Արցախի ԱԳ նախարարն ու Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահը քննարկել են Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը մարտի 31-ին Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունում ընդունել է Ֆրանսիայի Օվերնյ-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահ Լորան Վոքիեին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից, կողմերը քննարկել են Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, հետագա անելիքների ու հումանիտար ծրագրերի վերաբերյալ հարցեր։
Լորան Վոքիեն վստահություն է հայտնել, որ Արցախի և իր ղեկավարած շրջանի միջև համագործակցությունն այսուհետ միայն ավելի է խորանալու և ամրապնդվելու։ Իր հերթին Սերգեյ Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել պարոն Վոքիեին՝ Արցախի հանդեպ բարեկամական վերաբերմունքի համար։
Հանդիպմանը ներկա էին ԱՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ֆելիքս Խաչատրյանը, Ֆրանսիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, Ֆրանսիական պատվիրակությունից՝ շրջանների քաղաքապետեր, շրջանային խորհրդի պաշտոնյաներ, տնտեսական, մշակութային, կրթական շրջանակների, Ֆրանսիայում հայկական ասոցիացիաների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ՝ ֆրանսիական ու ֆրանս-հայկական լրատվամիջոցներից։
Օրվա երկրորդ կեսին Լորան Վոքիեն հանդիպում է ունեցել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով բռնի տեղահանված և Հայաստանի Հանրապետությունում բնակություն հաստատած արցախցիների հետ, լսել նրանց խնդիրները, քննարկել իրավական նշանակության մի շարք հարցեր։
Հաջորդիվ կայացել է Սերգեյ Ղազարյանի և Լորան Վոքիեի համատեղ մամլո ասուլիսը։
Հանդիպմանը նախորդել է ֆրանսիական պատվիրակության երկօրյա այցը Սյունիքի մարզ։Ֆրանսիացի պաշտոնյաները եղել են Լաչինի միջանցքի սկզբնամասում, արձանագրել, որ Արցախ տանող միակ ճանապարհն արգելափակված է։

Министр ИД Арцаха и глава региона Овернь-Рона-Альпы обсудили ситуацию вокруг Арцаха
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Казарян 31 марта принял в Постоянном представительстве Республики Армения в Республике Армения президента региона Овернь-Рона-Альпы Франции Лорана Вокье и возглавляемую им делегацию.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве иностранных дел Республики Арцах, стороны обсудили создавшуюся вокруг Арцаха ситуацию, вопросы дальнейших действий и гуманитарных программ.
Лоран Вокье выразил уверенность, что сотрудничество между Арцахом и возглавляемым им регионом отныне будет только углубляться и укрепляться. В свою очередь Сергей Казарян поблагодарил господина Вокиье за его дружеское отношение к Арцаху.
На встрече присутствовали заместитель министра иностранных дел Республики Арцах Феликс Хачатрян, постоянный представитель Арцаха во Франции Ованнес Геворгян, мэры регионов, должностные лица регионального совета, представители экономических, культурных, образовательных кругов, армянских ассоциаций во Франции, журналисты французских и французско-армянских СМИ
Во второй половине дня Лоран Вокье встретился с жителями Арцаха, вынужденно перемещенными в результате 44-дневной войны и осевшими в Республике Армения, выслушал их проблемы, обсудил ряд вопросов, имеющих юридическое значение.
Далее состоялась совместная пресс-конференция Сергея Казаряна и Лорана Вокье.
Встрече предшествовал двухдневный визит французской делегации в Сюникскую область. Французские официальные лица находились на начальном участке Лачинского коридора и зафиксировали, что единственная дорога в Арцах перекрыта.