Հայկական կողմն իրավիճակին մոտենում է էսկալացիա թույլ չտալու տրամաբանությամբ. ԱԱԾ պարզաբանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ տարածքը Լաչինի միջանցքին կապող երթուղու հատվածում ադրբեջանական կողմի առաջխաղացման մասին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հաղորդագրությունում նշվում է.
«Համաձայն 2022թ. օգոստոսին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, 2023թ. ապրիլի 1-ից ԼՂ-ն Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը պետք է ավարտվի Կոռնիձորի կամուրջին: ՀՀ տարածքը Լաչինի միջանցքին կապող երթուղին ապրիլի 1-ից պիտի անցնի Կոռնիձոր-Տեղ երթուղիով՝ միայն ՀՀ տարածքով:
2022թ. օգոստոսից հետո Լաչինի միջանցքը ՀՀ-ին կապող ճանապարհի մի հատվածը՝ Կոռնիձորի կամուրջից հետո կրկին անցնում էր Ադրբեջանի տարածքով: Ճանապարհի այդ հատվածն իր ամբողջ երկայնքով եւ իր հարակից տարածքով վերահսկվում էր ՌԴ խաղաղապահ ուժերի կողմից:
Համաձայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նախօրեին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների երկու երկրների սահմանապահները մարտի վերջին օրերին վերոհիշյալ հատվածի երկայնքով պետք է տեղակայվեին սահմանի երկու կողմերում:
Տեղակայման ընթացքում ի հայտ են եկել քարտեզների տարընթերցումներ: Որոշ տեղերում ադրբեջանական կողմը, չսպասելով նախապես պայմանավորված ճշգրտումներին, սկսել է դիրքավորվել եւ իրականացրել ինժեներական աշխատանքներ:
Հայկական կողմի հաշվարկներով հինգ այդպիսի կետ կա, որտեղ ադրբեջանական կողմը սահմանից 100-ից 300 մետր ավելի առաջ է տեղակայվել: Այժմ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ երկու կողմերի քարտեզագիրները ճշգրտեն իրավիճակը:
Հայկական կողմն իրավիճակին մոտենում է էսկալացիա թույլ չտալու տրամաբանությամբ:
Խնդրո առարկա հատվածում ՀՀ բանակը դիրքեր չի ունեցել, որովհետեւ դիրքեր տեղակայվում են ոչ թե սահմանի գծին, այլ մոտակա ռազմավարական բարձունքների վրա: Իսկ սահմանի այդ հատվածի պահպանությունը պետք է անցներ սահմանապահ զորքերին՝ համաձայն վերը հիշատակված պայմանավորվածության»:

The Armenian side approaches the situation with the logic of not allowing escalation. NSS
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. The National Security Service of the Republic of Armenia issued a message about the advance of the Azerbaijani side in the section of the route connecting the territory of the Republic of Armenia to the Lachin Corridor.
ARMENPRESS reports, the message reads as follows,
"According to the agreements reached in August 2022, from April 1, 2023 the Lachin corridor connecting Nagorno-Karabakh to Armenia should end at the Kornidzor bridge. From April 1, the route connecting the territory of the Republic of Armenia to the Lachin Corridor will pass through the Kornidzor-Tegh route, only through the territory of the Republic of Armenia.
After August 2022, a part of the road connecting the Lachin Corridor to the Republic of Armenia again passed through the territory of Azerbaijan after the Kornidzor Bridge. That part of the road along its entire length and its adjacent territory was controlled by the Russian peacekeeping forces.
According to the agreements reached yesterday between Armenia and Azerbaijan, the border guards of the two countries were to be deployed on both sides of the border along the aforementioned section in the last days of March.
Map misreadings have appeared during deployment. In some places, the Azerbaijani side, without waiting for pre-arranged adjustments, started to position itself and carried out engineering works.
According to the Armenian side, there are five such points, where the Azerbaijani side is located 100 to 300 meters further from the border. It has now been agreed that cartographers from both sides will correct the situation.
The Armenian side approaches the situation with the logic of not allowing escalation.
The Armenian army did not have positions in the area in question, because positions are not located on the border line, but on the nearby strategic heights. And the protection of that part of the border should be transferred to the border guard troops, according to the agreement mentioned above."