Ադրբեջանն անցել է Արցախի էթնիկ զտման և պատմական հայրենիքից նրա ժողովրդի վտարման ծրագրի հաջորդ փուլի իրագործմանը․ Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիների վերադարձը խոչընդոտելու կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությունը․
«Ապրիլի 4-ին տեղի է ունեցել Արցախի քաղաքացիների իրավունքների հերթական կոպտագույն խախտումը, որն ի ցույց է դնում Արցախի Հանրապետությունը (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) ավելի քան 110 օր լիակատար շրջափակման մեջ պահող Ադրբեջանի իրական նպատակները: Ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել Լաչինի միջանցքով անցնել Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի ավտոմեքենաներին, որոնք տեղափոխում էին շրջափակման հետևանքով Հայաստանում մնացած և իրենց ընտանիքների հետ վերամիավորվելու հնարավորությունից զրկված Արցախի քաղաքացիներին: Լաչինի միջանցքի արգելափակված հատվածում ադրբեջանական կողմը կանգնեցրել է մեքենաները և 5 ժամ շարունակ հոգեբանական ահաբեկման ենթարկել դրանցում գտնվողներին՝ հիմնականում կանանց, երեխաներին և տարեց մարդկանց: Այնուհետև Ադրբեջանը փորձ է արել մարդկանց տառապանքները վերածել կեղծ հումանիզմի բեմադրության:
Տվյալ աղաղակող միջադեպն ակնհայտորեն ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական իշխանություններն անցել են Արցախի էթնիկ զտման և պատմական հայրենիքից նրա ժողովրդի վտարման իրենց հանցավոր ծրագրի հաջորդ փուլի իրագործմանը: Այս մտադրությունների մասին հրապարակավ հայտնել է Ադրբեջանի նախագահը 2023 թ. հունվարի 10-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում: Հետագայում Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունը բազմիցս կրկնել է այն սպառնալիքը, որ Արցախի բնակիչները պետք է կամ ենթարկվեն Ադրբեջանի հայատյաց իշխանություններին, կամ լքեն սեփական հայրենիքը:
Բացարձակ անպատժելիության պայմաններում Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հանցավոր գործողություններն առավել սպառնալից բնույթ և ծավալներ են ստանում: Մարդու իրավունքների այդքան լուրջ ոտնահարումների հանդեպ միջազգային հանրության անգործությունը հավասարազոր է լռելյայն հավանության, եթե ոչ հանցակցության պաշտոնական Բաքվի հակամարդկային գործողություններին: Համապատասխան մանդատ և գործիքակազմ ունեցող ՄԱԿ ԱԽ կողմից անհետաձգելի և վճռական միջոցների ձեռնարկումը բացարձակ անհրաժեշտություն է ապօրինի շրջափակման անհապաղ դադարեցման և միջազգային հանրության աչքի առաջ Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի շարունակվող հանցագործությունների կանխման համար»։

Azerbaijan has embarked on next level of implementing ethnic cleansing, warns Nagorno Karabakh
STEPANAKERT, APRIL 5, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Nagorno Karabakh (Artsakh) released a statement on April 5 on the obstruction by Azerbaijan of the pre-arranged return of Artsakh citizens.
“On 4 April, another flagrant violation of the rights of the citizens of Artsakh took place that indicates the true goals pursued by Azerbaijan, which has been holding the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) under a complete blockade for more than 110 days. The Azerbaijani side refused to let through the Lachin Corridor vehicles of the Russian Peacekeeping Contingent with citizens of Artsakh who remained in Armenia due to the blockade and were deprived of the opportunity to reunite with their families. The Azerbaijani side stopped the vehicles on the blocked section of the Lachin Corridor and for 5 hours subjected the people in the vehicles, mainly women, children and elderly persons, to psychological terror and intimidation. Subsequently, Azerbaijan made an attempt to turn the suffering of the people into a show of hypocritical pseudo-humanism.
This egregious incident clearly demonstrates that the Azerbaijani authorities have embarked on the next level of practical implementation of their criminal plan to ethnically cleanse Artsakh and expel its people from their historical homeland. These intentions were publicly announced by the President of Azerbaijan on 10 January 2023, in an interview with the Azerbaijani media. Subsequently, the Azerbaijani political leadership repeatedly voiced the threat that the people of Artsakh should either obey the Armenophobic authorities of Azerbaijan or leave their homeland.
In an environment of complete impunity, the criminal actions committed by Azerbaijan against the people of Artsakh are becoming increasingly threatening both in nature and scale. The inaction of the international community in the face of such serious violations of human rights is tantamount to tacit approval, if not complicity in the inhumane actions of official Baku. Immediate and decisive action by the United Nations Security Council, which has the appropriate mandate and tools, is an absolute necessity to immediately end the illegal blockade and stop the crimes of Azerbaijan against the people of Artsakh, which continue before the eyes of the international community.”