ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն Ալիևի վերջին հայտարարությունը հակասող է համարում Պրահայի և Սոչիի հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մարտի 17-ին ընդունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԱԽ գրասենյակից, Արմեն Գրիգորյանը շնորհավորել է Տասմագամբետովին՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակման կապակցությամբ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում ստեղծված իրավիճակը: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը զեկուցել է Տաջիկստանի և Ղրղզստանի միջև սահմանազատման վերաբերյալ իրավիճակը:
Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը: Կողմերն անդրադարձել են նաև Ադրբեջանի նախագահի նախօրեին արված հայտարարությանը՝ նշելով, որ դա հակասում է Պրահայի և Սոչիի հայտարարություններին:
Մարտի 16-ին թյուրքական պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կեղծ պնդումներ և ռազմատենչ հայտարարություններ է արել՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը ներկայացնելով «Արևմտյան Ադրբեջան» մտացածին անվան տակ: ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն էր տարածել, որ այդկերպ Ադրբեջանի նախագահը կոպտորեն խախտում է ոչ միայն ՄԱԿ կանոնադրությունը, Պետությունների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների և համագործակցության միջազգային իրավունքի սկզբունքների վերաբերյալ ՄԱԿ ԳԱ հռչակագիրը, Ալմաթայի հռչակագիրը, այլ նաև Պրահայի և Սոչիի հայտարարություններով իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները, որոնց հղում է արվում հենց այդ ելույթում:
Ըստ ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարության՝ թյուրքական պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ տարածքային պահանջների և հերթական ագրեսիայի նախապատրաստման բացահայտ դրսևորում էր։

Секретарь Совета безопасности Армении принял генерального секретаря ОДКБ
17 марта секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян принял генерального секретаря ОДКБ Имангали Тасмагамбетова.
Армен Григорян поздравил Тасмагамбетова с назначением на пост генерального секретаря ОДКБ, сообщили «Арменпресс» в Аппарате Совета безопасности.
На встрече собеседники обсудили ситуацию в зоне ответственности ОДКБ. Генеральный секретарь ОДКБ рассказал о демаркации границы между Таджикистаном и Кыргызстаном.
Армен Григорян представил ситуацию на армяно-азербайджанской границе. Стороны коснулись и высказываний президента Азербайджана, сделанных на саммите глав тюркских государств 16 марта, отметив, что они противоречат заявлениям Праги и Сочи.
На саммите глав тюркских государств 16 марта президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил с ложными и воинственными заявлениями, представив суверенную территорию Республики Армения под вымышленным названием «Западный Азербайджан». МИД РА выступил с заявлением, что таким образом президент Азербайджана нарушает не только Устав ООН, Декларацию Генеральной Ассамблеи ООН о принципах международного права добрососедских отношений и сотрудничества между государствами, Алматинской декларации, но и свои собственные обязательства по Пражскому и Сочинскому заявлениям, на которые он ссылается именно в этом выступлении.
Согласно заявлению МИД РА, выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева на саммите глав тюркских государств является открытым проявлением территориальных претензий к Республике Армения и подготовкой к очередной агрессии.