Վարչապետին է ներկայացվել Վայոց ձորի մարզպետարանի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ< ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Վայոց ձորի մարզ: Եղեգնաձորում կայացած խորհրդակցության ժամանակ վարչապետին ներկայացվել է Վայոց ձորի մարզպետարանի 2022թ. գործունեության հաշվետվությունը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Վերահսկողական ծառայության պետ Ռոմանոս Պետրոսյանը, Վայոց ձորի մարզպետ Արարատ Գրիգորյանը և պաշտոնատար այլ անձինք:
Վարչապետին նախ ներկայացվել են գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացված պետական օժանդակության ծրագրերը: Ըստ այդմ՝ հաշվետու ժամանակահատվածում ստեղծվել է 49,5 հա ինտենսիվ այգի (7 հա խաղողի և 42,5 հա ինտենսիվ պտղատու այգի), պետական օժանդակության ծրագրի շրջանակում մարզում աշնանացան ցորենի ցանքատարածությունը կազմել է 339,1 հա, լիզինգային ծրագրով ձեռք է բերվել 18 միավոր գյուղատնտեսական տեխնիկա, տրամադրվել է 330 միավոր վարկ (1 մլրդ 1 մլն դրամ): Նույն լիզինգային ծրագրի շրջանակում մարզում ձեռք են բերվել ագրոպարենային սարքավորումներ, ինչի նպատակով ծախսվել է 201 մլն, 200 հազար ՀՀ դրամ: Նախորդ տարվա ընթացքում Վայոց ձորում կնքվել է 54 մթերման պայմանագիր, ինչպես նաև ապահովագրական 42 պայմանագիր, որից փոխհատուցվել է 16-ը:
2022 թվականի ընթացքում մարզում ձեռք է բերվել 63 գլուխ տոհմային եղջերավոր կենդանի, կառուցվել է 3 «խելացի» անասնաշենք, ինչի համար ներդրվել է 40 մլն 500 հազար դրամ: Արդեն իսկ մարզում առկա է 6 «խելացի» անասնագոմ, ընթացիկ տարում նախատեսվում է հիմնել ևս 5-ը:
Մարզում առկա է 15 հազար 900 հեկտար վարելահող, որից մշակվում է 60 տոկոսը: Աշխատանքներ են տարվում մշակվող ցանքատարածքների ծավալը տարեցտարի ընդլայնելու ուղղությամբ:
Նիկոլ Փաշինյանին նաև զեկուցվել է մարզում իրականացված ներդրումային և դրամաշնորհային ծրագրերի մասին:
Այնուհետև վարչապետին զեկուցվել է 2018-2022թթ. մարզում իրականացված սուբվենցիոն ծրագրերի մասին: Մասնավորապես՝ նշվել է, որ մարզի համայնքներում 2018-2022թթ. իրականացվել է 105 սուբվենցիոն ծրագիր, որի ընդհանուր արժեքը կազմել է շուրջ 4 մլրդ 863 մլն դրամ, ՀՀ պետական բյուջեի համաֆինանսավորումը կազմել է 2 մլրդ 807 մլն դրամ, համայնքների համաֆինանսավորումը՝ 2 մլրդ 23 մլն դրամ:
2022թ. համար ներկայացվել է սուբվենցիոն ծրագրերի 34 հայտ, որից հաստատվել է 27 ծրագիր: Ընդհանուր գումարը կազմում է 3 մլրդ 825,7 մլն դրամ, որից պետական բյուջեի մասը կազմում է 2 մլրդ 139,7 մլն դրամ (55,9 %), իսկ համայնքի մասը՝ 1 մլրդ 685,9 մլն դրամ (44,1 %): 2023թ. համար ներկայացվել է 29 հայտ, որից դեռևս հաստատվել է 4 ծրագիր, ընդհանուր գումարը կազմում է 266 մլն դրամ, որից պետական բյուջեի մասը կազմում է 163, իսկ համայնքի մասը՝ 103 մլն դրամ:
Զեկուցվել է 2022թ. իրականացված սուբվենցիոն ծրագրերի մասին՝ ըստ ոլորտների: Ըստ այդմ՝ իրականացվել է 4958քմ բակերի բարեկարգում, 18 մետր կամրջակի կառուցում, 6000 մետր մայթերի սալարկում, 2170 քմ հուշահամալիրի կառուցում, 600 քմ հողատարածքի գնում՝ մանկապարտեզ կառուցելու նպատակով, 63 քմ մանկապարտեզի վերանորոգում, 5235մ ասֆալտապատում, 370 քմ հասարակական շենքերի վերանորոգում, 31,1կմ լուսավորության անցկացում, 9804մ ջրամատակարարման/ջրահեռացման աշխատանքներ, 11847մ ոռոգման համակարգի կառուցում:
Տեղեկացվել է, որ 2018 թվականից մինչ օրս Վայոց ձորի մարզում հիմնանորոգվել կամ կառուցվել է ընդհանուր 165 կմ ճանապարհ:
Կրթության, մշակույթի և սպորտի ոլորտում իրականացված աշխատանքների մասով զեկուցվել է կադրային ապահովման, վերապատրաստման և ատեստավորման ընթացքի մասին: Մշակութային և սպորտային միջոցառումների շարքում անդրադարձ է կատարվել «ՀՀ վարչապետի գավաթ» մրցաշարին, «Մենք քեզ հետ ենք Հայոց բանակ» խորագրով համերգին, «Ֆրանսիայի օրեր Վայոց ձորում» շրջանակում տեղի ունեցած միջոցառումներին, «Քույր դպրոցներ» ծրագրին, «Դպրոցական բաժանորդային համակարգ» ծրագրին, մասսայական սպորտին առնչվող ծառայությունների իրականացմանը և այլ միջոցառումների:
Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների մասով ներկայացվել է, որ 17 մանկապարտեզից շուրջ տարին գործում է 13-ը, ջեռուցման խնդիր ունեն 4-ը, հիմնանորոգված են 7-ը, մասնակի վերանորոգման և կահավորման կարիք ունեն 9-ը, հիմնանորոգման կարիք ունի 1-ը: Արենի համայնքում կառուցվում է 1 մանկապարտեզ, 2023թ. նախատեսվում է կառուցել երկու մանկապարտեզ Եղեգիս և Արենի համայնքներում: ՏՄԱԿ-ի կողմից վերապատրաստվել է 49 մանկավարժ 8 նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններից:
Վարչապետին ներկայացվել է առողջապահության ոլորտում առկա վիճակն ու հաշվետու տարում կատարված աշխատանքները: Մասնավորապես՝ Եղեգնաձորի, Վայքի, Ջերմուկի բժշկական կենտրոնների, ԱԱՊԿ ՊՈԱԿ ֆիզիկական վիճակը, խնայողությունների հաշվին իրականացված ծրագրերը և առողջապահական միջոցառումները: Նշվել է, որ միջոցառումների շրջանակում իրականացվել է 245 վիրահատություն Վահագն Ագլամիշյանի անվան մարզային ակնաբուժական կենտրոնում, իրականացվել է մարզի դպրոցականների տեսողության սկրինինգ՝ 2100 շահառուի համար:
Առողջապահական համակարգում ներդրումների մասով ներկայացվել է, որ վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվել Եղեգնաձորի ԲԿ Համակարգչային շերտագրման (ՀՇ) բաժանմունքում, ձեռք է բերվել ՀՇ սարք: ԿԽՄԿ հովանավորությամբ հիմնվել է անհետաձգելի բուժօգնության 3 կայան Վայքի ԲՄ-ում, Ջերմուկի ԱԿ-ում և Խաչիկի ԲՄԿ-ում, ձեռք է բերվել շտապ բուժօգնության երկու մեքենա:
Զեկուցվել են վարչատարածքային բարեփոխումների, զբոսաշրջության, քաղաքաշինության, տրանսպորտային և ճանապարհաշինության ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, մանրամասներ են ներկայացվել Վայոց ձորի մարզի տարածքով անցնող միջպետական և հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհների հիմնանորոգման, միջին նորոգման և կառուցվածքի վերականգնման մասին:
Ներկայացնելով 2021-2022թթ. Վայոց ձորի մարզի տնտեսական զարգացման ցուցանիշները, պատասխանատուները տեղեկացրել են, որ արդյունաբերության ոլորտում 2021 թ. համեմատ 2022-ին գրանցվել է 10,3 տոկոս աճ, գյուղատնտեսության ոլորտում՝ 9,1 տոկոս աճ, շինարարության ոլորտում՝ 36,3 տոկոս աճ, ծառայությունների ոլորտում՝ 35,1 տոկոս աճ, առևտրի ոլորտում եղել է 1,1 տոկոս նվազում:
Հաշվետու ժամանակահատվածում մարզի համայնքների սեփական եկամուտները նախատեսված են եղել 1 մլրդ 191 մլն դրամ, սակայն հավաքագրվել է 1 մլրդ 101 մլն դրամ սեփական եկամուտ: Կատարողականը կազմել է 92 տոկոսից ավելի:
Նշվել է, որ զբոսաշրջության ոլորտն ունի սոցիալ-տնտեսական կարևոր նշանակություն և այս բնագավառը մարզի գերակա ուղղություններից մեկն է: Նախորդ տարվա ընթացքում մարզ է այցելել 175 հազար զբոսաշրջիկ, որը 2021 թվականի համեմատ ավելի է 17 հազարով:
Վարչապետին նաև զեկուցվել է, որ ընթացքի մեջ են Եղեգնաձորի թիվ 1 հիմնական դպրոցի, Չիվա, Եղեգիս, Գոմք բնակավայրի նոր մոդուլային դպրոցների շինարարական աշխատանքները, Գետափի միջնակարգ դպրոցը նախագծման փուլում է, Եղեգնաձորի հիվանադանոցի շինարարական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, մասնակի կարգավորվել են 9 դպրոցների առաջնահերթ լուծում պահանջող հիմնախնդիրները, նորոգվել է Գլաձոր համայնքի ոռոգման ընդհանուր ջրագիծը: Տեղեկացվել է, որ ուսուցիչների կամավոր ատեստավորում է անցել դեռևս 16 մանկավարժ, որոնց ամսական աշխատավարձը կրկնապատկվել է` դառնալով 250-300 հազար դրամ:
Հաշվետվության շրջանակում անդրադարձ է կատարվել նաև արտաքին կապերի և միջազգային համագործակցության մասով իրականացված աշխատանքներին:
Վարչապետն ընդգծել է մարզպետարանների կողմից իրականացվող գյուղատնտեսական ծրագրերի ինտենսիվության հարցում գործադիրին պարբերաբար տեղեկատվություն տրամադրելու անհրաժեշտությունը` ծրագրերը շարունակաբար լավարկելու նպատակով: Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է խրախուսել ինտենսիվ գյուղատնտեսական ծրագրերը բնակչության շրջանում, որոնք էապես բարձրացնում են արդյունավետությունը: Միաժամանակ, ընդգծվել է մարզում առկա մշակվող հողատարածքների ծավալների, ինտենսիվ այգիների ծրագրերի ընդլայնման, սպանդանոցների գործունեության խթանման, համայնքների սեփական եկամուտների շարունակական ավելացման, տարբեր համայնքներում սուբվենցիոն և այլ ծրագրերի միջոցով ճանապարհաշինական ծրագրերի ընդլայնման կարևորությունը:
Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նաև աշխատանքներ տանել ուսուցիչների շրջանում` ատեստավորվող մանկավարժների թիվն առաջիկայում ավելացնելու նպատակով: Վարչապետը նշել է, որ իրականացվելիք օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում մանկավարժները կարող են գործունեությունը շարունակել անկախ տարիքից, այսինքն` մասնագիտական հմտությունների բերումով: Խորհրդակցության ընթացքում ընդգծվել է նաև ճանապարհների զարգացման ռազմավարություն ունենալու, ճանապարհամերձ հատվածներում ապօրինի շինությունների դեմ պայքարի, ճանապարհների տեխնիկակական շերտի ապահովման անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Վայոց ձորում ժամանակակից մարզական համալիրի կառուցման հնարավորությանը, զբոսաշրջության տարբեր ճյուղերի զարգացման հեռանկարներին և այլ ընթացիկ հարցերի:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности муниципалитета Вайоцдзорской области за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня с рабочим визитом посетил Вайоцдзорскую область. В Ехегнадзоре состоялось совещание, в ходе которого был представлен доклад о деятельности муниципалитета Вайоцдзорской области в 2022 году.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, всовещании приняли участие министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, губернатор Вайоцдзорской области Арарат Григорян и другие должностные лица.
Премьер-министру сначала были представлены программы государственной помощи в сфере сельского хозяйства. За отчетный период создано 49,5 га интенсивных садов (7 га виноградников и 42,5 га интенсивных плодовых садов), в рамках программы государственной поддержки площадь посевов озимой пшеницы в области составила 339,1 га, в рамках программы лизинга приобретено 18 единиц сельскохозяйственной техники, предоставлено 330 единиц кредита (1 млрд 1 млн драмов). В рамках той же лизинговой программы в области было закуплено агропродовольственное оборудование, на которое было потрачено 201 млн 200 тыс драмов. В течение прошлого года в Вайоц Дзоре было заключено 54 договора о закупках, а также 42 договора страхования, 16 из которых были возмещены.
В течение 2022 года в области закуплено 63 головы племенного скота, построено 3 “умных” коровника, на что вложено 40 млн 500 тыс драмов. В области уже есть 6 “умных” животноводческих ферм, в этом году планируется создать еще 5.
В области 15,9 тысячи гектаров пашни, 60% из которых обрабатывается. Ведутся работы по увеличению с каждым годом площади обрабатываемых земель.
Николу Пашиняну было также доложено о реализуемых в области инвестиционных и грантовых программах.
Затем премьер-министр был проинформирован о субвенционных программах в 2018-2022 гг. В частности, было отмечено, что в общинах области в 2018-2022 гг. реализовано 105 субвенционных программ, общая стоимость которых составила около 4 млрд 863 млн драмов, софинансирование из государственного бюджета составило 2 млрд 807 млн ​​драмов, софинансирование общин - 2 млрд 23 млн драмов.
В 2022 году было подано 34 заявки на субвенционные программы, из них одобрено 27 программ. Общая сумма составляет 3 млрд 825,7 млн ​​драмов, из которых из госбюджета будет выделено 2 млрд 139,7 млн ​​драмов (55,9%), из бюджета общин - 1 млрд 685,9 млн драмов (44,1%). В 2023 году подано 29 заявок, из них одобрено 4 программы, общая сумма составляет 266 млн драмов: 163 млн драмов из госбюджета, 103 млн драмов - из бюджета общин.
Было доложено о реализованных в 2022 году субвенционных программах по отраслям. Было осуществлено 4958 квадратных метров благоустройства дворов, 18 метров строительства моста, 6000 метров укладки плиток на тротуарах, 2170 квадратных метров строительства мемориального комплекса, 600 квадратных метров земли, выкупленной для строительства детского сада, 63 квадратных метра ремонта детского сада, 5235 м асфальтобетонного покрытия, 370 квадратных метров ремонта общественных зданий, 31,1 км освещения, 9804 м водопроводно-канализационных работ, строительство 11847 м оросительной системы.
Было отмечено, что с 2018 года по настоящее время в Вайоцдзорской области отремонтировано или построено в общей сложности 165 км дорог.
По части работы в сфере образования, культуры и спорта было доложено о процессе обеспечения кадрами, стажировки и аттестации. В числе культурных и спортивных мероприятий были отмечены турнир “Кубок премьер-министра Республики Армения”, концерт “Мы с тобой, Армянская армия”, мероприятия в рамках “Дней Франции в Вайоц Дзоре”, программа “Школы-сестры”, программа “Система школьного абонемента” и др.
По части дошкольных образовательных учреждений было доложено, что 13 из 17 детских садов работают круглогодично, 4 имеют проблемы с отоплением, 7 требуют капитального ремонта, 9 требуют частичного ремонта и меблировки, 1 требует капитального ремонта. В 2023 году в общине Арени строится 1 детский сад, планируется построить два детских сада в общинах Ехегис и Арени. 49 педагогов из 8 дошкольных образовательных учреждений прошли стажировку в Территориальном центре психолого-педагогической поддержки.
Премьер-министру была представлена текущая ситуация в сфере здравоохранения и проделанная в отчетном году работа. По части инвестиций в систему здравоохранения было отмечено, что проведены ремонтные работы в отделении компьютерной томографии (КТ) медицинского центра Ехегнадзора, приобретен аппарат КТ. Под эгидой МККК были созданы 3 пункта неотложной медицинской помощи в медицинских центрах Вайка, Джермука и Хачики, приобретены два автомобиля скорой медицинской помощи.
Было доложено о работах в сфере административно-территориальных реформ, туризма, градостроительства, транспорта и дорожного строительства, представлены подробности о ремонте межгосударственных и республиканских автомобильных дорог.
Были представлены показатели экономического развития Вайоцдзорской области в 2021-2022 гг., отмечено, что рост в сфере промышленности в 2021 году по сравнению с 2022 годом составил 10,3%, в сфере сельского хозяйства - 9,1%, в сфере строительства - 36,3%, в сфере услуг - 35,1%, в сфере торговли - 1,1%.
За отчетный период собственные доходы общин области были запланированы в размере 1 млрд 191 млн драмов, но было собрано 1 млрд 101 млн драмов. Уровень исполнения составил более 92%.
Было отмечено, что сфера туризма имеет социально-экономическое значение и является одним из приоритетных направлений области. За прошлый год область посетили 175 тыс туристов, что на 17 тыс больше, чем в 2021 году.
Премьер-министру было также доложено, что ведутся строительные работы ехегнадзорской основной школы №1, новых модульных школ в населенных пунктах Чива, Ехегис, Гомк, средняя школа Гетапа находится на стадии проектирования, продолжаются строительные работы больницы Ехегнадзора, частично решены проблемы в 9 школах, требующих первоочередного решения, отремонтирован общий оросительный водоканал общины Гладзор. Было отмечено, что добровольную аттестацию прошли 16 учителей, месячная зарплата которых увеличена в два раза, достигнув до 250-300 тысяч драмов.
В рамках доклада также были затронуты работы в сфере внешних связей и международного сотрудничества.
Премьер-министр подчеркнул важность регулярного предоставления исполнительной власти информации об интенсивности реализуемых областными муниципалитетами сельскохозяйственных программ с целью постоянного улучшения программ. Никол Пашинян поручил поощрять среди населения интенсивные сельскохозяйственные программы, которые значительно повышают эффективность. Была отмечена важность увеличения площади обрабатываемых земель в области, расширения интенсивных садоводческих программ, продвижения деятельности скотобоен, постоянного увеличения собственных доходов общин, расширения проектов строительства дорог за счет субвенций и других программ в различных общинах.
Никол Пашинян также поручил провести работу среди учителей, чтобы увеличить в дальнейшем количество прошедших аттестацию педагогов. Премьер-министр отметил, что в результате внесения законодательных изменений педагоги могут продолжать свою деятельность вне зависимости от возраста, то есть благодаря своим профессиональным навыкам. В ходе совещания также была подчеркнута необходимость наличия стратегии развития дорог, борьбы с незаконными постройками в придорожных зонах, обеспечения технического уровня дорог.
Были также затронуты возможности строительства в Вайоц Дзоре современного спортивного комплекса, перспективы развития различных направлений туризма и другие актуальные вопросы.