Արցախում պարենի և առաջին անհրաժեշտության պաշարները գրեթե սպառման եզրին են. Պետնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում պարենի և առաջին անհրաժեշտության պաշարները գրեթե սպառման եզրին են:
Այս մասին հայտնեց Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանը՝ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում կազմակերպված ասուլիսի ընթացքում:
«Պաշարները գրեթե սպառման եզրին են, քանի որ ավելի քան 100 օր է՝ Արցախը Հայաստանին կապող միջանցքն արգելափակված է: Իսկ բնակչության շրջանում կան սոցիալական տարբեր խմբեր, որոնց պետությունը չի կարող որևէ կերպ միայնակ թողնել և պարբերաբար այդ աջակցությունը ցուցաբերվում է:
Հիմնականում փորձ է արվում ապահովել ալյուրի և առաջին խիստ անհրաժեշտության պարենի նվազագույն պաշարը բնակաչության համար: Ինչպես բազմաթիվ լրատվականներում արդեն բազմիցս հրապարակվել է, նույնիսկ խանութներում արդեն չկան առաջին անհրաժեշտության ապրանքները և նաև դրանից ելնելով այժմ պետությունը առավելապես փորձում է ուշադրություն դարձնել սոցիալական տարբեր խմբերին՝ հաշմանդամներ, բազմազավակ ընտանիքներ և այլն»,- ասաց նա:
Պետնախարարն ընդգծեց, որ բնականաբար այդ հնարավորություններն էլ անսահամանափակ չեն և ի վերջո արցախցիները վաղուց արդեն ստիպված են ապավինել և՛ Կարմիր խաչի աջակցությանը, և՛ ռուս խաղաղապահների աջակցությանը և առանց այդ աջակցության Արցախում վաղուց արդեն աղետալի վիճակ կլիներ:

В Арцахе запасы продовольствия и товаров первой необходимости почти на грани истощения: госминистр Арцаха
В Арцахе запасы продовольствия и товаров первой необходимости почти на грани истощения. Об этом в рамках видеомоста Ереван-Степанакерт по случаю 100 дней блокады Арцаха, проведенном в пресс-холле «Арменпресс», сообщил государственный министр Арцаха Гурген Нерсисян.
«Запасы почти на грани истощения, потому что коридор, соединяющий Арцах с Арменией, заблокирован уже более 100 дней. Есть социальные группы населения, которым государство регулярно оказывает помощь.
Стараемся обеспечить минимальный запас муки и основных продуктов. Как уже неоднократно публиковалось во многих СМИ, в магазинах нет предметов первой необходимости, и исходя из этого, государство сейчас старается уделять больше внимания разным социальным группам: инвалидам, многодетным семьями и др.», сказал он.
Государственный министр подчеркнул, что, конечно же, эти возможности не безграничны, и, в конце концов, народ Арцаха уже долгое время вынужден полагаться на помощь Красного Креста и российских миротворцев, без этой помощи Арцах уже был бы в бедственном положении.