Ընթացիկ տարում նոր վերելք կհաղորդենք հայ-իրանական բազմաշերտ օրակարգին. ՀՀ վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի հոգևոր առաջնորդին և նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Նոուրուզի կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության կայքում հրապարակված ուղերձից, Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդին ուղղված ուղերձում նշված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին իրանական ամանորի՝ Նոուրուզի կապակցությամբ։ Մաղթում եմ, որ գալիք տարին հարևան և բարեկամ Իրանի համար նշանավորվի յուրատիպ հաջողություններով և խաղաղությամբ։
Դարերի հազարամյա խորքից եկող հայ-իրանական հարաբերությունները՝ թրծված փոխվստահության ու հարգանքի ջերմ մթնոլորտում, առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի համար:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում ականատես կլինենք երկկողմ բազմաշերտ օրակարգի ընդլայնմանը, որը խթան կդառնա մեր բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանն ու աճին՝ ի շահ հայ և իրանցի ժողովուրդների բարօրության և տարածաշրջանային խաղաղության:
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ արևշատություն, իսկ Իրանի ժողովրդին՝ հարատև բարօրություն»։
Իմ ջերմագին և անկեղծ շնորհավորանքն եմ հղում Ձեզ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Նոուրուզի՝ բնության զարթոնքի գեղեցիկ տոնի կապակցությամբ։ Մաղթում եմ, որ Արեգակնային տոմարով նոր տարին հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար անսասան խաղաղության և հարաճուն ձեռքբերումների տարի լինի։
Հայ-իրանական հարաբերությունների պատմամշակութային բազմադարյա հարուստ փորձը յուրատիպ հիմք է ներկայիս բարեկամական մթնոլորտի, բազմատարր փոխգործակցության և հայ ու իրանցի բարեկամ ժողովուրդների միջև ջերմ շփումների համար:
Աներկբայորեն կարող եմ նշել, որ շարունակելով համագործակցության անշեղ ուղին՝ ընթացիկ տարում նոր վերելք կհաղորդենք հայ-իրանական բազմաշերտ օրակարգին՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների և պետությունների բարեկեցության:
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ և քաջառողջություն, իսկ Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին՝ բարօրություն և խաղաղություն»։

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on March 21 congratulated the Supreme Leader of the Islamic Revolution Ayatollah Ali Khamenei and President of the Islamic Republic of Iran Sayyid Ebrahim Raisi on the occasion of Nowruz.
The message addressed to the Supreme Leader of the Islamic Revolution reads as follows,
"Your Eminence,
I warmly congratulate you and the friendly people of the Islamic Republic of Iran on the occasion of the Iranian New Year, Nowruz. I wish the coming year to be marked by unique success and peace for our neighbor and friend Iran.
The Armenian-Iranian relations, shaped in an atmosphere of mutual trust and respect dating back millennia ago, are of special importance for the Republic of Armenia and the Armenian people.
I sincerely hope that in the near future we will witness the expansion of the bilateral multi-layered agenda, which will become a stimulus for the further deepening and growth of our friendly relations, for the benefit of the well-being of the Armenian and Iranian peoples and regional peace.
Taking the opportunity, I wish you plenty of sunshine and lasting prosperity to the people of Iran."
The message addressed to the President of Iran reads as follows,
I send my warm and sincere congratulations to you and the friendly people of Iran on the occasion of Nowruz, the beautiful holiday of the awakening of nature. I wish the New Year to be a year of unshakable peace and lasting achievements for the neighboring Islamic Republic of Iran.
The centuries-old rich historical and cultural background of Armenian-Iranian relations is a unique basis for the current friendly atmosphere, multifaceted interaction and warm contacts between Armenian and Iranian friendly peoples.
I can say without hesitation that by continuing the steady path of cooperation, we will give a new rise to the Armenian-Iranian multi-layered agenda in the current year for the benefit of the well-being of our two peoples and states.
Taking the opportunity, I wish you new success and good health, and prosperity and peace to the friendly people of the Islamic Republic of Iran."