Երեւան է ժամանել ՀՀ-ՌԴ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ռուսաստանյան պատվիրակությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 36-րդ նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով մարտի 16-ին Հայաստան է ժամանել Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի պատվիրակությունը` ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Յուրի Վորոբյովի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, «Զվարթնոց» օդանավակայանում հյուրերին դիմավորել են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Հակոբ Արշակյանը, ԱԺ պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանը եւ Ալեքսեյ Սանդիկովը:

The Russian delegation of the Armenian-Russian inter-parliamentary commission arrives in Yerevan
YERERVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. On March 16, the delegation of the Federal Assembly of the Russian Federation led by the Deputy Speaker of the RF FA Federation Council, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Commission Yury Vorobyov arrived in Armenia to take part in the works of the 36th Meeting of the Inter-Parliamentary Commission on Cooperation between the Armenian National Assembly and the RF Federal Assembly, ARMENPRESS was informed from the parliament of Armenia.
At Zvartnots Airport the Vice President of the Nationbal Assembly of Armenia, the Co-Chair of the Inter-Parliamentary Commission between the Armenian National Assembly and RF Federal Assembly Hakob Arshakyan, MPs Babken Tunyan and Aleksey Sandikov met the guests.