ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 14 բուժառու. 11 անձ վերադարձել է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության Հանրապետական բժշկական կենտրոնից ուռուցքային հիվանդություններով և շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 14 անձ մարտի 28-ին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեցին Արցախի առողջապահության նախարարությունից, մեկտեղ նշելով, որ 11 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 5 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 1-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 229 հիվանդ։

ICRC transfers 14 patients from blockaded Nagorno Karabakh to Armenia
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) facilitated the transfer of 14 patients from Nagorno Karabakh to Armenia, bringing the total number of patients transferred amid the ongoing Azerbaijani blockade to 229, the Healthcare Ministry of Nagorno Karabakh reported.
“Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh with Armenia, 14 patients from the Republican Medical Center the Republic of Artsakh with serious diseases of the oncology and pathologies requiring emergency surgical interventions have been transported today, on March 28, to specialized medical institutions of the Republic of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross.
11 patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh together with an accompanying persons.
5 patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Centre, 1 of them in critical condition.
A total of 229 patients have been transported so far from Artsakh to Armenia with the mediation and support of the International Committee of the Red Cross,” the ministry said in a statement on social media.