ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախից 14 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան․ 7 մարդ վերադարձել է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 14 անձ «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
7 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 6 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 290 հիվանդ։

Red Cross facilitates transfer of 14 patients from Nagorno Karabakh
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. (Press Release, Ministry of Healthcare, Nagorno Karabakh) Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh with Armenia, 14 patients from the Republican Medical Center the Republic of Artsakh with serious diseases of the oncology and pathologies requiring emergency surgical interventions have been transported today, to specialized medical institutions of the Republic of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross.
7 patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh together with an accompanying persons.
6 children remain in the neonatal and intensive care units of the Arevik medical centre.
9 patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Centre, 3 of them in critical condition.
A total of 290 patients have been transported so far from Artsakh to Armenia with the mediation and support of the International Committee of the Red Cross.