Ծանր հիվանդություններ ունեցող 12 քաղաքացի Արցախից տեղափոխվել է Հայաստանի հիվանդանոցներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքն Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններ ունեցող 12 անձ մարտի 24-ին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արմենպրես»-իփոխանցմամբ՝ Արցախի առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ 8 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 8 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 215 հիվանդ։
Ադրբեջանն Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը արգելափակել է 2022 թվականին դեկտեմբերի 12-ից: Արդադարտության միջազգային դատարանը փետրվարին Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ապահովել Լաչինի միջանցքով երկու ուղղությամբ ազատ տեղաշարժը, սակայն Ադրբեջանը մինչև օրս անտեսում է Հաագայի դատարանի որոշումը:

ICRC facilitates transfer of 12 patients from blockaded Nagorno Karabakh
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) facilitated the transfer of 12 patients from blockaded Nagorno Karabakh to Armenia for treatment on March 24, according to the Nagorno Karabakh healthcare authorities.
Another 8 persons, together with their attendants, returned to Nagorno Karabakh following treatment in Armenia, the healthcare ministry said in a statement.
“Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh with Armenia, 12 patients from the Republican Medical Center the Republic of Artsakh with serious diseases of the oncology and cardiovascular system have been transported today, on March 24, to specialized medical institutions of the Republic of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross.
8 patients, who had been transferred to Armenia for medical treatment, returned to Artsakh together with an accompanying persons.
8 patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Centre, 3 of them in critical condition.
A total of 215 patients have been transported so far from Artsakh to Armenia with the mediation and support of the International Committee of the Red Cross,” reads the statement issued by the Nagorno Karabakh healthcare ministry.