Նրանք նաև մեր զոհերն են, որովհետև խոսքը վերաբերում է ողջ մարդկության ողբերգությանը. Բրունո Ռետայոն՝ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատում մեծամասնություն կազմող «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ, Սենատում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խմբի հիմնադիր և նախագահ, Արևելքի քրիստոնյաների հարցով կապի խմբի նախագահ Բրունո Ռետայոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչ «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, վարչապետը ողջունել է Սենատի պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել Ֆրանսիայի աջակցությունը մեր երկրին այս բարդ ժամանակաշրջանում: Կառավարության ղեկավարն առանձին շնորհակալություն է հայտնել Սենատին՝ Հայաստանին ու ԼՂ-ին վերաբերող կարևոր բանաձևեր ընդունելու համար:
«Այս անգամ դուք այստեղ եք գտնվում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի օրը՝ կարևոր և խորհրդանշական օր մեզ համար: Ինչպես իմ այսօրվա ուղերձում եմ նշել՝ սա անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին խորհելու ամենապատեհ պահն է»,- ասել է վարչապետը:
Բրունո Ռետայոն իր հերթին նշել է.
«Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, մենք հայ ժողովրդի կողքին ենք և ձեզ հետ միասին հարգանքի տուրք ենք մատուցում անմեղ զոհերի հիշատակին: Նրանք նաև մեր զոհերն են, որովհետև խոսքը վերաբերում է ողջ մարդկության ողբերգությանը»:
Պարոն Ռետայոն ևս մեկ անգամ հայտնել է Ֆրանսիայի աջակցությունն ու զորակցությունը Հայաստանին՝ առկա խնդիրների լուծման ու մարտահրավերների հաղթահարման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կոպիտ խախտմամբ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի:
Տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:

Prime Minister receives the delegation of the French Senate
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation headed by Bruno Retailleau, the chairman of the "Republicans" faction, which is the majority in the French Senate, the founder and chairman of the Senate group on Nagorno Karabakh, and the Chairman of the Liaison Group for Reflection and Solidarity with Christians and Minorities in the Middle East, the Prime Minister's Office said in a press release.
The Prime Minister welcomed the visit of the Senate delegation to Armenia and highly commended France's support to Armenia in this difficult period. PM Pashinyan specially thanked the Senate for adopting important resolutions regarding Armenia and Nagorno-Karabakh."This time you are here on the anniversary of the Armenian Genocide, an important and meaningful day for us. As I mentioned in my message today, this is the most opportune moment to reflect on the past, present and future,"said the Prime Minister.
Bruno Retailleau, in turn, noted:"Today, on April 24, we stand by the Armenian people and together with you pay tribute to the memory of the innocent victims. They are also our victims, because it is about the tragedy of all humanity."Mr. Retailleau once again expressed France's support and solidarity to Armenia in solving existing problems and overcoming challenges.
The interlocutors touched upon the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh resulted by the illegal blockade of the Lachin Corridor, the installation of an illegal checkpoint by Azerbaijan in the Lachin Corridor in gross violation of the November 9, 2020 declaration, the Nagorno-Karabakh conflict, the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
In the context of ensuring security and stability in the region, the effective activity of the EU observation mission in Armenia was highlighted.