Կառավարությունում քննարկվել են բենզալցակայանների հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության ապահովման հետ կապված հետագա քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը և Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը կառավարությունում խորհրդակցություն են անցկացրել Երևանում գտնվող բենզալցակայանների և դրանց տեղակայման վայրերի հետ կապված հրդեհային ու տեխնիկական անվտանգության ապահովման հարցերի շուրջ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությունից, հանդիպմանը մասնակցել են ոլորտի պատասխանատուները և մասնավոր ընկերությունների ներկայացուցիչները:
«Քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գարեգին Խաչատրյանը մանրամասներ է ներկայացրել 209 բենզալցակայաններում նախնական ստուգումների և հրդեհատեխնիկական հետազոտությունների արդյունքում ստացված եզրակացությունների մասին:
Հաշվի առնելով ոլորտում առկա խնդիրները՝ ընդգծվել է միջազգային ընդունված նորմերը, լուծման հնարավոր տարբերակներն ու այլընտրանքային եղանակներն ուսումնասիրելու անհրաժեշտությունը»,- ասվումէ հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով, ոլորտում կարգավորումները պետք է լինեն այնպիսին, որպեսզի չանտեսվեն մարդկային կյանքին սպառնացող վտանգները, ինչպես նաև ոլորտում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների համար լինեն հասկանալի և կիրառելի:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն իր հերթին կարևորել է բոլոր բնագավառներում սոցիալական պատասխանատվության հարցը և շեշտել, որ մարդու անվտանգությունը չպետք է լինի երկրորդ պլանում:

Further steps related to ensuring fire and technical safety of gas stations discussed at Government
YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan and Chief of the Prime Minister's Staff Arayik Harutyunyan held a consultation in the Government regarding issues of fire and technical safety in gas stations in Yerevan and the places of their locations, ARMENPRESS was informed from the Government of Armenia.
Those responsible for the sector and representatives of private companies took part in the meeting.
Garegin Khachatryan, HeadofUrban Development,TechnicalStandards andFire SafetyInspectorate, presented details about the conclusions obtained as a result of preliminary inspections and fire technical examinations at 209 gas stations.
Taking into account the existing problems in the field, the need to study the internationally accepted norms, possible solution options and alternative methods was emphasized.
According to Tigran Khachatryan, the regulations in the field should be such that the threats to human life are not ignored, as well as they should be understandable and applicable for the companies operating in the field.
The Chief of Staff of the Prime Minister, Arayik Harutyunyan, emphasized the issue of social responsibility in all spheres and emphasized that human safety should not be in the background.
It was agreed to continue the discussions in order to understand what needs to be done in the direction of the problems that require a priority solution and to fully implement them.