Հունաստանում անցկացվել են Քսանթիի հայ համայնքի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված եռօրյա միջոցառումներ
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունաստանի Քսանթի քաղաքի հայ համայնքի հիմնադրման 100-ամյակի կապակցությամբ մարտի 24-ից 26-ը համայնքում անցկացվել են եռօրյա միջոցառումներ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հունաստանում Հայաստանի դեսպանությունից, եռօրյա միջոցառումները ներառում էին ֆոտոցուցահանդես Մանոս Խաջիդակիսի Արվեստի և մտքի տանը, ինչպես նաև գլխավոր հոբելյանական միջոցառում Քսանթիի քաղաքային ամֆիթատրոնում և սուրբ պատարագ Մարիամ Աստվածածին հայկական եկեղեցում՝ Հունաստանի Թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ.Գեղամ Ս. Արք. Խաչերեանի հանդիսապետությամբ։
Քսանթիի քաղաքային ամֆիթատրոնում կայացած գլխավոր միջոցառմանը ներկա էին քաղաքի կրոնական, պետական ​​և զինվորական իշխանությունների ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Քսանթիի մետրոպոլիտ Պանտելեյմոնը, Քսանթիի քաղաքապետ պ․Էմանուել Ցեպելիսը, Քսանթիի փոխնահանգապետ պ․Կոստաս Կուրտիդիսը, Սալոնիկում Հայաստանի Հանրապետության պատվո հյուպատոս պ․Ակիս Դաղազյանը, Հունաստանի հայերի ազգային խորհրդի նախագահ պ․Թագվոր Հովակիմյանը, Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ պ․Գասպար Կարապետյանը և այլոք։
Միջոցառմանը Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի անունից ուղերձով հանդես էր եկել դեսպանության հյուպատոս Տիգրան Վարդանյանը։
Ուղերձում մասնավորապես նշվում էր․ «Հունաստանում հունահայ գաղութի ձևավորումից 100, Փոքրասիական աղետի 101, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության 108 տարուց անց մենք շարունակում ենք ապրել, արարել և բարգավաճել, պահպանել մեր հավատը, մեր մշակույթն ու եկեղեցիները: Սակայն, մյուս կողմից, մենք նորից ականատես ենք լինում հայության ապրելու իրավունքը կասկածի տակ առնելու այս անգամ ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության դրսևորումներին՝ Արցախում, որտեղ արդեն գրեթե 101 օրից ավել մեր հայրենակիցները գտնվում են շրջափակման պայմաններում՝ կանգնած լինելով մարդասիրական ճգնաժամի առջև։ Անպատժելիության զգացողությունն այն մակարդակի է հասել Ադրբեջանում, որ բացեիբաց այդ երկրի ղեկավարությունն անտեսում է Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը՝ անհապաղ Լաչինի միջանցքը բացել և դադարեցնել հայատյաց քարոզչությունը։ Այսօր, առավել քան երբևէ, մենք միասնական օրակարգով հանդես գալու անհրաժեշտություն ունենք՝ հայությանը իր պատմական հայրենիքից մնացած փոքր հատվածից օտարելու ևս մեկ փորձը ժամանակին կանխելու համար»։
Միջոցառմանը բանախոսությամբ հանդես էր եեկել նաև տիկին Յուլյա Քասապյանը՝ «Հայ փախստականների հաստատումը Հունաստանում 1922թ.-ին» և ազգագրագետ տիկին Գարիֆալիա Թեոդորիդուն՝ «Քսանթի. մյուս հայրենիքը» թեմաներով:
Միջոցառման ավարտին ելույթներով հանդես էր եկել նաև Քսանթի քաղաքի հայ համայնքի երաժշտախումբը և Կոմոտինի քաղաքի հայ համայնքի երգչախումբը՝ Հասմիկ Բեքլարյանի գեղարվեստական ղեկավարությամբ:

В Греции прошли мероприятия, посвященные 100-летию основания армянской общины Ксанти
По случаю 100-летия основания армянской общины Ксанти, Греция, с 24 по 26 марта в общине прошли различные мероприятия.
Как сообщили Арменпресс в посольстве Армении в Греции, трехдневные мероприятия включали фотовыставку в Доме искусства и мысли Маноса Хаджидакиса, а также главное юбилейное мероприятие —в городском амфитеатре Ксанти и святую литургию в Армянской церквиДевы Марии под председательством главы Греческой епархии Армянской Апостольской Святой Церкви архиепископа Гегама Хачеряна.
В главном мероприятии, состоявшемся в городском амфитеатре Ксанти, приняли участие представители религиозной, государственной и военной власти города, в том числе: митрополит Ксанти Пантелеимон, мэр Ксанти Эммануэль Цепелис, заместитель губернатора Ксанти Костас Куртидис, Почетный консул Республики Армения в Салониках Акис Дагазян, председатель Национального совета армян Греции Тагвор Овакимян, председатель Комитета европейских армян Гаспар Карапетян и другие.
С посланием от имени Чрезвычайного и Полномочного Посла РА в Греции Тиграна Мкртчяна выступил консул Тигран Варданян.
В сообщении, в частности, конкретно отмечалось: «100 лет после образования греко-армянской колонии в Греции, 101 год после малоазийской катастрофы и 108 лет после Геноцида армян мы продолжаем жить, созидать и процветать, чтобы сохранить нашу веру, нашу культуру и церкви.
Однако сегодня мы вновь наблюдаем проявления азербайджанской геноцидальной политики ущемления права армян на жизнь, на этот раз - в Арцахе, где наши соотечественники более 101 дня находятся в блокаде, столкнувшись с гуманитарным кризисом.Ощущение безнаказанности в Азербайджане достигло такого уровня, что руководство этой страны открыто игнорирует просьбу Международного Суда о немедленном открытии Лачинского коридора и прекращении армяноненавистнической пропаганды. Сегодня как никогда нам необходимо выработать единую повестку дня, чтобы предотвратить очередную попытку отдалить Армению от небольшой части ее исторической родины».
С докладами выступили также Юлия Касапян и этнографГарифалия Теодориду.
В завершение мероприятия также выступили оркестр армянской общины Ксанти и хор армянской общины Комотини под руководством Асмик Бекларян.