Վարչապետը շատ արդյունավետ է գնահատում Գերմանիա կատարած իր աշխատանքային այցը
ԲԵՌԼԻՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ արդյունավետ է գնահատում Գերմանիա կատարած իր աշխատանքային այցի արդյունքները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց Գերմանիայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ավարտվում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իմ այցը, և ամփոփելով այն, պետք է ասեմ, որ համարում եմ այն շատ արդյունավետ։ Բաց խոսակցություն ունեցանք Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլերի, նախագահի հետ։ Այցի հիմնական նպատակը՝ փորձել ավելի լավ հասկանալ մեր գերմանացի գործընկերների հայացքը և ընկալումը Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, փորձել մեր հերթին ավելի հասկանալի և ընկալելի դարձնել մեր դիրքորոշումները մի շարք հարցերի վերաբերյալ»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ վարչապետի, Գերմանիայից շատ ջերմ տպավորություններով է վերադառնալու։
«Շատ բարեկամական մթնոլորտում են անցել հանդիպումները, այդ թվում՝ Բունդեսթագի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի, Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամական խմբի հետ հանդիպումները, նաև՝ քիչ առաջ գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ շատ ջերմ հանդիպումը անցկացրինք։ Նաև երեկ Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդում լավ հրապարակային հանդիպում է եղել։
Ընդհանուր առմամբ, պետք է ասեմ (չեմ ցանկանում հետևություններ անել վաղաժամ), բայց մի բան ակնհայտ է, որ երբ որ հետևում ենք Լաչինի միջանցքի շրջափակումից հետո տեղի ունեցած իրադարձություններին՝ Եվրոպական խորհրդի բանաձևերին, նաև միջազգային հանրության մի շարք մեր գործընկերների հայտարարություններին, որոշակի ընկալման փոփոխություն կա մեր տեսակետների, մեր դիրքորոշումների, մեր խնդիրների նկատմամբ։ Նաև մեր երկրի ընկալումը Եվրամիության շրջանում էականորեն փոխվել են»- ընդգծեց վարչապետը։

Премьер-министр Пашинян считает очень эффективным свой рабочий визит в Германию
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает результаты своего рабочего визита в Германию очень эффективными. Как сообщает Арменпресс, об этом премьер-министр Пашинян сказал на встрече с представителями армянской общины Германии.
«Мой визит в Федеративную Республику Германия подходит к концу, и, подводя итоги, должен сказать, что считаю его очень результативным. У нас состоялся открытый разговор с канцлером и президентом Федеративной Республики Германия. Основная цель визита - попытаться лучше понять взгляд и восприятие наших немецких партнеров в отношении Республики Армения, попытаться сделать наши позиции по ряду вопросов более понятными», - подчеркнул Пашинян.
В целом, по словам премьер-министра, он вернется из Германии с очень теплыми впечатлениями.
«Встречи прошли в очень дружеской атмосфере, в том числе встречи с Комитетом иностранных дел Бундестага, Группой дружбы Бундестага Германия-Южный Кавказ, а также недавно у нас была очень теплая встреча с представителями бизнес-сообщества. Кроме того, вчера в Немецком обществе внешней политики состоялось хорошее публичное обсуждение.
В целом, должен сказать (не хочу делать преждевременных выводов), но ясно одно, что если мы посмотрим на события, которые произошли после блокады Лачинского коридора, на резолюции Совета Европы, а также заявления ряда наших партнеров в международном сообществе, происходит определенное изменение в восприятии наших взглядов, наших позиций, наших проблем. Также существенно изменилось восприятие нашей страны в Европейском союзе», - подчеркнул премьер-министр.