Արցախի նախագահի գլխավորությամբ անցկացվել է ԱԽ արտահերթ ընդլայնված նիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 27-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ՝ Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմից:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ նիստի նպատակն է ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակում առկա խնդիրների համատեղ քննարկումն ու անհրաժեշտ որոշումների կայացումը:
Խոսելով Ադրբեջանի կողմից 2020թ.-ից ի վեր Եռակողմ հայտարարության դրույթների պարբերաբար խախտման ու 2022թ.-ի դեկտեմբերի 12-ից շարունակվող շրջափակման պայմաններում Արցախի նկատմամբ հումանիտար, սոցիալ-տնտեսական, ռազմական, քաղաքական և հոգեբանական ճնշումների հետևողական մեծացման մասին՝ նախագահ Հարությունյանը նշել է, որ չնայած մեր բազմաթիվ հայտարարություններին և հորդորներին, միջազգային դերակատարները շարունակում են սահմանափակվել դեկլարատիվ հայտարարություններով ու գործողություններով, հետևողական չլինել ընդունված ծանրակշիռ որոշումների կատարման հարցում:
«Հետևաբար, մեր խնդիրն է սթափ գնահատել ստեղծված իրավիճակի ողջ բարդության ու պատասխանատվության աստիճանը, վերագնահատել եղած բոլոր ռեսուսներն ու հնարավոր նոր վտանգների զսպող մեխանիզմները և կատարել անհրաժեշտ հետևություններ ու գործողություններ: Վստահ եմ, որ մեր ողջամիտ քայլերի միջոցով հնարավոր է հաղթահարել այս ծանր ժամանակաշրջանը նույնպես՝ պահպանելով ու պաշտպանելով Արցախի Հանրապետության կենսական շահերը»,- ընդգծել է նախագահ Հարությունյանը:

Artsakh’s President chairs extraordinary extended-format session of the Security Council
YEREVAN, MARCH 27, ARMENPRESS. On March 27, the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, convened an extraordinary extended-format session of the Security Council with the participation of representatives of the political forces of the National Assembly, ARMENPRESS was informed from the office of the President of the Republic of Artsakh.
The President noted that the purpose of the meeting is to jointly discuss the existing problems in the created military-political situation and make the necessary decisions.
Speaking about Azerbaijan's regular violation of the provisions of the trilateral declaration since 2020 and the consistent increase in humanitarian, socio-economic, military, political and psychological pressures on Artsakh in the conditions of the ongoing blockade since December 12, 2022, President Harutyunyan noted that despite our many statements and exhortations, international actors continue to limit themselves to declarative statements, being unconsistent in the implementation of weighty decisions.
"Therefore, our task is to soberly assess the degree of complexity and responsibility for the created situation, to re-evaluate all available resources and mechanisms to prevent possible new threats, and make the necessary conclusions and carry out relevant actions. I am sure that through our reasonable steps it is possible to overcome this difficult period, preserving and protecting the vital interests of the Republic of Artsakh," President Harutyunyan emphasized.