Արցախի նախագահը պահեստազորի սպաներին է ներկայացրել երկրի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Արցախի պահեստազորի սպաների միության անդամներին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, երկրի ղեկավարը հանդիպման մասնակիցների խնդրանքով ներկայացրել է Արցախի Հանրապետության շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը, անդրադարձել Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ մարտի 1-ին տեղի ունեցած հանդիպմանը։
Նախագահը նշել է, որ առ այսօր տեղի ունեցած բոլոր հանդիպումների ժամանակ, այդ թվում նաև մարտի 1-ին, քննարկվել են բացառապես տեխնիկական, հումանիտար բնույթի և ենթակառուցվածքներին վերաբերող հարցեր։
«Արցախի կարգավիճակին վերաբերող բանակցություններ կարող են տեղի ունենալ միայն միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափով և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման միջոցով»,- նշել է նախագահը՝ ընդգծելով, որ Հանրապետության իշխանությունները հավատարիմ են Արցախի Հանրապետության հիմնարար փաստաթղթերի և մայր օրենքի դրույթներին։

Президент Арцаха представил офицерам резервной армии военно-политическую обстановку, создавшуюся вокруг страны
Президент Арцаха представил  офицерам резервной армии военно-политическую обстановку, создавшуюся вокруг страны
ЕРЕВАН, 3 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял членов Союза офицеров Арцахского резерва.
Как стало известно «Арменпресс» из пресс-релиза аппарата президента Арцаха, по просьбе участников встречи глава страны представил военно-политическую обстановку вокруг Республики Арцах, касающуюся состоявшейся 1 марта встречи с представителями Азербайджана при посредничестве командования российских миротворческих сил, дислоцированных в Арцахе.
Президент отметил, что на всех состоявшихся до сих пор встречах, в том числе и 1 марта, обсуждались исключительно технические, гуманитарные и инфраструктурные вопросы.
«Переговоры о статусе Арцаха могут проходить только в международно признанном формате и через реализацию права народа Арцаха на самоопределение», — сказал президент, подчеркнув, что власти республики придерживаются положений основных документов и основного закона Республики Арцах.