Սումգայիթի կոտորածը դարձավ Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի դեմ իրականացվող ցեղասպան քաղաքականության առաջին լայնածավալ դրսևորումը. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը Սումգայիթի ջարդերի 35-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«Այսօր լրանում է հայ ժողովրդի նորագույն պատմության ամենաողբերգական ու հրեշավոր էջերից մեկի՝ Սումգայիթի ջարդերի 35-ամյակը։ 1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը` Բաքվից ընդամենը 40 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքում, ադրբեջանական իշխանությունների հանցավոր թողտվությամբ և նույնիսկ ցուցումով, տեղի ունեցան քաղաքի հայ բնակչության զանգվածային ջարդեր, որոնք ուղեկցվում էին սպանություններով, խոշտանգումներով և այլ վայրագություններով: Ջարդարարների խմբերը, զինված սրածայր մետաղյա ձողերով, կացիններով, մուրճերով և ինքնաշեն այլ միջոցներով, քաղաքի իրավապահ մարմինների լիարժեք անտարբերության պայմաններում, ներխուժում էին հայերի բնակարանները և անհավանական դաժանությամբ հաշվեհարդար տեսնում անմեղ մարդկանց հետ։
Բռնության մի քանի օրերի ընթացքում տասնյակ հայեր սպանվեցին, հարյուրավորները ենթարկվեցին դաժան ծեծի և խոշտանգումների, հազարավորները՝ բռնի տեղահանվեցին։ Հայերի նկատմամբ ատելության մթնոլորտը սնուցվում էր հանրահավաքների ժամանակ հնչեցվող հակահայկական կարգախոսներով և բռնության կոչերով։ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված հանցավոր այդ գործողությունների նպատակն էր՝ վախի մթնոլորտ ստեղծել և դրանով իսկ ճնշել Լեռնային Ղարաբաղի հայության խաղաղ պահանջները։
Սումգայիթի կոտորածը դարձավ Ադրբեջանի կողմից հայ ժողովրդի դեմ տասնամյակներ շարունակ իրականացվող խտրական և ցեղասպան քաղաքականության առաջին լայնածավալ դրսևորումը։ Դրան հետևեցին հայերի ջարդերն Ադրբեջանի այլ քաղաքներում՝ Բաքվում, Կիրովաբադում, Շամախիում, Շամխորում, Մինգեչաուրում և այլուր, ինչպես նաև Արցախի դեմ սանձազերծված երեք պատերազմները, որոնք ուղեկցվում էին քաղաքացիական բնակչության վրա նպատակաուղղված հարձակումներով, արգելված և ոչ ընտրողական բնույթի զենքի կիրառմամբ և այլ պատերազմական հանցագործություններով։
Սումգայիթի ջարդերը հիմք դարձան Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականության և ատելության վերակենդանացման համար: Հայատյացությունը բարձրացվեց պետական քաղաքականության մակարդակի: Այդ հրեշավոր հանցագործության ոգեշնչողներն ու իրականացնողները դարձան ընդօրինակման առարկա, իսկ հայերի նկատմամբ հանցագործությունները՝ սովորական: Երկու տարի անց՝ 1990 թվականի հունվարին, Բաքվում հայերի ջարդերն արդեն իրականացվում էին «Փա՜ռք Սումգայիթի հերոսներին» կարգախոսի ներքո: Ցավոք, ո՛չ Սումգայիթի ջարդերի, ո՛չ էլ հաջորդած մյուս ցեղասպանական գործողությունների համար Ադրբեջանը չի ենթարկվել պատասխանատվության, ինչի պատճառով այդ ավտորիտար պետության իշխանությունների համար ձևավորվել է քաղաքական ամենաթողության և անպատժելիության մթնոլորտ։
Անպատժելիության և ամենաթողության զգացումի, հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականության և ատելության, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն ամեն գնով ճնշելու ձգտման համադրությունը հանգեցրեց Ադրբեջանի քաղաքական գիտակցության և պետական քաղաքականության մեջ Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ցեղասպան մտադրությունների արմատավորմանը: Այդ հանցավոր մտադրությունների ակնհայտ դրսևորումներից է Արցախի ավելի քան երկու ամիս շարունակվող շրջափակումը, որի հիմքում Ադրբեջանի իշխանությունների ձգտումն է՝ ստիպել Արցախի ժողովրդին հրաժարվել իր հավաքական իրավունքներից, զրկել հայրենիքից և ի վերջո՝ ոչնչացնել նրան։
Նույնիսկ 35 տարի անց Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող ճնշման, ահաբեկման, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտման, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման, վտարման և էթնիկ զտման Ադրբեջանի քաղաքականությունը չի փոխվել։ Այնուամանայնիվ, չնայած Հանրապետության առջև ծառացած բոլոր դժվարություններին և մարտահրավերներին, Արցախի ժողովուրդը մնում է ամուր և վճռական՝ պաշտպանելու իր իրավունքները պատմական հայրենիքում և շարունակելու պայքարը հանուն ազատության, անկախության, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների։
Խոնարհվում ենք Ադրբեջանի ագրեսիվ և մարդատյաց քաղաքականության բոլոր անմեղ զոհերի հիշատակի առաջ և ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը գործուն և արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել՝ ընդհատելու Ադրբեջանի անօրինական գործողությունների արատավոր շրջանը, կանխելու մարդկության դեմ նոր հանցագործությունները և պատասխանատվության ենթարկելու մեղավորներին»:

Sumgait massacre became first large-scale manifestation of the genocidal policy of Azerbaijan against Armenian people
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Today marks the 35th anniversary of the Sumgait pogroms, which have become one of the most tragic and hideous pages in the recent history of the Armenian people. From February 27 to 29, 1988, in the city of Sumgait, located just 40 kilometers from Baku, with the criminal connivance and even at the direction of the Azerbaijani authorities, mass progroms against the Armenian population took place, accompanied by murders, torture and other atrocities, ARMENPRESS was informed from the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh. Armed with sharp metal rods, axes, hammers and other improvised means, groups of pogromists, with the complete indifference of the city law enforcement, broke into the apartments of Armenians and retaliated against innocent people with incredible cruelty. During several days of violence, dozens of Armenians were killed, hundreds were brutally beaten and tortured, and thousands were forcibly displaced. The atmosphere of hatred towards Armenians was fueled by anti-Armenian slogans and calls for violence voiced during the rallies. The purpose of these criminal acts, organized by the Azerbaijani authorities, was to create an atmosphere of fear and thereby suppress the peaceful demands of the Armenians of Nagorno-Karabakh.
The Sumgait massacre became the first large-scale manifestation of the discriminatory and genocidal policy pursued by Azerbaijan against the Armenian people for decades. This was followed by massacres of Armenians in other cities of Azerbaijan, in particular Baku, Kirovabad, Shamakhi, Shamkhor, Mingechaur and elsewhere, as well as three wars unleashed against Artsakh, which were accompanied by deliberate attacks on civilians, the use of prohibited and indiscriminate weapons and other war crimes.
The pogroms in Sumgait became the basis for the revival of intolerance and hatred against Armenians in Azerbaijan. Armenophobia was elevated to the rank of state policy. The inspirers and perpetrators of this heinous crime became a role model in Azerbaijan, and crimes against Armenians became the norm. Two years later, in January 1990, the Armenian pogroms in Baku were carried out under the slogan “Glory to the heroes of Sumgait!”. Unfortunately, Azerbaijan was not held accountable either for the pogroms in Sumgait or for subsequent genocidal actions, as a result of which an atmosphere of political permissiveness and impunity was formed for the authorities of this authoritarian state.
The combination of these factors - a sense of impunity and permissiveness, intolerance and hatred towards Armenians, as well as the desire to suppress the right of the people of Artsakh to self-determination at any cost - led to the rooting of genocidal intentions against the people of Artsakh in the political consciousness and state policy of Azerbaijan. A clear manifestation of these criminal intentions is the blockade of Artsakh that has been going on for more than two months, and was driven by the desire of the Azerbaijani authorities to force the people of Artsakh to give up their collective rights, deprive them of their homeland and ultimately destroy them.
Even after 35 years, Azerbaijan's policy of oppression, intimidation, gross violations of human rights, the use or threat of force, as well as deportation and ethnic cleansing against the people of Artsakh has not changed. Nevertheless, despite all the difficulties and challenges currently facing the Republic, the people of Artsakh remain firm and determined to defend their rights in their historical homeland and continue the struggle for freedom, independence, democracy and human rights.
We bow to the memory of all innocent victims of Azerbaijan's aggressive and misanthropic policy, and once again call on the international community to take active and effective measures to break the vicious cycle of Azerbaijan's wrongdoings, prevent new crimes against humanity and bring those responsible to justice.