Արցախի ԱԺ հանձնաժողովը հաստատել է ռազմական դրության ժամանակ երկրի նախագահ ընտրելու իրավունքը ԱԺ-ին վերապահելու նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 26-ի նիստի օրակարգի առաջին հարցը Արցախի նախագահի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության նախագծի քննարկման հարցն էր, որը ներկայացրել է նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Ժ. Միրզոյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, զեկուցողի տեղեկացմամբ՝ նախագծով առաջարկվում է վերափոխել կառավարման համակարգը՝ կառավարման նախագահական համակարգից անցում կատարելով կառավարման կիսանախագահական համակարգին՝ հաշվի առնելով Արցախի Հանրապետության անվտանգության ապահովման հրամայականը, ինչպես նաև ռազմական կամ արտակարգ դրության պայմաններում, արտակարգ իրավիճակներում պետական կառավարման համակարգի ճկունության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Նախագծով առաջարկվում է կանոնակարգել բացառիկ դեպքերում Հանրապետության նախագահի անուղղակի ընտրությունների հետ կապված հարաբերությունները: Առաջարկվում է նաև ռազմական դրության ժամանակ Ազգային ժողովին վերապահել Հանրապետության նախագահ ընտրելու իրավունք՝ սահմանելով այդ լիազորությունների իրականացման կարգը:
4 կողմ ձայնով նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը: Այն առաջին ընթերցմամբ կներկայացվի ԱԺ հերթական նիստին:
Հաջորդիվ քննարկվել է պատգամավորներ Վ. Կասյանի և Ա. Հակոբյանի կողմից օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացված ««Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ներկայացնելով այն՝ Վլադիմիր Կասյանը նշել է, որ նախագծի ընդունման դեպքում Հարկադիր կատարման ծառայության բարձրագույն կամ գլխավոր խմբերի թափուր պաշտոնների առկայության դեպքում տվյալ պաշտոնին նշանակվելու համար հարկադիր կատարողներին ներկայացվող պահանջները բավարարող հանրային բոլոր ծառայողները հավասարապես կօգտվեն պաշտոնի նշանակվելու իրավունքից:
Հանձնաժողովը նախագծին միաձայն կողմ է քվեարկել:
Արցախի դատախազության 2022 թ. գործունեության մասին տարեկան հաղորդումը ներկայացրել է Արցախի գլխավոր դատախազին փոխարինող Կարեն Գաբրիելյանը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գրանցվել է 2093 հանցագործություն, նախորդ տարվա համեմատ 313-ով ավել: Պատգամավորները հարցադրումներ են ուղղել կոռուպցիոն հանցագործությունների, պետական իշխանության դեմ ուղղված և այլ հանցատեսակների վերաբերյալ:
Քննարկվել է նաև «7-րդ գումարման ԱԺ հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին» ԱԺ 2020 թ. մայիսի 21-ի որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին հարցը: Այն ներկայացրել է պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանը:
Առաջարկվում է ձևավորել 9 հոգանոց հաշվիչ հանձնախումբ, որին երկու կողմ, մեկ ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը կողմ է քվեարկել:

Предлагается во время военного положения предоставить Национальному собранию право избирать президента Арцаха
26-го апреля было созвано заседание постоянной комиссии НС Республики Арцах по государственно-правовым вопросам, на котором присутствовал председатель Национального собрания Артур Товмасян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС Арцаха, первым вопросом повестки дня стал проект Конституции Республики Арцах, представленный Президентом Республики Арцах в порядке законодательной инициативы. Проект на обсуждение комиссии представил заместитель руководителя аппарата Президента Республики Арцах Ж. Мирзоян.
По словам докладчика, учитывая императив обеспечения безопасности Республики Арцах, а также необходимость обеспечения гибкости системы государственного управления в условиях военного или чрезвычайного положения, чрезвычайных ситуациях, предлагается преобразовать систему управления и перейти от президентской формы управления к полупрезидентской.
Проектом предлагается регламентировать отношения, связанные с косвенными выборами Президента Республики в исключительных случаях. Предлагается также во время военного положения предоставить Национальному собранию право избирать Президента Республики Арцах, установив порядок осуществления данных полномочий.
4 голосами «за» проект был удостоен положительного заключения комиссии. Он будет представлен в первом чтении на очередном заседании НС.
Далее был обсужден проект закона «О внесении изменения и дополнения в закон "О Службе по обеспечению принудительного исполнения"», представленный депутатами В. Касяном и А. Акопяном в порядке законодательной инициативы.
Представляя проект, Владимир Касян отметил, что в случае принятия проекта при наличии вакантных должностей высших или главных групп Службы принудительного исполнения все общественные служащие, отвечающие требованиям, предъявляемым к принудительным исполнителям для назначения на данную должность, смогут в равной степени воспользоваться правом назначения на эту должность.
Комиссия единогласно одобрила проект.
Годовое сообщение о деятельности Прокуратуры за 2022 год представил заместитель Генерального прокурора Республики Арцах Карен Габриелян.
За отчетный период было зарегистрировано 2093 преступления, что по сравнению с прошлым годом больше на 313 случаев. Депутаты задали вопросы относительно коррупционных преступлений, а также преступлений против государственной власти и др.
В ходе заседания также был обсужден вопрос о внесении изменений в решение от 21-го мая 2020 года «О создании Счетной комиссии НС седьмого созыва». Его представил депутат Эдуард Агабекян.
По словам докладчика, предлагается сформировать Счетную комиссию из 9 человек. Соотношением голосов 2 – «за», 1 воздержавшийся постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам дала положительное заключение относительно законопроекта.