Արցախի ՄԻՊ-ն իր դժգոհությունն է հայտնել ԵԱՀԿ նախագահին՝ միջազգային հանրության ոչ հասցեական վերաբերմունքի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից չորս ամիս շարունակվող անօրիանական շրջափակման հումանիտար հետևանքներն ու Արցախի ժողովրդի բազմաթիվ իրավունքների լայնածավալ խախտումները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես տեղեկացնում է ՄԻՊ-ը՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի հետ հանդիպմանն ինքը ներկայացրել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի հաստատումից հետո Ադրբեջանի կողմից վարվող էթնիկ զտման քաղաքականությանը՝ մատնանշելով ադրբեջանական կողմի հանցագործությունների վերաբերյալ կոնկրետ փաստեր և օրինակներ։
Արցախի ՄԻՊ-ը նշել է, որ միջազգային դերակատարների կոչերն անտեսելն ու ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման չկատարումն Ադրբեջանի համար որևէ հետևանք չեն առաջացնում, ինչն էլ ավելի է ընդլայնում ադրբեջանական անպատժելիությունն ու ամենաթողությունը։ Միջազգային հանրության հայտարարություններին և կոչերին Ադրբեջնանը պատասխանում է շրջափակման խստացմամբ ու խաղաղ բնակչությանը նորանոր տառապանքներ հարուցող գործողություններով։
«Դժգոհություն եմ արտահայտել ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին միջազգային հանրության կողմից ոչ համարժեք ու հասցեական վերաբերմունքի առթիվ, նշել, որ անհասկանալի և անընդունելի է մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցում միջազգային հանրության տարբերակված մոտեցումները տարբեր հակամարտությունների համատեքստում և հույս հայտնել, որ միջազգային գործընկերների կողմից կձեռնակվեն գործնական քայլեր շրջափակումը վերացնելու և հումանիտար իրավիճակը կարգավորելու ուղղությամբ»,-տեղեկացրել է Ստեփանյանը:
Կարևորելով ԵԱՀԿ ներգրավվածությունն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում՝ Արցախի ՄԻՊ-ն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափի գործունեության վերականգնման, կազմակերպության կողմից Արցախ փաստահավաք խումբ ուղարկելու և մշտական ներկայություն ունենալու անհրաժեշտությունը։

Омбудсмен Арцаха выразил недовольство председателю ОБСЕ неадресной реакцией международного сообщества
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян 13 апреля провел встречу с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи, находящимся в Армении с рабочим визитом.
Как сообщает Арменпресс, Гегам Степанян представил гуманитарные последствия четырехмесячной незаконной блокады со стороны Азербайджана и широкомасштабных нарушений многих прав народа Арцаха. Была также представлена проводимая Азербайджаном после установления режима прекращения огня 9 ноября 2020 года политика этнической чистки со ссылкой на конкретные факты и примеры преступлений, совершенных азербайджанской стороной.
Омбудсмен Арцаха отметил, что игнорирование призывов международных акторов и невыполнение решения Международного суда ООН не влечет за собой никаких последствий для Азербайджана, что еще больше расширяет безнаказанность и вседозволенность Азербайджана. Азербайджан отвечает на заявления и призывы международного сообщества ужесточением блокады и действиями, которые причиняют новые страдания мирному населению.
Степанян выразил неудовлетворенность неадекватной и неадресной реакцией международного сообщества на гуманитарный кризис, отметив, что дифференцированные подходы международного сообщества к защите прав человека в условиях различных конфликтов непонятны и неприемлемы. Он выразил надежду, что со стороны международных партнеров будут предприняты практические шаги по снятию блокады и оказанию гуманитарной помощи в направлении урегулирования ситуации.
Подчеркнув важность участия ОБСЕ в урегулировании азербайджано-карабахского конфликта, омбудсмен Арцаха подчеркнул необходимость восстановления деятельности формата Минской группы ОБСЕ, направления в Арцах группы по установлению фактов и наличия постоянного присутствия.