Արցախի նախագահի խորհրդականն անդրադարձել է Ադրբեջանի ապատեղեկատվություններին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նախագահի խորհրդական Նելլի Բաղդասարյանն ապատեղեկատվություն է որակել ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած լուրերը, որոնք Արցախի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հանդիպումը փորձել են ներկայացնել որպես, այսպես կոչված, «նախնական քննարկումներ Ղարաբաղի շրջանի հայերի ռեինտրեգրացիայի մասին»։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի նախագահի խորհրդական Նելլի Բաղդասարյանը նշեց, որ Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակն էր մանրամասներ հայտնել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության միջնորդությամբ և մասնակցությամբ Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտոնական ներկայացուցիչների հանդիպման մասին, որի ընթացքում քննարկվել են հումանիտար և ենթակառուցվածքային բնույթի հարցեր: Հանդիպումից հետո ադրբեջանական ԶԼՄ-ները ակտիվորեն ապատեղեկատվություն են տարածում` այն ներկայացնելով որպես, այսպես կոչված, «նախնական քննարկումներ Ղարաբաղի շրջանի հայերի ռեինտրեգրացիայի մասին»:
«Արցախի Հանրապետության նախագահը փետրվարի 23-ի ուղերձում և մարտի 1-ի կառավարության նիստի ընթացքում հերթական անգամ բացառել է Ադրբեջանի հետ ինտեգրացիոն որևէ գործընթաց՝ հատկանշելով, որ Ադրբեջանի հետ քաղաքական երկխոսությունը հակամարտության կարգավորման նպատակով հնարավոր է միայն միջազգային միջնորդական ձևաչափի շրջանակներում»,- ընդգծեց մեր զրուցակիցը։
Խոսելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ների տարածած հաջորդ ապատեղեկատվության մասին, որի համաձայն՝ կողմերի պաշտոնական ներկայացուցիչների հաջորդ հանդիպումն իբր «կարող է տեղի ունենալ Գյանջայում կամ Աղդամում», ընդ որում՝ առանց ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մասնակցության, Արցախի նախագահի խորհրդականը շեշտել է, որ սա ևս չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Արցախի Հանրապետության հումանիտար և ենթակառուցվածքային խնդիրների կարգավորման հետ կապված Ադրբեջանի եւ Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչների հաղորդակցությունները և հանդիպումները կազմակերպվում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի կողմից սահմանված վայրում, նրանց միջնորդությամբ և մասնակցությամբ:

Advisor to President of Artsakh comments on the disinformation of Azerbaijan
YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Nelly Baghdasaryan, Advisor to the President of Artsakh, described the news spread by the Azerbaijani media, which tried to present the meeting between the representatives of the Republic of Artsakh and Azerbaijan as so-called "preliminary discussions about the reintegration of the Armenians of the Karabakh region" as disinformation.
Speaking with ARMENPRESS reporter, Nelly Baghdasaryan mentioned that the spokesperson of the Artsakh President gave details about the meeting between the official representatives of the Republic of Artsakh and the Republic of Azerbaijan, with the mediation and participation of the command of the Russian peacekeeping troops, during which humanitarian and infrastructural issues were discussed. After the meeting, the Azerbaijani mass media actively spread disinformation, presenting it as the so-called "preliminary discussions about the reintegration of the Armenians of the Karabakh region".
"The President of the Republic of Artsakh, in his February 23 address and during the Cabinet meeting on March 1, once again ruled out any integration process with Azerbaijan, noting that political dialogue with Azerbaijan for the purpose of conflict settlement is possible only within the framework of the international mediation format," Nelly Baghdasaryan emphasized.
Speaking about another disinformation spread by the Azerbaijani mass media, according to which the next meeting of the official representatives of the parties "may take place in Ganja or Aghdam", and without the participation of the Russian peacekeeping troops, the advisor to the Artsakh President stressed that this also does not correspond to the reality, because since the tripartite declaration of November 9, 2020, the communications and meetings of the representatives of Azerbaijan and the Republic of Artsakh related to the settlement of the humanitarian and infrastructural problems of the Artsakh Republic are organized at the place determined by the Russian peacekeeping troops, with their mediation and participation.