Ադրբեջանը տարբեր տեսակի ու տրամաչափի զինատեսակներից կրակ է բացել Արցախի մի խումբ քաղաքացիների ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական մարտական դիրքերից տարբեր տեսակի ու տրամաչափի զինատեսակներով թիրախավորել և կրակ են բացել Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի խաղողայգիներում էտման աշխատանքներ իրականացնող մի խումբ քաղաքացիների ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, որի մեջ նաև նշվում է, որ տուժողներ չեն եղել, սակայն գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցվել են:
«Ադրբեջանը մի կողմից կեղծ լուրեր է տարածում, մյուս կողմից կրակում քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է տարածել հերթական ապատեղեկատվությունը, թե իբր հայկական կողմը Ստեփանակերտ-Ղայբալիշեն-Լիսագոր ճանապարհն օգտագործում է ռազմամթերք տեղափոխելու նպատակով:
Այս թեզն առաջ տանելով՝ ադրբեջանական կողմը մոլորեցնում է միջազգային հանրությանը, հող նախապատրաստում իր հերթական սադրանքն Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ իրականացնելու համար:
ՆԳ նախարարությունը հարկ է համարում ևս մեկ անգամ ընդգծելու, որ Շուշին շրջանցող անտառային ու լեռնային ճանապարհով՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ իրականացվում է քաղաքացիական անձանց տեղաշարժ և հումանիտար բեռների փոխադրում: Հաշվի առնելով այդ ճանապարհի աշխարհագրական դիրքը՝ երթևեկությունը կազմակերպվում է մեծ ու բարձր մեքենաներով, որոնք ադրբեջանական կողմը ներկայացնում է իբրև ռազմական նշանակության փոխադրումներ իրականացնող մեքենաներ:
Մինչ Ադրբեջանը կեղծ լույսի տակ մեղադրում է հայկական կողմին զենք-զինամթերք տեղափոխելու համար, երեկ՝ մարտի 23-ին և այսօր առավոտյան, ադրբեջանական մարտական դիրքերից տարբեր տեսակի ու տրամաչափի զինատեսակներով թիրախավորել և կրակ են բացել Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի խաղողայգիներում էտման աշխատանքներ իրականացնող մի խումբ քաղաքացիների ուղղությամբ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Azerbaijani military again opens fire at farmers in Nagorno Karabakh
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. Azeri forces have again opened fire on Armenian farmers in Nagorno Karabakh (Artsakh).
The Nagorno Karabakh Ministry of Internal Affairs said “a group of citizens carrying out pruning work in the vineyards of Machkalashen community of the Martuni region” were targeted by Azerbaijani fire on March 23 and March 24.
In a statement issued Friday, the Ministry of Internal Affairs also denied the Azerbaijani accusations on having used the Stepanakert-Ghaibalishen-Lisagor road to transport military supplies.
“The Ministry of Defense of Azerbaijan continues to spread disinformation that the Armenian side is allegedly using the Stepanakert-Ghaibalishen-Lisagor road to transport military supplies.
Advancing this [narrative], the Azerbaijani side is misleading the international community, preparing the ground for another provocation against the civilian population of Artsakh.
The Ministry of Internal Affairs considers it necessary to emphasize once again that the movement of civilians and the transportation of humanitarian goods are carried out along the forest and mountain road bypassing Shushi, accompanied by Russian peacekeepers.
Taking into account the geographical location of that road, the traffic is organized by large and [high-clearance] vehicles, which the Azerbaijani side misrepresents as military transport.
While Azerbaijan falsely accuses the Armenian side of transporting weapons and ammunition, yesterday, March 23 and this morning, Azerbaijani combat positions targeted and opened fire with weapons of various types and calibers at a group of citizens carrying out pruning work in the vineyards of Machkalashen community of the Martuni region.