Արարատ Միրզոյանը Մալթայի նախագահի հետ հանդիպմանն ընդգծել է Լաչինի միջանցքի առանց նախապայմանների վերաբացման կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալթայի Հանրապետության նախագահ Ջորջ Վելլան մարտի 30-ին Վալետայում ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ զրուցակցիները կարևորել են միջպետական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանից առաջին երկկողմ պաշտոնական բարձրաստիճան այցը Մալթա և համոզմունք հայտնել, որ այն նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցության հետագա զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև բազմակողմ հարթակներում Հայաստանի և Մալթայի միջև փոխգործակցության հարցեր: Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել ՀՀ-ԵՄ ընդլայնվող գործընկերությանը: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման և բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգի իրականացման ուղղությամբ ԵՄ շարունակական աջակցությունը:
Զրուցակիցների ուշադրության կենտրոնում էին նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը: ՀՀ ԱԳ նախարարը Մալթայի նախագահին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում ստեղծված անվտանգային իրավիճակը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի կողմից արգելափակված Լաչինի միջանցքի առանց նախապայմանների վերաբացման կարևորությունը, Ադրբեջանի ռազմատենչ հռետորաբանության և սանդրանքների փոխարեն Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգությանը վերաբերող առանցքային հարցերի շուրջ կառուցողական մոտեցման ցուցաբերումը և հանձնառությունների իրագործումը:

Глава МИД Армении и президент Мальты обсудили вопросы региональной безопасности
Президент Республики Мальта Джордж Велла 30 марта принял в Валлетте министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники подчеркнули важность первого двустороннего официального визита высокого уровня между Арменией и Мальтой с момента установления межгосударственных отношений и выразили уверенность, что он придаст новый импульс дальнейшему развитию взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы сотрудничества между Арменией и Мальтой на многосторонних площадках. Собеседники коснулись расширяющегося партнерства Армения-ЕС. Арарат Мирзоян подчеркнул важность постоянной поддержки ЕС по укреплению демократии и реализации амбициозной повестки реформ в Армении.
Были также затронуты вопросы региональной безопасности. Министр иностранных дел Республики Армения представил президенту Мальты ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе, последние развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Министр Мирзоян подчеркнул важность открытия заблокированного Азербайджаном Лачинского коридора без предварительных условий, демонстрации конструктивного подхода к ключевым вопросам, связанным с правами и безопасностью народа Нагорного Карабаха, и выполнения взятых на себя обязательств вместо милитаристской риторики и провокаций Азербайджана.