Ակնկալում ենք, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը գործնական քայլեր կձեռնարկի՝ վերացնելու Ադրբեջանի կողմից հերթական խախտման հետևանքները․ Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ակնկալում ենք, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը գործնական քայլեր կձեռնարկի՝ վերացնելու Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության դրույթների հերթական խախտման հետևանքները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Մարտի 25-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, հատել են Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի հետ շփման գիծը և որոշակի դիրքային առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության տարածքում՝ Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհի ուղղությամբ:
Նման գործողություններով Ադրբեջանը ձգտում է էլ ավելի խստացնել Արցախի շրջափակումը` խզելով միակ կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի և հանրապետության Շուշիի շրջանի մի շարք գյուղերի միջև։ Միաժամանակ, ադրբեջանական կողմը փորձում է իրականության հետ որևէ առնչություն չունեցող և շինծու հայտարարություններով արդարացնել իր իսկ անօրինական գործողություններն ու սադրանքները։
Արցախի շուրջ օղակը սեղմելու Ադրբեջանի գործողությունները ցինիկ պատասխան են Արցախը Հայաստանի հետ կապող Լաչինի միջանցքի անհապաղ ապաշրջափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը, և մարտահրավեր՝ միջազգային իրավակարգին։
Ակնկալում ենք, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմը գործնական քայլեր կձեռնարկի՝ վերացնելու Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների հերթական խախտման հետևանքները, ինչպես նաև կանխարգելելու նոր հնարավոր խախտումները:
Նման պայմաններում հրամայական է միջազգային հանրության կողմից միասնական կոշտ դիրքորոշման որդեգրումը՝ ստիպելու Ադրբեջանին վերադառնալ իրավական դաշտ և կատարել իր միջազգային պարտավորությունները։
Միջազգային հանրությունը և, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է կոնկրետ հավաքական քայլեր ձեռնարկի՝ ուղղված Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացմանն ու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության զսպմանը»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ Արցախի տեղեկատվական շտաբիցհայտնելէին, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը, հերթական անգամ ոտնահարելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, մարտի 25-ին Շուշի-Լիսագոր հատվածում խախտել են նույն փաստաթղթով ամրագրված շփման գիծը և որոշակի դիրքային առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության տարածքում:
Այնուհետև հայտարարվել էր, որ ՌԴ խաղաղապահները դիրքավորվել են տվյալ բարձունքին և վերահսկում են այն, միևնույն ժամանակ խաղաղապահները բանակցություններ են վարում ադրբեջանական կողմի հետ՝ ապահովելու համար նրանց վերադարձը ելման դիրք

Надеемся, МС РФ предпримут практические шаги в связи с очередным нарушением со стороны Азербайджана. МИД Арцаха
Ожидаем,что российские миротворческиесилы предпримут практические шаги по ликвидации последствий очередного нарушения Азербайджаном положенийТрехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении, распространенном Министерством иностранных дел Республики Арцах.
«25 марта вооруженные силы Азербайджана, в очередной раз грубо нарушив обязательства,взятые на себя Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, пересекли линию соприкосновения с вооруженными силами Республики Арцах иобеспечили определенное позиционное продвижение на территории республики в направлении грунтовой дороги Степанакерт - Лисагор.
Подобными действиями Азербайджан стремится еще более ужесточить блокаду Арцаха, перерезав единственную связь между столицей Степанакертом и рядом сел Шушинского района республики. Одновременно азербайджанская сторона пытается свои же незаконные действия и провокации оправдать надуманными заявлениями, не имеющими ничего общего с реальностью.
Действия Азербайджана по сжиманию кольца вокруг Арцаха являются циничным ответом на решение Международного Суда ООН о немедленном разблокировании Лачинского коридора, соединяющего Арцахс Арменией, и вызовом международному правопорядку.
Ожидаем,что российские миротворческиесилы предпримут практические шаги по ликвидации последствий очередного нарушения Азербайджаном положенийТрехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, а также для предотвращения возможныхновых нарушений.
В данной ситуации императивно требуетсяединаяжесткая позиция международного сообщества, чтобызаставить Азербайджан вернуться в правовое поле и выполнить свои международные обязательства.
Международному сообществу, в частности, Совету Безопасности ООН, надо предпринятьконкретные коллективные шаги, направленные на немедленное открытие Лачинского коридора и сдерживание геноцидальной политики Азербайджана.
Ранее Информационный штаб Арцаха сообщил, что вооруженные силы Азербайджана в очередной раз нарушили обязательства, взятые на себя Трехсторонней декларацией от 9 ноября 2020 года — 25 марта на участке Шуши-Лисагор нарушив линию соприкосновения, установленную тем же документом, и обеспечили определенное позиционное продвижение на территории Республики Арцах.
Затем было объявлено, что российские миротворцы расположились на заданной высоте и контролируют ее, одновременно миротворцы ведут переговоры с азербайджанской стороной, чтобы обеспечить их возвращение на исходную позицию.