Արցախցի կանայք խաղաղ ակցիա են իրականացրել՝ քայլերթով շարժվելով դեպի Շուշի տանող ճանապարհի սկզբնամաս
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Արցախի մայրիկների ակումբ»-ի նախաձեռնությամբ ապրիլի 7-ին Ստեփանակերտում խաղաղ ակցիա է կազմակերպվել, որի շրջանակներում հարյուրավոր արցախցի մայրեր, կանայք և աղջիկներ Արցախը Հայաստանի կապող միջանցքը բացելու, արցախահայության ինքնորոշման ու հիմնարար իրավունքները հարգելու, Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը կանխելու պահանջատիրական քայլերթով շարժվել են դեպի դեպի Շոշ և Շուշի ճամփաբաժան, որտեղից դեպի Շուշի շարունակվող ճանապարհը փակ է արդեն 117 օր:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ երթի մասնակիցները նախ ծաղիկներ են խոնարհել Ստեփանակերտի Զինվորական պանթեոն-հուշահամալիրում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով Արցախյան պատերազմներում նահատակված հայրենյաց պաշտպանների հիշատակին, ապա երթով շարժվել նախանշված վայր: Արցախի մայրիկների ակումբ»-ի համակարգող, երեք երեխաների մայր Մարիամ Աբրահամյանը նշել է, որ արցախցի մայրերը, կանայք ու աղջիկներն ամեն օր արթնանում են պատերազմի և դրա հետևանքով այրիանալու, որդեկորույս դառնալու վախով: «Գազի բացակայությունը, էլեկտրաէներգիայի անջատումները, սննդի դեֆիցիտը, որից արդեն տևական ժամանակ զրկված են մեր երեխաները, այդքան մտահոգիչ չեն, ինչքան այս անորոշ վիճակն ու Ադրբեջանի կողմից վարվող քաղաքականությունը, որն օր օրի ահագնանում է: Մենք՝ Արցախի կանայք, չենք լռելու, պայքարելու ենք: Մենք պարտք ունենք մեր տղաների առաջ, թույլ չենք տալու հայաթափում հայկական հողում: Ցավոք, սա միակ տարբերակն է մեր ձայնն աշխարհին լսելի դարձնելու համար: Մենք աշխարհից իրավունք ունենք պահանջելու, եթե մենք ինքներս ենք պահանջատեր: Արցախում յուրաքանչյուր մարդ պետք է արթնանա այն գիտակցումով ու հարցով, թե ինչ է արել ինքն Արցախը հայկական պահելու համար: Մենք սկսել ենք մեր բաժին պայքարը, չենք հանձնվելու, և մեր կամքն անկոտրում է: Արցախի ժողովուրդն իր որոշումը կայացրել է 1988 թվականին՝ կապերը խզելով ագրեսոր Ադրբեջանի հետ և ետդարձի ճանապարհ չկա: Քանի դեռ մենք այստեղ կանգնած ենք, խոսում ենք հայերեն ունենք մեր պետական կրոնն ու խորհրդանիշերը, Արցախն Ադրբեջանի կազմում չի լինելու»,-ասել է արցախցի երիտասարդ մայրը՝ հավելելով, որ ներկայում, երբ աշխարհի տարբեր երկրների կանայք ինքնակրթության, անձնական աճի, կարիերայի ու սեփական բարօրության մասին են մտածում, զուգահեռ իրականությունում ապրող Արցախի կանայք գոյության պայքար են մղում:
337255471_147340978279394_8074690964030869012_n.jpg (366 KB)
Ակցիայի մասնակից Քրիստինե Բալայանը համոզմունք է հայտնել, որ արցախցի կանանց միահամուռ ձայնը լսելի կլինի աշխարհում: «Մենք ունենք կյանքի իրավունք և աշխարհը պարտավոր է լսել մեզ: Ամբողջ աշխարհում խոսվում է այն մասին, որ ոչ ոք իրավունք չունի խախտել ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, սակայն այսօր՝ 21-րդ դարում, բոլորը տեսնում են, որ ագրեսոր Ալիևը շրջափակել է Արցախի ժողովրդին, արգելափակել Լաչինի միջանցքը: Մեր երեխաներն ազատ տեղաշարժվելու իրավունք ունեն, մինչդեռ ագրեսոր Ալիևը փակել է կյանքի ճանապարհը և փորձում է ինքը որոշել՝ ով կարող է անցնել այստեղով: Աշխարհը պետք է կանգնի մեր կողքին, միջազգային հանրությունը պարտավոր է օգնության ձեռք մեկնել մեկը մյուսին, որովհետև կյանքը բումերանգ է, եթե ինչ-որ մեկի հետ նույնը պատահի, նրա կողքին ևս ոչ ոք չի կանգնելու»,-եզրափակել է Բալայանը:

‘We wake up every day with fear of becoming a widow or losing a child’ – Women in Nagorno Karabakh hold demonstration
STEPANAKERT, APRIL 7, ARMENPRESS. The Artsakh Mothers Club organized a peaceful demonstration on April 7 in Stepanakert, where hundreds of women marched towards the blockaded section of the road leading to Shushi.
The demonstration called for respecting the right to self-determination and fundamental rights of the Armenians of Artsakh (Nagorno Karabakh), opening of the only road linking Artsakh with Armenia – which has been closed for already 117 days – and preventing Azerbaijan’s genocidal policy.
Participants of the demonstration first visited the Stepanakert Military Pantheon-Memorial, where they honored the fallen troops.
Mariam Abrahamyan, a woman from Nagorno Karabakh and a mother of three children, told ARMENPRESS that women in Nagorno Karabakh "wake up every day with the fear of war, becoming a widow or losing a child".
“The absence of gas supply, the power outages and food shortages that our children are facing for a long time now aren’t as concerning as this uncertainty and the policy of Azerbaijan which is getting worse day by day,” she said. “We, women of Artsakh, will not be silent, we will struggle. We owe our sons, we won’t allow the depopulation of Armenians in Armenian land. Unfortunately this is the only way to raise our voice to the world.”
“…We will not surrender, our will is unbreakable. The people of Artsakh made their decision in 1988, by severing ties with aggressor Azerbaijan, and there is no turning back. As long as we stand here, as long as we speak Armenian and have our own national religion and symbols, Artsakh will not be part of Azerbaijan,” she said, adding that while women in other countries around the world are concerned about career and personal welfare, in a parallel reality women in Artsakh are concerned of their very existence.
Kristine Balayan, another participant of the demonstration, said the world must hear the voice of Artsakh. “We have the right to life and the world must hear us.”
“Our children have the right to freedom of movement, but aggressor Aliyev has closed the road of life and tries to decide who can pass. The world must stand by our side, the international community must extend a helping hand to one another because life is a boomerang, if this happens to someone else then no one will stand by them again,” Balayan added.