210 եղևնի՝ 41 պետությունների ներկայացուցիչներից. Հայոց ցեղասպանության թանգարանի եղևնիների պուրակն ընդարձակվում է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի եղևնիների պուրակն ընդարձակվում է: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության օժանդակությամբ գումար է հատկացվել, աշխատանքներ են տարվել և պուրակի համար 640 քմ մակերեսով 2 տեղամաս է ավելացվել:
Հիշողության կամ եղևնիների պուրակը Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի չորս հիմնական մասերից մեկն է: Հայաստան եկած բազմաթիվ բարձրաստիճան հյուրեր հուշահամալիր այցելության ընթացքում հիշողության պուրակում եղևնիներ տնկելու հնարավորթյուն ունեն։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայոց ցեղասպանության թանագարան-ինստիտուտի տնօրենՀարություն Մարությանը նշեց, որ այդպես նրանք ոչ միայն ոգեկոչում են Հայոց ցեղասպանության զոհերին, այլ նաև Ցեղասպանության հիշողության պահպանման և փոխանցման յուրօրինակ առաքելություն են իրականացնում:
«Ծառը, բույսը կյանքի հարատևության նշան է։ Քանի որ այն նվիրված է ոգեկոչմանը, ապա իր գործառույթը կատարում է այնքան ժամանակ, քանի դեռ ծառը կենդանի է, շնչում է։ Այստեղ ընտրվել են ծառեր, արծաթափայլ եղևնիներ, որոնք ամբողջ տարվա ընթացքում են կանաչ։ Խորհուրդն այն է, որ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ամբողջ տարի է վառ պահվում։ Այն, որ տարբեր երկրների ներկայացուցիչները ծառ են տնկում, նշանակում է նրանց համար նույնպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը անժամկետ է»,-ասաց թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը։
Հուշահամալիրի պուրակ ունենալու գաղափարը սկսել է կյանքի կոչել թանգարանի առաջին տնօրեն Լավրենտի Բարսեղյանը։ Հիշողության կամ եղևնիների պուրակը հիմնադրվել է 1997 թվականին՝ դառնալով Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի անբաժան մաս: Պուրակում առաջին թվագրված ծառը 1997 թվականով է, որը տնկել է ԱՄՆ սենատոր Ռոբերտ Դոլը՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած, ամերիկահայ վիրաբույժ Համբար Քելեկյանի:
«Այստեղ եղևնիներ են տնկում բազմաթիվ պետությունների ղեկավարներ, կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, հոգևոր դասի ներկայացուցիչներ։ Այստեղ կա 210 եղևնի, տնկվել են 41 պետությունների պաշտոնական և ոչ պաշտոնական ներկայացուցիչներ: Եկավ ժամանակը և տեսանք, որ տարածքը չի բավարարում, այն ընդարձակելու անհրաժեշտություն կա, ինչն էլ և արվում է»,-ասաց Հարություն Մարությանը:
Եղեևնիների խնամքը բարդ ու մեծ ջանքեր ու ռեսուրսներ պահանջող գործընթաց է։ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնտեսական աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Սմբատ Մանուկյանի խոսքով՝ տեղանքն այդքան էլ բարնպաստ չէ եղևնիների համար։ Տարածքի բավական քարքարոտ լինելը խնդիրներ է առաջացնում։
«Փոքր ռեսուրսով իրականացվող շուրջօրյա խնամքի շնորհիվ եղևնիներն աճում են, փարթամանում՝ շարունակելով կրել իրենց յուրահատուկ խորհուրդը: Ես պարտավորված եմ ինձ զգում այս տարածքում յուրաքանչյուր ծառին մոտենալ մեկ այլ ձևով: Դա սովորական ծառ չէ, այն պատմություն է»,-ասաց Սմբատ Մանուկյանը:
Տնօրեն Հարություն Մարությանը հավելեց, որ այժմ եղևնիների խնամքի պայմանները բարելավելու ուղղությամբ աշխատանքներ են իրականացվում՝ կապված ոռոգման համակարգի, հողի որակի փոփոխության հետ։ Ավելացվել են պուրակի նոր տեղամասերը:
«Այդ երկու տեղամասում համապատասխան տեխնիկան շատ երկար աշխատել է, այդտեղ շատ մեծ ժայռաբեկորներ կային: Ամեն դեպքում 60 սմ խորություն հնարավոր եղավ ապահովել, բերվեց նոր հող: Կարծում եմ, որ այս հատկացված տարածքները երկար տարիներ կբավարարեն պաշտոնական պատվիրակությունների ղեկավարների կողմից ծառատունկ իրականացնելու համար»,-հավելեց Հարություն Մարությանը:
Եղևնիների պուրակը անտարբեր չի թողնում նաև հուշահամալիր այցելած զբոսշրջիկներին։ Նրանք զբոսնում են, ծանոթանում, ոմանք էլ փորձում են գտնել իրենց երկրների ղեկավարների տնկած եղևնիները։ Զբոսաշրջիկներին այդ հարցում օգնում են թարմացված տեղեկատվական ցուցանակները։

210 елей, посаженных представителями 41 государства: Парк памяти Музея Геноцида армян становится все больше
Еловый парк Музея-института Геноцида армян становится все больше. При содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта РА была выделена сумма на приобретение 2 участков площадью в 640 квадратных метров, на которых были проведены работы, и они уже добавлены к площади парка.
Парк памяти или Еловый парк - одна из четырех составных частей Мемориала Геноцида армян. Высокопоставленные гости, приезжающие в Армению, при посещении Мемориального комплекса сажают в парке памяти свою ель. В беседе с «Арменпресс» директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян отметил, что таким образом они не только увековечивают память жертв Геноцида армян, но и выполняют уникальную миссию сохранения и передачи памяти Геноцида.
«Дерево, растение – знак продолжения жизни. Поскольку оно посвящено сохранению памяти, то память жива пока дерево живо и дышит. Здесь посажены вечнозеленые деревья – ели, которые зеленеют круглый год. Смысл в том, что память о жертвах Геноцида живет всегда. А то, что деревья сажают представители разных стран, означает, что и для них память о жертвах Геноцида армян неподвластна времени», - сказал директор Музея-института.
Идею создания Парка памяти начал воплощать в жизнь первый директор музея Лаврентий Барсегян. Парка памяти или Еловый парк был заложен в 1997 году, став неотъемлемой частью Мемориального комплекса Геноцида армян. Первое дерево парка было посажено в 1997 году сенатором США Робертом Доулом в память об американском хирурге, армянского происхождения, пережившего Геноцид армян, Амбаре Келекяне.
«Здесь ели посажены многими главами государств, членами правительств, депутатами, представителями духовного сословия. Всего посажено 210 елей. Они посажены неофициальными и официальными представителями 41 государства. Однако, места стало мало, нужно было увеличить парк, что и было сделано», - рассказал Арутюн Марутян.
Уход за елью – сложный процесс, требующий много сил и средств. По словам заместителя директора Музея-института Геноцида армян Смбата Манукяна, место для елей не очень благоприятное. Местность довольно каменистая, много проблем.
«Благодаря круглосуточному уходу при небольших ресурсах ели увеличиваются, растут, храня смысл их посвящения. Каждое дерево в этом парке я воспринимаю по-своемому. Это не обычные деревья, это история», - сказал Смбат Манукян.
Директор Арутюн Марутян добавил, что в настоящее время проводятся работы по улучшению условий ухода за елями, связанные с оросительной системой и изменением качества почвы. Добавлены новые парковые локации.
«На этих двух площадках долгое время работала соответствующая техника, были очень крупные обломки породы. В любом случае удалось предусмотреть глубину 60 см, завезли новый грунт. Думаю, что этих выделенных площадей хватит на долгие годы для посадки деревьев руководителями официальных делегаций», - добавил Арутюн Марутян.
Еловый парк не оставляет равнодушными всех гостей, посещающих мемориал. Они рассматривают ели, ищут ели, посаженные руководителями их стран. Им помогают обновленные информационные таблички.