Ադրբեջանական իշխանությունների զեղծարարություններն այնքան անհիմն են, որ նույնիսկ երեխան կարող է հասկանալ նրանց ստերը. Բեգլարյանը փաստեր է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախկին պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը սոցիալական ցանցերի իր էջերում կատարած գրառման միջոցով անդրադարձել է 2023 թվականի մարտի 5-ին ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն գործողությանը, որի հետևանքով զոհվել է 3 ոստիկան:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Բեգլարյանը շեշտել է, որ ադրբեջանական իշխանությունների զեղծարարություններն այնքան պարզունակ ու անհիմն են, որ նույնիսկ երեխան կարող է հասկանալ նրանց ստերը Արցախի ոստիկանների վրա հարձակման վերաբերյալ:
«1. Ոստիկանության ծառայողները դուրս էին եկել Ստեփանակերտից՝ Շուշիի շրջանի իրենց անցակետում հերթափոխությունն իրականացնելու նպատակով, այնինչ ադրբեջանական կողմը պնդում է, որ նրանք Հայաստանից Արցախ էին գնում: Մեքենայի տեղաշարժի ուղղությունը հստակորեն երևում է ոստիկանության կողմից հրապարակված տեսանյութում:
2. Ուստի, նրանք չէին կարող Հայաստանից Արցախ զենք տեղափոխել, եթե շարժվում էին հակառակ ուղղությամբ:
3. Տեսանյութը ցույց է տալիս նաև ադրբեջանական զինծառայողները մեքենան բացելիս և փաստաթղթեր դուրս նետելիս, այնինչ նրանք փնտրում էին զենքեր և չգտան:
4. Ոստիկանության կողմից հրապարակված լուսանկարները ցուցադրում են վնասված դատարկ մեքենան դեպքի վայրում, ինչը նշանակում է, որ մեքենայում բեռ չկար:
5. Ո՞վ կարող է պատկերացնել, որ զենքերը տեղափոխվում են փոքր մարդատար մեքենայով, որում հազիվ ուղևորներն են տեղավորվում:
6. Տեսանյութը ցուցադրում է նաև, թե ինչպես են ադրբեջանական զինծառայողները կրակում հեռվից և մոտենալով կրակում կրկին նաև մեքենայի մեջ: Հստակ է, որ միայն վերադարձի ճանապարհին են նրանց ուղղությամբ կրակում մեր մարտական դիրքից: Ուստի, կեղծ են նաև ադրբեջանական այն պնդումները, որ առաջինը արցախյան կողմն է կրակել իրենց ուղղությամբ:
7. Եթե ըստ ադրբեջանական կողմի՝ առաջին կրակողը արցախյան կողմն էր, ապա ի՞նչ կասեն տեսանյութային ապացույցների մասին և ինչու՞ թիրախավորված մեքենան և երկու կողմերի զոհերն ու վիրավորները գտնվում էին մեր վերահսկողության տակ գտնվող ճանապարհին՝ շփման գծից մոտ 1 կմ հեռավորության վրա:
8. Դժգոհելով իրենց կորուստներից՝ ադրբեջանական իշխանությունները միգուցե սխալմամբ մտածում էին, թե նման հարձակումն ու մեր քաղաքացիների սպանությունը համապատասխան արձագանք չէր ստանա դեպքի վայրի հարակից արցախյան մարտական դիրքից: Այնինչ, մենք լրիվ իրավունքներն ունենք պաշտպանելու մեր քաղաքացիներին ադրբեջանական հանցագործություններից ու ցեղասպանական գործողություններից»,- ներկայացրել է Արտակ Բեգլարյանը:
Գրառման մեջ նշվում է, որ սա ադրբեջանական ալիևյան ռեժիմի էթնիկ զտման քաղաքականության հստակ շարունակություն է՝ 84-օրյա շրջափակմանը զուգահեռ:
Ադրբեջանը ոչ միայն չի կատարել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի որոշումը մարդկանց, մեքենաների ու բեռների համար Լաչինի միջանցքի բացման վերաբերյալ, այլև՝ այսպիսի ագրեսիվ գործողություններով վատթարացնում է հումանիտար ճգնաժամն Արցախում:
«Ի դեպ, ՄԱԿ-ի դատարանը մերժել է ադրբեջանական դիմումը հայկական ականների վերաբերյալ՝ արձանագրելով, որ բավարար ապացույցներ չկան դրանց վերաբերյալ:
Ադրբեջանի ալիևյան բռնապետական ռեժիմը պետք է պատժվի միջազգային հանրության կողմից այս և նախորդ հանցագործությունների, այդ թվում՝ շրջափակման համար, այլապես նրանք ավելացնում են ագրեսիվության մակարդակը և պատրաստվում են նոր ու ավելի դաժան հանցագործություններ կատարել մարդկության և Արցախի ժողովրդի դեմ»,- գրել է Բեգլարյանը:
Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտնել էր, որ մարտի 5-ի առավոտյան ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ է բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։
Դիվերսիոն ներթափանցման հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 ծառայող, ևս մեկ ծառայող ստացել է կրծքավանդակի հրազենային վիրավորում և գտնվում է հանրապետական բժշկական կենտրոնում:

Video evidence debunks Azerbaijani “simple and unreasonable” disinformation on March 5 attack
YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. The former State Minister of Artsakh Artak Beglaryan issued a statement on the Azerbaijani disinformation regarding the March 5 deadly ambush by Azeri forces against Nagorno Karabakh police officers.
Beglaryan said that the Azerbaijani disinformation is “simple and unreasonable” to such extent that even a child can identify the lies.
Below is the full statement released by Beglaryan.
“The disinformation from Azerbaijani authorities is so simple and unreasonable in its logic that even a kid can identify their lies on the ambush their armed forced carried out on Artsakh policemen today.
1. The Artsakh police car was traveling from Stepanakert to their duty checkpoint in the Shushi region, while the Azerbaijani side claims that it was traveling from Armenia to Stepanakert. The car’s direction of travel is fully visible in the video published by the Artsakh Police.
2. With the police vehicle traveling from Stepanakert, it is clearly impossible that they were transferring weapons, or anything for that matter, from Armenia to Artsakh because they were traveling in the opposite direction.
3. The video also shows the moment Azerbaijani servicemen ambushed the police vehicle, firing then approaching and opening the door then throwing documents, claiming to check for weapons that they didn’t find.
4. A photo published by the Police also shows the targeted vehicle, at the location, post-attack, was empty, which means that there was no cargo in it.
5. Besides the fact that the officers were traveling from Stepanakert, they were also traveling in a small vehicle barely large enough for the passengers, how could weapons be transported in such a small car?
6. The video also shows how the Azerbaijani servicemen were shooting at the car from a distance and then approaching closer and shooting again into the car. Video evidence makes it apparent that only after leaving the location of the attack, Artsakh military positions fired in defense. It refutes Azerbaijani false claims that the Artsakh side shot first.
7. If the Artsakh side was the first attacker according to the Azerbaijani side, in that case what about the video evidence and why the targeted car and the losses of both sides were on the road under our control over 1 kilometers far from the contact line?
8. Azerbaijani authorities planned this attack, wrongly assuming their ambush and killing of our people would not receive an adequate and defensive response from the Artsakh military position near the incident location. We have full rights to protect our people from Azerbaijani crimes and genocidal actions.
This is nothing less than a continuation of the ethnic cleansing policy of the Aliyev regime against the people of Artsakh in parallel with their 84-days of blockade.
Azerbaijan has not only done nothing to implement the UN International Court of Justice order, published on February 22, to open the Lachin Corridor for unimpeded movement of persons, cars and cargo, but it continues to deteriorate the humanitarian crisis further with such kind of aggressions.
By the way, the UN International Court of Justice rejected the Azerbaijani application on Armenian munitions saying that there are not sufficient evidence on those claims.
The Aliyev dictatorial regime of Azerbaijan must be punished by the international community for this and previous crimes, including the blockade, otherwise they will continue to escalate their aggressions and commit new and more brutal crimes against humanity and the people of Artsakh.”