Արցախի պետնախարարը միջազգային հանրությանը խաբելու փորձ է համարել Բաքվի սուտը, թե Արցախի ոստիկանության մեքենան զենք է տեղափոխել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի պետական նախարար Գուրգեն Ներսիսյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի տարածած կեղծ տեղեկության առ այն, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ դիվերսիոն խմբի կողմից մարտի 5-ին հարձակման ենթարկված Արցախի ՆԳՆ ոստիկանության ավտոմեքենան իբր Հայաստանից զենք է տեղափոխել Արցախ՝ նշելով, որ աա բացահայտ սուտ է և միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու, խաբելու, իրականությունը կեղծելու հերթական փորձ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նա հավելել է, որ ոստիկանության ծառայողները երթևեկել են մարդատար մեքենայով՝ դեպի Արցախի ոստիկանական կետը, մեքենայում զենք, զինամթերք կամ ռազմամթերք չի եղել՝ ընդհանրապես։ Արցախի պետական նախարարի հայտարարությունը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղադրել է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Այսօր ժամը 10։00-ի սահմաններում ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը ներ է թափանցել Արցախի Հանրապետության տարածք և զինված հարձակում գործել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի ուղղությամբ, որի հետևանքով ոստիկանության 3 ծառայող զոհվել է, մեկը ծանր վիրավորումով տեղափոխվել է հիվանդանոց ու գտնվում է բժիշկների վերահսկողության տակ։
Ադրբեջանը շտապել է կեղծ տեղեկություն տարածել այն մասին, որ իբր իրենց կողմից վնասազերծվել է Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախ զենք տեղափոխող մեքենան։ Սա բացահայտ սուտ է և միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու, խաբելու, իրականությունը կեղծելու հերթական փորձ։ Ոստիկանության ծառայողները երթևեկում էին մարդատար մեքենայով՝ Արցախի կողմից դեպի մեր ոստիկանական կետը, մեքենայում զենք, զինամթերք կամ ռազմամթերք չի եղել՝ ընդհանրապես։
Տեղի ունեցած դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության իրավասու մարմինները ունեն անհերքելի ապացույցներ, տեսագրություններ ու լուսանկարներ, որոնք ամենակարճ ժամկետում մեր արտաքին գործերի նախարարության միջոցով կներկայացվեն միջազգային լսարանին։
Վերջին օրերին Ադրբեջանի զինված ուժերը ակտիվություն են ցուցաբերել շփման գծի տարբեր ուղղություններով, թիրախավորել են մեր բնակավայրերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով տեղադրված տեսախցիկները, վնասել կամ ոչնչացրել դրանք»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտնել էր. «Մարտի 5-ի առավոտյան ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ է բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։
ՆԳ նախարարությունն այս ծանր պահին կիսում է զոհված ոստիկանների կորստի վիշտը, զորակցություն հայտնում նրանց ընտանիքների անդամներին»։

Ложь Баку, что машина полиции Арцаха перевозила оружие — попытка ввести в заблуждение мир. Госминистр Арцаха
Государственный министр Арцаха Гурген Нерсисян прокомментировал распространенную Азербайджаном ложную информацию о том, что автомобиль полиции МВД Арцаха, подвергшийся нападению 5 марта со стороны диверсионной группы ВС Азербайджана, якобы перевозил оружие из Армении в Арцах. Госминистр отметил, что это откровенная ложь, очередная попытка фальсификации реальности, и она направлена ​​на то, чтобы ввести в заблуждение международное сообщество.
Как передает Арменпресс, Нерсисян добавил, что сотрудники полиции ехали к отделению полиции Арцаха на легковом автомобиле, в машине вообще не было оружия или боеприпасов — вообще никаких.
Информационный штаб Арцаха разместил на своей странице в Facebook заявление госминистра Арцаха.
«Сегодня около 10:00 часов азербайджанская диверсионная группа проникла на территорию Республики Арцах и совершила вооруженное нападение на дежурный автомобиль Паспортно-визового управления полиции, в результате которого погибли 3 сотрудника полиции, один был доставлен в больницу с тяжелыми травмами и сейчас находится под наблюдением врачей.
Азербайджан поспешил распространить ложную информацию о том, что якобы ими было обезврежено транспортное средство, перевозившее оружие из Республики Армения в Арцах. Это откровенная ложь и очередная попытка сфальсифицировать реальность, обмануть, ввести в заблуждение международное сообщество. Сотрудники полиции ехали на легковом пассажирском автомобиле со стороны Арцаха в наш отдел полиции, в машине не было ни оружия, ни боеприпасов — вообще.
Относительно обстоятельств произошедшего компетентные органы Республики Арцах располагают неопровержимыми доказательствами, видео- и фотоматериалами, которые в кратчайшие сроки будут представлены международной аудитории через наше Министерство иностранных дел.
В последние дни вооруженные силы Азербайджана вели активную деятельность на разных направлениях линии соприкосновения, брали под прицел камеры, установленные для обеспечения безопасности наших населенных пунктов, повреждая или уничтожая их», - говорится в заявлении.
Ранее Полиция МВД Арцаха сообщила: «Утром 5 марта, около 10:00 часов, диверсионная группа Вооруженных сил Азербайджана взяла на прицел и обстреляла дежурный автомобиль сотрудников Паспортно-визового управления полиции Министерства внутренних дел Арцаха — в районе под названием «Хайпалу».
подполковник Армен Майорович Бабаян,
майор Давид Валерьевич Даниелян,
лейтенант Арарат Тельманович Гаспарян.
Еще один сотрудник, лейтенант Давид Ашотович Овсепян, получил огнестрельное ранение в грудь и находится в Республиканском медицинском центре.
В эту тяжелую минуту Министерство внутренних дел разделяет горе в связи с утратой погибших сотрудников Полиции и выражает поддержку их семьям».