ՀՀ վարչապետն ընդունել է ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի գլոբալ շուկաների հարցերով փոխքարտուղարին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի գլոբալ շուկաների հարցերով փոխքարտուղար Արուն Վենկատարամանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, վարչապետը ողջունել է ԱՄՆ պատվիրակության այցը Հայաստան և ընդգծել հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության օրակարգի շուրջ ակտիվ երկխոսության ու համատեղ ծրագրերի իրականացման ընդլայնման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունները կրում են դինամիկ զարգացման բնույթ և անհրաժեշտ համարել տնտեսական փոխգործակցության հետևողական խորացմանն ուղղված քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Արուն Վենկատարամանն արդյունավետ է գնահատել Երևանում անցկացված Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության նիստը և շեշտել Միացյալ Նահանգների շահագրգռվածությունը՝ երկու երկրների միջև կոմերցիոն կապերի խորացման և տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկ բնագավառում փոխգործակցության խթանման հարցում:
Անդրադարձ է կատարվել առևտրի, ներդրումների, էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, առևտրաշրջանառության ոլորտներում համագործակցության խորացման հնարավորություններին, գործարար միջավայրի բարելավմանը, համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:

Премьер-министр Армении принял заместителя секретаря по глобальным рынкам Департамента торговли США
Премьер-министр РА Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую заместителем секретаря по глобальным рынкам Департамента торговли США Аруном Венкатараманом.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение правительства, премьер-министр приветствовал визит делегации США в Армению и подчеркнул важность расширения реализации совместных программ армяно-американского стратегического диалога. Никол Пашинян отметил, что двусторонние отношения носят характер динамичного развития, и необходимы шаги, направленные на последовательное углубление экономического сотрудничества.
Арун Венкатараман высоко оценил состоявшееся в Ереване заседание Армяно-американского стратегического диалога и подчеркнул заинтересованность США в углублении коммерческих связей между двумя странами и стимулировании сотрудничества в различных сферах, в том числе и в энергетической сфере
Были отмечены возможности углубления сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, энергетики, высоких технологий, товарооборота, улучшения бизнес-среды и реализации совместных проектов.