Վարչապետը շատ արդյունավետ է գնահատում Գերմանիա կատարած իր աշխատանքային այցը
ԲԵՌԼԻՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ արդյունավետ է գնահատում Գերմանիա կատարած իր աշխատանքային այցի արդյունքները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին ասաց Գերմանիայում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ավարտվում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իմ այցը, և ամփոփելով այն, պետք է ասեմ, որ համարում եմ այն շատ արդյունավետ։ Բաց խոսակցություն ունեցանք Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլերի, նախագահի հետ։ Այցի հիմնական նպատակը՝ փորձել ավելի լավ հասկանալ մեր գերմանացի գործընկերների հայացքը և ընկալումը Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, փորձել մեր հերթին ավելի հասկանալի և ընկալելի դարձնել մեր դիրքորոշումները մի շարք հարցերի վերաբերյալ»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Ընդհանուր առմամբ, ըստ վարչապետի, Գերմանիայից շատ ջերմ տպավորություններով է վերադառնալու։
«Շատ բարեկամական մթնոլորտում են անցել հանդիպումները, այդ թվում՝ Բունդեսթագի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի, Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամական խմբի հետ հանդիպումները, նաև՝ քիչ առաջ գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ շատ ջերմ հանդիպումը անցկացրինք։ Նաև երեկ Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդում լավ հրապարակային հանդիպում է եղել։
Ընդհանուր առմամբ, պետք է ասեմ (չեմ ցանկանում հետևություններ անել վաղաժամ), բայց մի բան ակնհայտ է, որ երբ որ հետևում ենք Լաչինի միջանցքի շրջափակումից հետո տեղի ունեցած իրադարձություններին՝ Եվրոպական խորհրդի բանաձևերին, նաև միջազգային հանրության մի շարք մեր գործընկերների հայտարարություններին, որոշակի ընկալման փոփոխություն կա մեր տեսակետների, մեր դիրքորոշումների, մեր խնդիրների նկատմամբ։ Նաև մեր երկրի ընկալումը Եվրամիության շրջանում էականորեն փոխվել են»- ընդգծեց վարչապետը։

The Prime Minister assesses his working visit to Germany very productive
YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan assesses the results of his working visit to Germany as very effective, ARMENPRESS reports, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a meeting with the representatives of the Armenian community in Germany.
"My visit to the Federal Republic of Germany is coming to an end, and summing it up, I must say that I consider it very productive. We had an open conversation with the Chancellor and President of the Federal Republic of Germany. The main purpose of the visit is to try to better understand the view and perception of our German partners towards the Republic of Armenia, to try to make our positions on a number of issues more understandable," Pashinyan emphasized.
In general, according to the Prime Minister, he will return from Germany with very warm impressions.
"The meetings were held in a very friendly atmosphere, including the meetings with the Bundestag's Foreign Relations Committee, the Bundestag's Germany-South Caucasus Friendship Group, and we also recently had a very warm meeting with representatives of the business community. Also, there was a good public meeting yesterday at the German Council on Foreign Relations.
In general, I have to say, I don't want to draw conclusions prematurely, but one thing is clear that when we look at the events that happened following the Lachin Corridor blockade, the resolutions of the European Council, as well as the statements of a number of our partners in the international community, there is a certain change in perception towards our views, our positions, our problems. Also, the perception of our country in the European Union has changed significantly," the Prime Minister emphasized.