Արարատ Միրզոյանը Դերեք Հոգանին է ներկայացրել Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված սադրանքի մանրամասները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Դերեք Հոգանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների:
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է նախօրեին Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված սադրանքի մանրամասներ՝ նշելով, որ այն Ադրբեջանի ընդհանուր ագրեսիվ քաղաքականության հերթական դրսևորումն էր և նպատակ է հետապնդում նաև խաթարել խաղաղ բանակցությունները շարունակելուն ուղղված ջանքերը:
Մտքեր են փոխանակվել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման հարցերի շուրջ։ Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացին ՀՀ հանձնառությունն ու ներկայացրել առկա խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները:

Министр иностранных дел Армении провел телефонный разговор с и.о. заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии
Состоялся телефонный разговор министра иностранных дел РА Арарата Мирзояна с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Дереком Хоганом.
«Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение МИД РА. Собеседники обсудили вопросы региональной безопасности.
Министр Мирзоян представил подробности провокации, совершенной вчера азербайджанскими вооруженными силами в районе сел Тех Сюникской области Республики Армения, отметив, что она является очередным проявлением общей агрессивной политики Азербайджана и направлена ​​на срыв усилий по продолженю мирных переговоров.
Состоялся обмен мнениями о возникшем в Нагорном Карабахе гуманитарном кризисе и вопросах урегулирования армяно-азербайджанских отношений. Арарат Мирзоян подтвердил приверженность Армении мирному процессу и представил подходы армянской стороны к урегулированию существующих проблем.