Ադրբեջանական ԶՈւ-ի դիվերսիոն խմբի կողմից կատարված հանցավոր գործողությունների առնչությամբ հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի հետևանքով մարտի 5-ին Արցախում զոհվել է 3 ոստիկան: Դեպքի առթիվ Արցախի քննչական կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ՝ Արցախի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 415-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով: Կատարվում է նախաքննություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, քրեական գործի մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում է Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազության մարդու դեմ ուղղված և ընդհանուր բնույթի հանցագործությունների գործերով բաժինը:
Դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ հիշեցվում է, որ 2023 թ. մարտի 5-ին ժամը 10։00-ի սահմաններում Ադրբեջանի Հանրապետության զինուժի դիվերսիոն խումբը Արցախի Հանրապետության ներքին վիճակը ապակայունացնելու նպատակով, Արցախի Հանրապետության տարածքում՝ «Ղայբալիշեն» կոչվող տեղանքից արևմուտք ընկած հատվածում, Արմենավան գետի ձախ ափին, իրականացրել է մարդկանց ոչնչացնելուն, նրանց մարմնական վնասվածքներ պատճառելուն, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, գույք ոչնչացնելուն կամ վնասելուն ուղղված գործողություններ: Կիրառելով տարբեր տրամաչափի զինատեսակներ՝ դիվերսիոն խումբը հարձակվել է նկարագրված տեղանքով անցնող ԱՀ ՆԳՆ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության ծառայողական «ՈՒԱԶ» մակնիշի ավտոմեքենայի վրա՝ ուղղակի դիտավորությամբ, ապօրինաբար կյանքից զրկելով ոստիկանության փոխգնդապետ Արմեն Մայորի Բաբայանին, ոստիկանության մայոր Դավիթ Վալերիի Դանիելյանին և ոստիկանության լեյտենանտ Արարատ Թելմանի Գասպարյանին, իսկ ոստիկանության լեյտենանտ Դավիթ Աշոտի Հովսեփյանին պատճառել է մարմնական վնասվածքներ:

В связи с преступными действиями диверсионной группы ВС Азербайджана возбуждено уголовное дело
5 марта в результате очередной агрессии Азербайджана в Арцахе были убиты 3 полицейских. По данному факту в Следственном комитете Арцаха возбуждено уголовное дело с признаками преступления, предусмотренного статьей 415 Уголовного кодекса Республики Арцах. Ведется расследование.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Генеральной прокуратуры Арцаха, надзор за законностью досудебного производства по уголовному делу осуществляет Управление по делам о преступлениях против человечности и общего характера Генеральной прокуратуры Республики Арцах.
В сообщении, распространенном прокуратурой, напоминается, что 5 марта 2023 г., около 10:00, диверсионная группа ВС Азербайджана с целью дестабилизации обстановки в Республике Арцах, на территории Республики Арцах, к западу от местности под названием «Хайбалишен», на левом берегу реки Арменаван, осуществила действия, направленные на уничтожение людей, причинение им телесных повреждений, уничтожение дорог и средств связи, уничтожение или повреждение имущества. Применив оружие разного калибра, диверсионная группа напала на служебный автомобиль «УАЗ» Паспортно-визового управления МВД Республики Арцах, проезжавший по описываемому району, с прямым умыслом, лишив жизни лейтенанта полиции полковника Армена Майоровича Бабаяна, майора полиции Давида Валерьевича Даниеляна и лейтенанта полиции Арарата Тельмановича Гаспаряна, также причив огнестрельные ранения лейтенанту полиции Давиду Ашотовичу Овсепяну.