Գերմանիա այցի ընթացքում ԱԺ նախագահը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Դրեզդենում հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Սաքսոնիա երկրամասի Լանդթագի նախագահ դր. Մաթիաս Ռյոսլերին:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ-ից, հանդիպմանն ընդգծվել է միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտության ծավալման հնարավորությունների տեղաբաշխումը: Այս ուղղությամբ հնչել են կոնկրետ առաջարկներ, մասնավորապես, փորձի փոխանակում Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Սաքսոնիայի Լանդթագի ֆինանսաբյուջետային հարցերով զբաղվող հանձնաժողովների միջեւ:
Գերմանացի գործընկերը նշել է, որ տարբեր պաշտոնների բերումով առիթ է ունեցել ուսումնասիրելու Հայաստանի պատմությանը, մշակույթին առնչվող փաստեր: Նա ընդգծել է, որ ժողովրդավարությանն առնչվող հարցերում պատրաստ է փոխանակվել կուտակված փորձով՝ հավելելով, որ կրթամշակութային եւ ակադեմիական կրթության ոլորտներում էլ պատրաստ են ծանոթանալու հայաստանյան ուսանելի փորձին:
Լանդթագի նախագահի խնդրանքով ՀՀ ԱԺ նախագահը մանրամասներ է փոխանցել տարածաշրջանի ու Հայաստանի առջեւ ծառացած անվտանգային հարցերի վերաբերյալ՝ ներկայացնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքի հանդեպ ադրբեջանական նկրտումները, Լաչինի ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած բազմաբեւեռ խնդիրները: Նա հիշեցրել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ավելի քան երկու տարի անց Ադրբեջանը դեռ հրաժարվում է վերադարձնել բոլոր հայ ռազմագերիներին, պատանդառված եւ ձերբակալված անձանց: ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձրաձայնել է Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման անհրաժեշտության մասին եւ ակնկալել միջազգային գործընկերների հասցեական արձագանքները:

Спикер НС Армении подчеркнул в Германии необходимость санкций против Азербайджана
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном в Дрездене провела встречу с председателем ландтага федеральной земли Саксония Матиасом Рёслером.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в ходе встречи была подчеркнута необходимость углубления межпарламентского сотрудничества и расширения возможностей для развития парламентской дипломатии. В этом контексте были озвучены конкретные предложения, в частности, относительно обмена опытом между комиссиями Национального Собрания Армении и ландтага Саксонии, занимающимися финансово-бюджетными вопросами.
Матиас Рёслер отметил, что, занимая различные должности, он имел возможность изучать факты, связанные с историей и культурой Армении. Он подчеркнул, что готов обменяться накопленным опытом в вопросах демократии, добавив, что готов ознакомиться с поучительным опытом Армении в сферах образовательного и культурно-академического образования.
По просьбе председателя ландтага спикер Национального Собрания Республики Армения подробно представил вызовы безопасности, стоящие перед регионом и Арменией, отметив посягательства Азербайджана в отношении суверенной территории Республики Армения, а также проблемы, которые возникли вследствие блокирования Лачинского коридора.
Он напомнил, что через более чем два года после подписания Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Азербайджан по-прежнему отказывается вернуть всех армянских военнопленных, заложников и удерживаемых лиц. Спикер Национального Собрания подчеркнул необходимости применения санкций против Азербайджана и ожидает соответствующей реакции со стороны международных партнеров.