ԵԽ-ում ԼՂ հարցի բարձրացումը հրատապ է. ՀՀ ԱԺ պատգամավորները հյուրընկալել են Լուկաս Ֆուրլասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը եւ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մերի Գալստյանն ապրիլի 25-ին ընդունել են Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի նախագահ Լուկաս Ֆուրլասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ազգային ժողովից:
Հայաստանում առաջին անգամ գտնվող պատգամավորը եղել է Սյունիքի մարզում, տեղում ծանոթացել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետ տեղադրելու եւ միջանցքը պաշտոնապես արգելափակելու աշխատանքներին:
Արման Եղոյանը նշել է, որ Ադրբեջանի այս քայլը միտված է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնելու եւ Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ հայաթափելու իր քաղաքականության հետեւողական իրագործմանը: Խորհրդարանականը նաեւ իրազեկել է եվրոպացի գործընկերոջը, որ ադրբեջանցի պաշտոնյաներն արդեն իսկ հրապարակայնորեն առաջարկում են ԼՂ բնակչությանը ստանալ ադրբեջանական անձնագրեր:
Զրուցակիցները հրատապ են համարել Եվրոպական խորհրդարանում հարցի բարձրացման անհրաժեշտությունը:
Պատգամավորները քննարկել են նաեւ Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցությանն առնչվող հարցեր, մասնավորապես, կարեւորվել է սահմանամերձ բնակավայրերում համատեղ վերականգնողական ծրագրերի իրականացումը:
Հանդիպման ավարտին կողմերը խոսել են նաեւ հայ-կիպրական բարեկամության, երկու ժողովուրդների առջեւ ծառացած խնդիրների հաղթահարմանն ուղղված հարցերի վերաբերյալ:

Raising the NK issue in European Parliament is a necessity – Armenian MPs receive MEPs
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. On April 25, the Chair of the Standing Committee on European Integration of the National Assembly of Armenia Arman Yeghoyan and the Deputy Chair of the Committee Meri Galstyan received the Member of the European Parliament from Cyprus, the Chairman of the Friendship Group with Armenia Loucas Fourlas, ARMENPRESS was informed from the parliament of Armenia.
The MEP being in Armenia for the first time visited Syunik Marz (Region), got acquainted with deploying illegal checkpoint in the Lachin Corridor by Azerbaijan and the works of officially blocking the Corridor.
Arman Yeghoyan noted that this step by Azerbaijan is aimed at carrying out ethnic cleansing consistently implementing its policy and completely depopulating Armenians from Nagorno Karabakh. The parliamentarian also informed his European colleague that the Azerbaijani officials already publicly propose the NK population to receive Azerbaijani passports.
The interlocutors considered urgent the necessity of raising the issue in the European Parliament.
The MPs also discussed issues regarding Armenia-European Union cooperation, particularly, the implementation of the joint restoration programmes in the border settlements.
At the end of the meeting, the sides also spoke about the issues on the Armenian-Cypriot friendship and the overcoming of problems facing the two peoples.