ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն Ալիևի վերջին հայտարարությունը հակասող է համարում Պրահայի և Սոչիի հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մարտի 17-ին ընդունել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԱԽ գրասենյակից, Արմեն Գրիգորյանը շնորհավորել է Տասմագամբետովին՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակման կապակցությամբ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում ստեղծված իրավիճակը: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը զեկուցել է Տաջիկստանի և Ղրղզստանի միջև սահմանազատման վերաբերյալ իրավիճակը:
Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը: Կողմերն անդրադարձել են նաև Ադրբեջանի նախագահի նախօրեին արված հայտարարությանը՝ նշելով, որ դա հակասում է Պրահայի և Սոչիի հայտարարություններին:
Մարտի 16-ին թյուրքական պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կեղծ պնդումներ և ռազմատենչ հայտարարություններ է արել՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը ներկայացնելով «Արևմտյան Ադրբեջան» մտացածին անվան տակ: ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություն էր տարածել, որ այդկերպ Ադրբեջանի նախագահը կոպտորեն խախտում է ոչ միայն ՄԱԿ կանոնադրությունը, Պետությունների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների և համագործակցության միջազգային իրավունքի սկզբունքների վերաբերյալ ՄԱԿ ԳԱ հռչակագիրը, Ալմաթայի հռչակագիրը, այլ նաև Պրահայի և Սոչիի հայտարարություններով իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները, որոնց հղում է արվում հենց այդ ելույթում:
Ըստ ՀՀ ԱԳՆ-ի հայտարարության՝ թյուրքական պետությունների ղեկավարների գագաթնաժողովի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ տարածքային պահանջների և հերթական ագրեսիայի նախապատրաստման բացահայտ դրսևորում էր։

CSTO Secretary General agrees that Aliyev’s latest speech ‘contradicts the Prague and Sochi statements’
YEREVAN, MARCH 17, ARMENPRESS. The visiting CSTO Secretary General Imangali Tasmagambetov has concurred during a meeting with a top Armenian official that the latest speech by the Azerbaijani leader “contradicts the Prague and Sochi statements”.
Tasmagambetov, the Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), who is now in Armenia on a two-day trip, met with the Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan on March 17 in Yerevan.
“Armen Grigoryan presented the current situation on the Armenian-Azerbaijani border. The sides also discussed the recent statement made by the Azerbaijani President, noting that it contradicts the Prague and Sochi statements,” Grigoryan’s office said in a readout.
Grigoryan also congratulated Tasmagambetov on his appointment as CSTO Secretary General. They discussed the situation in the CSTO area of responsibility, and the Secretary General reported on the situation regarding the delimitation between Tajikistan and Kyrgyzstan.
Azerbaijani President Ilham Aliyev on March 16 made false claims and bellicose statements against Armenia during the Organization of Turkic States summit.
Aliyev referred to the sovereign territory of the Republic of Armenia under the fictitious name “Western Azerbaijan”.
In a statement on Friday, the Armenian Foreign Ministry warned that Aliyev’s speech was “a clear manifestation of territorial claims against the Republic of Armenia and preparation of another aggression.”