ՌԴ խաղաղապահները քայլեր են ձեռնարկում իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ․ Արցախի նախագահի խոսնակը՝ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի անցակետի մասին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահները քայլեր են կատարում Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետ տեղադրելուց հետո ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը։
«Իրավիճակի զարգացմանը զուգահեռ՝ տեղեկություններ կհաղորդվեն»,-հավելեց Ավանեսյանը:
Ադրբեջանն ապրիլի 23-ին անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ Հակարի կամրջի վրա։ Ադրբեջանի այս քայլը դատապարտող հայտարարություններ են տարածել Հայաստանի և Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունները՝ շեշտելով, որ դա հակասում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը։ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետ տեղադրելու փաստի առնչությամբ մտահոգություն են հայտնել նաև ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, ԵՄ-ն։

Миротворцы РФ предпринимают шаги по урегулированию ситуации: пресс-секретарь президента Арцаха
Миротворческий контингент РФ предпринимает шаги по урегулированию ситуации, сложившейся после установления Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре. Об этом в беседе с Арменпресс сказала пресс-секретарь президента Арцаха Лусине Аванесян.
“Дополнительная информация будет предоставляться по развитию ситуации”, - добавила Аванесян.
23 апреля Азербайджан установил КПП в Лачинском коридоре, на мосту Хакар. Министерства иностранных дел Армении и Арцаха выступили с заявлениями, осуждающими этот шаг Азербайджана, подчеркнув, что он противоречит трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года. США, Франция, Россия и ЕС также выразили обеспокоенность тем, что Азербайджан установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре.