ԿԽՄԿ միջնորդությամբ Արցախից Հայաստանի հիվանդանոցներ է տեղափոխվել 12 անձ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 12 անձ ապրիլի 1-ին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից:
5 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 241 հիվանդ։

При посредничестве МККК 12 человек перевезены из Арцаха в больницы Армении
В связи с блокированием Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 12 человек с онкологическими заболеваниями и патологиями, требующими неотложных хирургических вмешательств, из ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Республики Арцах были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения — при посредничестве и содействии Международного Комитета Красного Креста.
5 больных, направленных в Армению для лечения в рамках госзаказа, вернулись в Арцах вместе со своими сопровождающими.
Плановые операции в медицинских учреждениях Министерства здравоохранения Республики Арцах по-прежнему приостановлены.
5 детей находятся в неонатальном и реанимационном отделениях медобъединения "Аревик".
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 9 пациентов, 5 из них — в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезен 241 пациент.