ԿԽՄԿ միջնորդությամբ Արցախից Հայաստանի հիվանդանոցներ է տեղափոխվել 12 անձ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 12 անձ ապրիլի 1-ին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից:
5 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 5-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 241 հիվանդ։

12 people transferred from Artsakh to Armenian hospitals through the mediation of ICRC
YEREVAN, APRIL 1, ARMENPRESS. Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh to Armenia, 12 people with tumor diseases and pathologies requiring emergency surgical interventions were transferred from Artsakh to specialized medical centers of the Republic of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross, ARMENPRESS reports, the Ministry of Health of Artsakh informed.
5 patients, who were referred to Armenia for treatment within the framework of the state order, returned to Artsakh.
Planned surgeries continue to be suspended in the medical facilities of Artsakh.
5 children are in the neonatal and resuscitation department in "Arevik" medical unit.
At the "Republican Medical Center" CJSC, 9 patients are in the intensive care unit, 5 of them are in critical condition.
Until today, a total of 241 patients have been transferred from Artsakh to Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross.