Մեր ջանքերը պետք է ավելի ակտիվացնենք, որպեսզի Ադրբեջանի վրա միջազգային լուրջ ճնշում գործադրվի. Արցախի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հաշվի առնելով, որ Արցախի շրջափակումը մինչ օրս շարունակվում է, ցավոք, պետք է նշեմ, որ մեր ջանքերը բավարար չէին արդյունք տալու համար: Այս մասին Արցախի շրջափակման 100 օրվա առթիվ Երևան-Ստեփանակերտ տեսակամուրջի շրջանակներում «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահից հայտարարեց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը:
«Մեր ջանքերը պետք է ավելի ակտիվացնենք, որպեսզի Ադրբեջանի վրա միջազգային լուրջ ճնշում գործադրվի և տարբեր միջազգային կազմակերպությունների որոշումներն ու կոչերը կյանքի կոչվեն»,- նկատեց Արցախի ԱԳ նախարարը:
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանն ապօրինաբար շրջափակել է այս պահին 120 հազար բնակիչ ունեցող Արցախն աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Բերձորի (Լաչին) միջանցքը:

Необходимо активизировать усилия, чтобы на Азербайджан было оказано серьезное международное давление: министр ИД Арцаха
Учитывая, что блокада Арцаха продолжается и по сей день, к сожалению, должен отметить, что наших усилий оказалось недостаточно для достижения результатов. Об этом в рамках видеомоста Ереван-Степанакерт по случаю 100 дней блокады Арцаха, проведенном в пресс-холе «Арменпресс», заявил министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Казарян.
«Нам необходимо активизировать наши усилия, чтобы на Азербайджан было оказано серьезное международное давление, а решения и обращения различных международных организаций были бы реализованы», - отметил министр иностранных дел Республики Арцах.
С 12 декабря 2022 года Азербайджан незаконно перекрыл единственную дорогу, соединяющую Арцах с миром, Бердзорский (Лачинский) коридор.