Ընթացիկ տարում նոր վերելք կհաղորդենք հայ-իրանական բազմաշերտ օրակարգին. ՀՀ վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իրանի հոգևոր առաջնորդին և նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիին՝ Նոուրուզի կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության կայքում հրապարակված ուղերձից, Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդին ուղղված ուղերձում նշված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին իրանական ամանորի՝ Նոուրուզի կապակցությամբ։ Մաղթում եմ, որ գալիք տարին հարևան և բարեկամ Իրանի համար նշանավորվի յուրատիպ հաջողություններով և խաղաղությամբ։
Դարերի հազարամյա խորքից եկող հայ-իրանական հարաբերությունները՝ թրծված փոխվստահության ու հարգանքի ջերմ մթնոլորտում, առանձնահատուկ նշանակություն ունեն Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի համար:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում ականատես կլինենք երկկողմ բազմաշերտ օրակարգի ընդլայնմանը, որը խթան կդառնա մեր բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանն ու աճին՝ ի շահ հայ և իրանցի ժողովուրդների բարօրության և տարածաշրջանային խաղաղության:
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ արևշատություն, իսկ Իրանի ժողովրդին՝ հարատև բարօրություն»։
Իմ ջերմագին և անկեղծ շնորհավորանքն եմ հղում Ձեզ և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Նոուրուզի՝ բնության զարթոնքի գեղեցիկ տոնի կապակցությամբ։ Մաղթում եմ, որ Արեգակնային տոմարով նոր տարին հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության համար անսասան խաղաղության և հարաճուն ձեռքբերումների տարի լինի։
Հայ-իրանական հարաբերությունների պատմամշակութային բազմադարյա հարուստ փորձը յուրատիպ հիմք է ներկայիս բարեկամական մթնոլորտի, բազմատարր փոխգործակցության և հայ ու իրանցի բարեկամ ժողովուրդների միջև ջերմ շփումների համար:
Աներկբայորեն կարող եմ նշել, որ շարունակելով համագործակցության անշեղ ուղին՝ ընթացիկ տարում նոր վերելք կհաղորդենք հայ-իրանական բազմաշերտ օրակարգին՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների և պետությունների բարեկեցության:
Առիթը պատեհ համարելով՝ մաղթում եմ Ձեզ նորանոր հաջողություններ և քաջառողջություն, իսկ Իրանի Իսլամական Հանրապետության բարեկամ ժողովրդին՝ բարօրություն և խաղաղություն»։

Премьер-министр Армении по случаю Ноуруза направил поздравительные послания духовному лидеру Ирана и президенту Ирана
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян по случаю праздника Нового года - Ноуруза направил поздравительные послания верховному лидеру Исламской революции аятолле Али Хаменеи и президенту Исламской Республики Иран Сейеду Эбрагиму Раиси.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение, опубликованного на сайте правительства, в послании, адресованном верховному лидеру Исламской революции, говорится:
«Ваше Преосвященство!
От всего сердца поздравляю Вас и дружественный народ Исламской Республики Иран с иранским Новым годом – Ноурузом. Желаю, чтобы наступающий год был отмечен особыми успехами и миром для нашего соседа и друга Ирана.
Идущие из тысячелетней глубины армяно-иранские отношения, закаленные в теплой атмосфере взаимного доверия и уважения, имеют особое значение для Республики Армения и армянского народа.
Искренне надеюсь, что в ближайшем будущем мы станем свидетелями расширения двусторонней многоплановой повестки, что станет стимулом для дальнейшего углубления и роста наших дружеских отношений, во благо наших народов и мира в регионе.
Пользуясь случаем, хочу пожелать Вам долгих лет жизни, а народу Ирана - вечного благоденствия».
В послании президенту Ирана говорится:
Шлю свои теплые и искренние поздравления Вам и дружественному народу Ирана по случаю Ноуруза, прекрасного праздника пробуждения природы. Желаю, чтобы Новый год по солнечному календарю стал для соседней Исламской Республики Иран годом незыблемого мира и блестящих достижений.
Многовековой богатый исторический и культурный опыт армяно-иранских отношений является своеобразной основой для нынешней дружественной атмосферы, многопланового сотрудничества и теплых связей между дружественными народами Армении и Ирана.
С уверенностью могу отметить, что, продолжая неуклонный путь сотрудничества, мы в этом году дадим новый импульс армяно-иранской многоплановой повестке во благо двух наших народов и государств.
Пользуясь случаем, хочу пожелать Вам новых успехов и крепкого здоровья, а дружественному народу Исламской Республики Иран - благополучия и мира».