Արցախի հիմնախնդիրը 10 մլն հայության խնդիրն է. ամփոփվեց «Ապագա հայկականը» համաժողովի առաջին օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ապագա հայկականը» առաջին համահայկական քաղաքացիական համաժողովի մասնակիցների ճնշող մեծամասնությունը՝ 93.7 տոկոսը, կարծում է, որ Արցախի հիմնախնդիրը 10 մլն հայության խնդիրն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին համաժողովի առաջին օրվա քննարկումների արդյունքների ամփոփման ժամանակ ասաց հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ ամերիկահայ Արիկ Գևորգյանն, ընդգծելով, որ ամբողջ աշխարհի հայությունը պետք է միասնաբար ստանձնի Արցախի պատասխանատվությունը և չթողնի խնդիրը միայն պետության և Հայաստանի քաղաքացիների, առավելևս՝ արցախցիների ուսերին: Հայ ազգը չպետք է վախենա հաղթանակներից:
Արիկ Գևորգյանը նշեց նաև, որ մասնակիցների 31 տոկոսը քվեարկել է այն տեսակետի օգտին, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված ջանքերը մինչև օրս պետության, համայնքների, հայկական կազմակերպությունների և անհատների կողմից արդյունավետ են եղել, սակայն այսօր համահայկական ջանքերն ավելի շատ պետք է ուղղել անվտանգային խնդիրների լուծմանը: Եվս 31 տոկոսը գտնում է, որ դրանք ոչ այնքան արդյունավետ են եղել և անհրաժեշտ են շտկումներ:
«Իսկ մասնակիցների 62 տոկոսը քվեարկել է այն կարծիքի օգտին, որ մեր պատմամշակութային ժառանգությունը պահպանելը և հաջորդ սերունդների փոխանցելը մեր պարտքն է, ինչի համար թե՛ պետությունը, թե՛ աշխարհասփյուռ հայությունը պետք է այնքան ռեսուրս ծախսեն, որքան անհրաժեշտ է, և արդյունավետորեն անեն այդ գործը»,- ասաց նա:
Արիկ Գևորգյանը ամփոփելով համաժողովի առաջին օրվա արդյունքներն՝ ընդգծեց, որ քննարկումների ընթացքում ամենամեծ մտահոգությունը Արցախի հարցն է:
«Այն իմ, քո, ձեր և մեր մտահոգությունն է, յուրաքանչյուր հայի մտահոգությունն է, Արցախը մեր մի մասնիկն է: Հաջորդ հարցը Հայաստանի հետ ոչ տուրիստական, այլ կենսական կապի ամրապնդումն է: Քննարկվում է այն հարցը, որ Սփյուռքին չնայենք այն աչքով, որ 30 տարի աջակցություն է ցուցաբերել, իսկ մեր հայրենիքին էլ «մուրացկան» չմեծացնենք, այլ այնպես անենք, որ Սփյուռքը Հայաստանի զարգացման հարցում դերակատար լինի և՛ դրամով, և գիտելիքներով, և՛ ռեսուրսներով, ու դրանով էլ իրեն զգա հայրենիքի մի մասնիկը, քանի որ Հայաստանը իմը, քոնը և նրանը չէ՝ այլ մերն է»,- եզրափակեց Գևորգյանը:

Artsakh in focus at the Future Armenian Convention
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. 93,7% of participants in the first the Future Armenian Convention think that the entire Armenian Diaspora ought to assume responsibility for Artsakh rather than leave it for Armenia and its citizens, as well as residents of Artsakh to solve the issue.
The results of the vote during the first pan-Armenian Citizens’ Assembly were released on March 11 by the convention’s voting commission chairman Arik Gevorgyan.
Gevorgyan said that the Armenian nation must not be afraid of victories.
31% of participants voted in favor of the opinion that so far the efforts by Armenia, Diaspora communities, Armenian organizations and individuals aimed at the international recognition of the Armenian Genocide have been effective, but now the pan-Armenian efforts must be aimed at solving security-related issues. But another 31% believe that the efforts haven’t been productive and corrections are needed.
“61% of participants voted in favor of the opinion that it is our duty to preserve our historical-cultural heritage and pass it down to our next generations, and the state and Diaspora Armenians must spend as much resources as needed for this goal and carry out the work effectively,” he said.
Summing up the first day of the convention, Gevorgyan said the biggest concern during all discussions is the issue of Artsakh.
“Everyone is concerned about it, every Armenian is concerned, Artsakh is a part of us,” Gevorgyan said.
Another issue which was discussed is the Diaspora’s role in the development of Armenia, that the “Diaspora must have a role in the development of Armenia both with money, knowledge and resources, and feel itself as a part of the homeland, because Armenia belongs to all Armenians”, and that the Diaspora shouldn’t be viewed simply as a donator and the homeland as a “beggar”.