Նրանք նաև մեր զոհերն են, որովհետև խոսքը վերաբերում է ողջ մարդկության ողբերգությանը. Բրունո Ռետայոն՝ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատում մեծամասնություն կազմող «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ, Սենատում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խմբի հիմնադիր և նախագահ, Արևելքի քրիստոնյաների հարցով կապի խմբի նախագահ Բրունո Ռետայոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչ «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, վարչապետը ողջունել է Սենատի պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել Ֆրանսիայի աջակցությունը մեր երկրին այս բարդ ժամանակաշրջանում: Կառավարության ղեկավարն առանձին շնորհակալություն է հայտնել Սենատին՝ Հայաստանին ու ԼՂ-ին վերաբերող կարևոր բանաձևեր ընդունելու համար:
«Այս անգամ դուք այստեղ եք գտնվում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի օրը՝ կարևոր և խորհրդանշական օր մեզ համար: Ինչպես իմ այսօրվա ուղերձում եմ նշել՝ սա անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին խորհելու ամենապատեհ պահն է»,- ասել է վարչապետը:
Բրունո Ռետայոն իր հերթին նշել է.
«Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, մենք հայ ժողովրդի կողքին ենք և ձեզ հետ միասին հարգանքի տուրք ենք մատուցում անմեղ զոհերի հիշատակին: Նրանք նաև մեր զոհերն են, որովհետև խոսքը վերաբերում է ողջ մարդկության ողբերգությանը»:
Պարոն Ռետայոն ևս մեկ անգամ հայտնել է Ֆրանսիայի աջակցությունն ու զորակցությունը Հայաստանին՝ առկա խնդիրների լուծման ու մարտահրավերների հաղթահարման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կոպիտ խախտմամբ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի:
Տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:

Премьер-министр Армении принял председателя фракции «Республиканцы» Сената Франции
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую председателем фракции «Республиканцы», составляющей большинство в Сенате Франции, основателем и председателем группы «Нагорный Карабах» в Сенате, и председателем контактной группы восточных христиан Бруно Ретайо,.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение правительства РА, премьер-министр приветствовал визит делегации Сената в Армению и высоко оценил содействие, оказываемое нашей стране Францией в этот сложный период. Глава правительства выразил особую благодарность Сенату за принятие важных резолюций, касающихся Армении и Нагорного Карабаха.
«На этот раз Вы здесь в годовщину Геноцида армян, важный и символичный для нас день. Как я упомянул в своем сегодняшнем послании, это самый подходящий момент, чтобы задуматься о прошлом, настоящем и будущем», - сказал премьер-министр.
Бруно Ретайо, в свою очередь, отметил:
«Сегодня, 24 апреля, мы рядом с армянским народом и вместе с Вами даем дань памяти невинным жертвам. Они и наши жертвы, ведь речь о трагедии всего человечества».
Бруно Ретайо еще раз подтвердил поддержку и сотрудничество Франции с Арменией в решении существующих проблем и преодолении вызовов.
Собеседники коснулись гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Лачинского коридора, установления незаконного КПП в Лачинском коридоре, что является грубым нарушением со стороны Азербайджана Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, обсудили вопросы Нагорно -Карабахского конфликта, урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
В контексте обеспечения безопасности и стабильности в регионе особо была отмечена эффективная деятельность миссии наблюдателей Европейского Союза в Армении.