Արցախցի կանայք խաղաղ ակցիա են իրականացրել՝ քայլերթով շարժվելով դեպի Շուշի տանող ճանապարհի սկզբնամաս
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Արցախի մայրիկների ակումբ»-ի նախաձեռնությամբ ապրիլի 7-ին Ստեփանակերտում խաղաղ ակցիա է կազմակերպվել, որի շրջանակներում հարյուրավոր արցախցի մայրեր, կանայք և աղջիկներ Արցախը Հայաստանի կապող միջանցքը բացելու, արցախահայության ինքնորոշման ու հիմնարար իրավունքները հարգելու, Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը կանխելու պահանջատիրական քայլերթով շարժվել են դեպի դեպի Շոշ և Շուշի ճամփաբաժան, որտեղից դեպի Շուշի շարունակվող ճանապարհը փակ է արդեն 117 օր:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ երթի մասնակիցները նախ ծաղիկներ են խոնարհել Ստեփանակերտի Զինվորական պանթեոն-հուշահամալիրում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Արցախյան պատերազմներում նահատակված հայրենյաց պաշտպանների հիշատակին, ապա երթով շարժվել նախանշված վայր: Արցախի մայրիկների ակումբ»-ի համակարգող, երեք երեխաների մայր Մարիամ Աբրահամյանը նշել է, որ արցախցի մայրերը, կանայք ու աղջիկներն ամեն օր արթնանում են պատերազմի և դրա հետևանքով այրիանալու, որդեկորույս դառնալու վախով: «Գազի բացակայությունը, էլեկտրաէներգիայի անջատումները, սննդի դեֆիցիտը, որից արդեն տևական ժամանակ զրկված են մեր երեխաները, այդքան մտահոգիչ չեն, ինչքան այս անորոշ վիճակն ու Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականությունը, որն օր օրի ահագնանում է: Մենք՝ Արցախի կանայք, չենք լռելու, պայքարելու ենք: Մենք պարտք ունենք մեր տղաների առաջ, թույլ չենք տալու հայաթափում հայկական հողում: Ցավոք, սա միակ տարբերակն է մեր ձայնն աշխարհին լսելի դարձնելու համար: Մենք աշխարհից իրավունք ունենք պահանջելու, եթե մենք ինքներս ենք պահանջատեր: Արցախում յուրաքանչյուր մարդ պետք է արթնանա այն գիտակցումով ու հարցով, թե ինչ է արել ինքն Արցախը հայկական պահելու համար: Մենք սկսել ենք մեր բաժին պայքարը, չենք հանձնվելու, և մեր կամքն անկոտրում է: Արցախի ժողովուրդն իր որոշումը կայացրել է 1988 թվականին՝ կապերը խզելով ագրեսոր Ադրբեջանի հետ և ետդարձի ճանապարհ չկա: Քանի դեռ մենք այստեղ կանգնած ենք, խոսում ենք հայերեն ունենք մեր պետական կրոնն ու խորհրդանիշերը, Արցախն Ադրբեջանի կազմում չի լինելու»,-ասել է արցախցի երիտասարդ մայրը՝ հավելելով, որ ներկայում, երբ աշխարհի տարբեր երկրների կանայք ինքնակրթության, անձնական աճի, կարիերայի ու սեփական բարօրության մասին են մտածում, զուգահեռ իրականությունում ապրող Արցախի կանայք գոյության պայքար են մղում:
337255471_147340978279394_8074690964030869012_n.jpg (366 KB)
Ակցիայի մասնակից Քրիստինե Բալայանը համոզմունք է հայտնել, որ արցախցի կանանց միահամուռ ձայնը լսելի կլինի աշխարհում: «Մենք ունենք կյանքի իրավունք և աշխարհը պարտավոր է լսել մեզ: Ամբողջ աշխարհում խոսվում է այն մասին, որ ոչ ոք իրավունք չունի խախտել ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, սակայն այսօր՝ 21-րդ դարում, բոլորը տեսնում են, որ ագրեսոր Ալիևը շրջափակել է Արցախի ժողովրդին, արգելափակել Լաչինի միջանցքը: Մեր երեխաներն ազատ տեղաշարժվելու իրավունք ունեն, մինչդեռ ագրեսոր Ալիևը փակել է կյանքի ճանապարհը և փորձում է ինքը որոշել՝ ով կարող է անցնել այստեղով: Աշխարհը պետք է կանգնի մեր կողքին, միջազգային հանրությունը պարտավոր է օգնության ձեռք մեկնել մեկը մյուսին, որովհետև կյանքը բումերանգ է, եթե ինչ-որ մեկի հետ նույնը պատահի, նրա կողքին ևս ոչ ոք չի կանգնելու»,-եզրափակել է Բալայանը:

Женщины Арцаха провели мирную акцию, пройдя маршем к началу дороги, ведущей к городу Шуши
По инициативе Клуба матерей Арцаха 7 апреля в Степанакерте была организована мирная акция, в рамках которой сотни матерей, женщин и девушек Арцаха прошли маршем к началу закрытого уже в течение 117 дней коридора, соединяющего Арцах с Арменией. Они выдвинули требования открыть коридор, связывающий Арцах с Арменией, уважать право армян Арцаха на самоопределение и основополагающие права, предотвратить геноцидальную политику Азербайджана.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс», участники марша возложили цветы на Военном пантеоне Мемориального комплекса Степанакерта, отдав дань памяти павшим в Арцахских войнах защитникам страны, а затем двинулись в назначенное место. Мариам Абрамян, координатор Клуба матерей Арцаха, мать троих детей, отметила, что матери, женщины и девушки Арцаха каждый день просыпаются со страхом войны и страхом стать вдовами, остаться бездетными. «Отсутствие газа, перебои с электричеством, нехватка товаров, которых уже долгое время лишены наши дети, не так страшны, как неопределенная ситуация и политика, проводимая Азербайджаном, которая с каждым днем ​​становится все жестче. Мы, женщины Арцаха, не будем молчать, мы будем бороться. У нас есть долг перед нашими сыновьями, мы не допустим изгнания армян с армянской земли. К сожалению, это единственный способ сделать наш голос услышанным в мире. Мы сможем требовать от мира, если сами станем защитниками своих прав. Каждый человек в Арцахе должен проснуться с осознанием и вопросом, что он сделал, чтобы Арцах оставался армянским. Мы начали нашу борьбу, мы не сдадимся, и наша воля непоколебима. Народ Арцаха принял это решение в 1988 году, разорвав связи с агрессором Азербайджаном, и пути назад у нас нет. Пока мы стоим здесь, говорим по-армянски, имеем свою государственную религию и символы, Арцах не будет частью Азербайджана», - сказала молодая мама из Арцаха, добавив, что в наши дни, когда женщины разных стран мира стремятся к самообразованию, думают о личностном росте, карьере и личном благополучии, женщины Арцаха, живущие в параллельной реальности, вынуждены бороться за свое существование.
Другая участница акции Кристине Балаян выразила уверенность, что единый голос арцахских женщин будет услышан в мире. «Мы имеем право на жизнь, и мир обязан нас услышать. Во всем мире говорят, что никто не имеет права нарушать право народа на самоопределение, но сегодня, в 21 веке, все видят, что агрессор Алиев окружил народ Арцаха, перекрыл Лачинский коридор. Наши дети имеют право на свободное передвижение, а агрессор Алиев перекрыл нашу дорогу жизни и пытается решать, кто может по ней проехать. Мир должен поддержать нас, международное сообщество обязано протянуть нам руку помощи, потому что жизнь - это бумеранг, если с кем-то случится то же самое, никто его не поддержит», - заключила Кристине Балаян.