Արցախի քաղաքական կարգավիճակի հարցեր չեն քննարկվել. ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է մարտի 1-ին Արցախում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարի միջնորդությամբ Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչների միջև կայացած հերթական հանդիպումը՝ նշելով որ անհետաձգելի հարցերի լուծման, մասնավորապես, Արցախի ապաշրջափակման նպատակով կազմակերպվող նմանատիպ քննարկումները չեն կարող փոխարինել լիարժեք խաղաղ բանակցությունները, որոնք անհրաժեշտ են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արցախի ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ նշված է. «Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հումանիտար բնույթի հարցեր` Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացման անհրաժեշտության համատեքստում։ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ Արցախի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների միջև տարբեր մակարդակով նման հանդիպումներ անցկացվել են բազմիցս՝ տեխնիկական, հումանիտար և ենթակառուցվածքային հարցերի քննարկման նպատակով։
Արցախի Հանրապետության քաղաքական կարգավիճակին վերաբերող հարցեր հանդիպման մասնակիցները չեն քննարկել։ Հանդիպման արդյունքներով ադրբեջանական կողմի արած մեկնաբանություններն իրականությանը չեն համապատասխանում։ Արցախի Հանրապետությունը պահպանում է հանձնառությունն իր ժողովրդի՝ ինքնորոշման և անկախության ուղու ընտրությանը, որն ամրագրվել է 1991 թ․ հանրաքվեի ժամանակ։
Անհետաձգելի հարցերի լուծման, մասնավորապես, Արցախի ապաշրջափակման նպատակով կազմակերպվող նմանատիպ քննարկումները չեն կարող փոխարինել լիարժեք խաղաղ բանակցությունները, որոնք անհրաժեշտ են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման համար։ Ելնում ենք միջազգային միջնորդական ձևաչափի վերականգնման անհրաժեշտությունից՝ որպես խաղաղ գործընթացի անշրջելիության կարևոր երաշխիք։ Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումն առ այն, որ Ադրբեջանի կողմից ուժի և ուժի սպառնալիքի ապօրինի կիրառման արդյունքները չեն կարող մեկնակետ լինել խաղաղության, կայունության և անվտանգության հաստատման ճանապարհին, մնում է անփոփոխ»։

Political status was not discussed. Artsakh's MFA comments on the meeting of the representatives of Artsakh, Azerbaijan
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. On 1 March, another meeting was held between representatives of the Republic of Artsakh and the Republic of Azerbaijan with the mediation of the Commander of the Russian Peacekeeping Contingent deployed in Artsakh, ARMENPRESS was informed from MFA Artsakh.
During the meeting, parties discussed humanitarian issues in the context of the need for the immediate unblocking of the Lachin Corridor by Azerbaijan. Such meetings between representatives of Artsakh and Azerbaijan, mediated by the Russian Peacekeeping Contingent, were held repeatedly at different levels to discuss various technical, humanitarian and infrastructural issues.
Participants of the meeting did not discuss issues related to the political status of the Republic of Artsakh. Comments made by the Azerbaijani side on the results of the meeting do not correspond to reality. The Republic of Artsakh remains committed to the choice of its people, who have embarked on the path of self-determination and independence, enshrined by a referendum in 1991.
Such discussions aimed at resolvingurgent issues, in particular the unblocking of Artsakh, cannot replace full-fledged peace negotiations, which are necessary to achieve a comprehensive settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. We proceed from the need to restore the international mediation format as an important guarantee of the irreversibility of the peace process. We also reiterate the invariance of the position of the Republic of Artsakh that the results of the illegal use or threat of force by Azerbaijan cannot serve as a starting point on the path to peace, stability and security.