Visa, McKinsey, Forbes, Սինգապուրի ՍԳ Համալսարան. առաջատար մասնագետները` Doing Digital Forum-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թվային փոխակերպման միջազգային և հայաստանյան ավելի քան 20 առաջատար խոսնակ հանդես կգան ապրիլի 5-ին Երևանում կայանալիք The Doing Digital Forum (DDF)-ին, որի հիմնադիրն ու կազմակերպիչը SPRING PR ընկերությունն է, համակազմակերպիչը՝ Ամերիաբանկը։ Ֆորումի գլխավոր խոսնակը թվային փոխակերպման և ֆինթեքի հանրահայտ միջազգային փորձագետ Քրիս Սքիներն է։
Ելույթների ֆորմատով բիզնեսի ու թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում լավագույն փորձով, գիտելիքով և տեսլականով կկիսվեն նաև Արմեն Հարությունյանը (Սինգապուրի սոցիալական գիտությունների համալսարան), Դեյվիդ Կինչեմը (McKinsey), Ելենա Տոֆանյուկը (Forbes Russia), Դիլան Քալուն (Visa), Ներսես Երիցյան, Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալություն» հիմնադրամ:
Doing Digital պլատֆորմի հիմնադիր, SPRING PR ընկերության համահիմնադիր Տաթևիկ Սիմոնյանը` ընդգծելով էկոհամակարգում ընդգրկված բոլոր խաղացողների միջև անընդհատ հաղորդակցության անհրաժեշտությունը թվային փոխակերպման գործընթացի սահուն և անխափան իրականացման գործում, նշում է.
«Մենք մշտապես հետևում ենք համաշխարհային միտումներներին և ստեղծել ենք Doing Digital հարթակը, որպեսզի նպաստենք ակտիվ քննարկումների ծավալմանը թվային փոխակերպման տիրույթում առկա միտումների, բիզնես զարգացումների, հնարավորությունների և մարտահրավերների վերաբերյալ, որոնց այսօր առերեսվում են թվային փոխակերպման գործընթացի բոլոր դերակատարները»:
Թվային փոխակերպման ոլորտում իրենց փորձով կկիսվեն նաև Ամերիաբանկի Ինովացիաների և թվայնացման գծով տնօրեն Արտյոմ Շամցյանը, Ֆինանսական գծով տնօրեն Հովհաննես Թորոյանը:
«Որպես հայաստանյան ֆինանսական ոլորտում թվային փոխակերպման առաջամարտիկ՝ մենք նախաձեռնել ենք ինքներս մեզ նորովի բացահայտելու, ապահով ֆինանսական և տեխնոլոգիական միջավայր ստեղծելու հետաքրքիր ճամփորդություն` բարելավելով կյանքի որակը։ Մասնավորապես, այս միջոցառման ակունքներում լինելը և համատեղ ջանքերով Քրիս Սքիներին Հայաստան հրավիրելը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ Ամերիան հանձն է առել խթանել Հայաստանում մտածելակերպի փոփոխությունն ու ընդլայնել թվային փոխակերպման գործընթացը», - նշել է Արմինե Ղազարյանը։
Միջոցառման նպատակն է համախմբել ոլորտի առաջատարներին՝ բացահայտելու թվային փոխակերպման նորագույն միտումներն ու հաղորդակցվելու լավագույն փորձառությանը։ DDF-ի խոսնակների շարքում են նաև Ռուբեն Մուրադյանը (Hexens), Վախթանգ Աբրահամյանը (Fastex), Վաչիկ Գևորգյանը (Apricot Capital), Տիգրան Սիմոնյանը (Revytech), Արարատ Մկրտչյանը (Beta Financial Technologies), Մաքսիմ Միխալյովը (ICDT Global), Սյուզաննա Շամախյանը (FAST):
«Մենք հպարտ ենք, որ DDF-ի նորարարական գործընկերն ենք Հայաստանում։ Քանի որ Visa-ն շարունակաբար աջակցում է երկրում թվային փոխակերպման առաջընթացին, մենք ուրախ ենք փոխանցել մեր ունեցած միջազգային փորձն ավելի մեծ լսարանի։ Ուզում ենք շնորհակալություն հայտնել կազմակերպիչներին՝ քննարկումների հարթակ ստեղծելու համար, և բոլոր մասնակիցներին մաղթել արդյունավետ հանդիպումներ»,- ասել է Կովկասում Visa-ի տարածաշրջանային ղեկավար Դիանա Կիգուրաձեն:
DDF-ը հավակնում է դառնալ լավագույն հարթակը նոր գաղափարների ու տեխնոլոգիաների բացահայտման, մասնագիտական կապերի ձևավորման համար։
«Թվային տեխնոլոգիաները փոխակերպում են ներդրումային ոլորտն ու նոր հնարավորություններ ստեղծում նորարարական գաղափարների մեջ ներդրումներ կատարելու համար։ Հուսով եմ՝ Doing Digital Forum-ը տեղացի և օտարերկյա մասնագետներին կտրամադրի հատուկ հարթակ՝ մտքեր փոխանակելու ու ներդրումային մշակույթը խթանելու»,- նշել է ֆորումի ներդրումային գործընկեր Apricot Capital-ի համահիմնադիր Վարդան Ամարյանը։
Doing Digital Forum-ին խոսնակներ կլինեն նաև ՀՀ կառավարությունից, Կենտրոնական բանկից:
Նշենք, որ ֆորումի հանդեպ մեծ հետաքրքրություն կա միջազգային ընկերությունների ու պրոֆեսիոնալների, ինչպես նաև միջազգային առաջատար լրատվամիջոցների շրջանակում, մասնավորապես Doing Digital Forum-ին անդրադարձել են Yahoo! Finance, The Associated Press, MarketWatch, Seeking Alpha, Markets Insider, Finanzen, FOX-8 և մի շարք այլ թոփ-լրատվամիջոցներ:

Visa, McKinsey, Forbes, Singapore University and other top experts at Doing Digital Forum
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. More than 20 top speakers from Armenian and international entities will speak at The Doing Digital Forum (DDF)to be held on April 5 in Yerevan. Forum's founder and organizer is SPRING PR Company, and the co-organizer is Ameriabank.
The keynote speaker of the DDF is Chris Skinner, a renowned global expert in fintech and digital transformation.
Armen Harutyunyan (Singapore University of Social Sciences), David Kincsem (McKinsey), Elena Tofanyuk (Forbes Russia), and Dylan Kalօօ (Visa), Nerses Yeritsyan (Information Systems Management Board) will share their insights on digital business and technology through visionary speeches.
Doing Digital Platform Founder, SPRING PR Co-Founder Tatevik Simonyanemphasized the need for constant communication between all digital ecosystem players to ensure a smooth and seamless transformation process. "We are following the global trends and creating the Doing Digital platform to facilitate discussions about the trends, business dynamics, challenges, and opportunities that all actors involved in the digitalization process face today."
Artyom Shamtsyan, Chief Innovation and Digital Officer, and Hovhannes Toroyan, Chief Financial Officer, will also share their experience on digital transformation.
"As a pioneer in digital transformation in the Armenian finance sector, we have started an exciting journey of re-inventing ourselves, creating trusted financial and technological space by improving the quality of life. Namely, standing in the roots of this event and jointly inviting Chris to Armenia is yet another testament to Ameria's commitment to catalyze the mindset shift and empower digital transformation in Armenia", Armine Ghazaryan, Chief People and Services Officer, Ameriabank.
The Forum brings together industry leaders such as Ruben Muradyan (Hexens), Vakhtang Abrahamyan (Fastex), Vachik Gevorgyan (Apricot Capital), Tigran Simonyan (Revytech), Ararat Mkrtchyan (Beta Financial Technologies), Maxim Mikhalyov (ICDT Global), Suzanna Shamakhyan ( FAST), Tatevik Simonyan (SPRING PR) to explore the latest trends and best experiences in digital transformation. We will also have speakers from the Armenian Government and Central Bank, and Armenia Information Systems Agency" foundation.
"We are proud to become an innovation partner of the DDF in Armenia. As Visa continues supporting the country's digital transformation development, we are delighted to share our international expertise with a broader audience. We would like to thank the organizers for creating a discussion platform and wish a successful session to all participants", Diana Kiguradze, Visa Regional Manager for the Caucasus region said.
DDF is the best platform for networking and exploring new ideas and technologies.
"Digital tech is transforming investments and creating new opportunities for investing in innovative ideas. The Doing Digital Forum is expected to provide a platform for local and foreign specialists to exchange ideas and foster an investment culture", mentioned Vardan Amaryan, the co-founder of Apricot Capital.
It is worth mentioning that the Doing Digital Forum has garnered significant interest from international companies and professionals, as well as top-tier international media outlets including Yahoo! Finance, The Associated Press, MarketWatch, Seeking Alpha, Markets Insider, Finanzen, FOX-8, and many others.