Վարչապետը մասնակցել է Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովի պաշտոնական բացման լիագումար նիստին: Գագաթնաժողովն անցկացվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենի նախաձեռնությամբ՝ առցանց ձևաչափով:
Հանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովին մասնակցում են 100-ից ավելի երկրների առաջնորդներ, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության և միջազգային ժողովրդավարական ինստիտուտների ներկայացուցիչներ: Միջոցառումը համահյուրընկալող երկրներն են՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Կոստա Ռիկան, Նիդերլանդները, Կորեայի և Զամբիայի Հանրապետությունները: Լիագումար նիստը մեկնարկել է այս երկրների ղեկավարների ողջույնի ուղերձներով: Բացման խոսքով է հանդես եկել նաև ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը:
Գագաթնաժողովի օրակարգի շրջանակում նախատեսվում են թեմատիկ պանելային քննարկումներ՝ 2021թ. Հանուն Ժողովրդավարության առաջին գագաթնաժողովի հանձնառությունների կատարման, ժողովրդավարությանը սպառնացող մարտահրավերների, ինչպես նաև ժողովրդավարական արժեքների՝ կառավարման հաշվետվողականության ապահովման, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, մամուլի ազատության, ներառական տնտեսական աճի և այլ թեմաների շուրջ:

Премьер-министр Армении принял участие в пленарном заседании открытия второго Саммита за демократию
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 29 марта принял участие в пленарном заседании официального открытия второго Саммита за демократию. Саммит по инициативе президента Соединенных Штатов Америки Джо Байдена проводится в онлайн-формате.
«Арменпресс» сообщили об этом в Управлении информации и по связям с общественностью Аппарата премьер-министра.
Во втором Саммите за демократию принимают участие лидеры более 100 стран, также представители гражданского сообщества и международных демократических институтов. Странами-соорганизаторами мероприятия являются Соединенные Штаты Америки, Коста-Рика, Нидерланды, Республика Корея и Замбия. Пленарное заседание началось с приветственных посланий лидеров этих стран. Со вступительной речью выступил и Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.
В рамках саммита запланированы тематические панельные дискуссии: Выполнение обязательств первого саммита за демократию 2021 г.; Вызовы демократии и демократические ценности; Обеспечение подотчетности управления, верховенства закона, защиты прав человека, свободы прессы, инклюзивного экономического роста и другие.