ՀՀ ԱԺ նախագահն ու ԱՄՆ դեսպանը մտքեր են փոխանակել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 27-ին ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, շնորհավորելով արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին՝ Ալեն Սիմոնյանը վստահություն է հայտնել, որ նրա առաքելության իրականացման ընթացքում հայ-ամերիկյան հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ ու ընդլայնվել:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Միացյալ Նահանգներն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում, իսկ հայ-ամերիկյան երկխոսությունը կրում է ռազմավարական բնույթ:
Ալեն Սիմոնյանը կարևորել է ԱՄՆ օժանդակությունը մեր երկրում իրականացվող համակարգային բարեփոխումներին, որոնք նպաստում են ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:
Կողմերն անդրադարձել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին՝ մտահոգություն հայտնելով արցախահայության շրջանում առաջացած հումանիտար աղետի վերաբերյալ: Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ այս ուղղությամբ կարևոր քայլերից է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, որով Ադրբեջանին պարտավորեցվում է իր ստանձնած պարտականություններով ապահովելու տրանսպորտի և մարդկանց անխափան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով: Նա շեշտել է, որ որոշման իմպլեմենտացիայի հարցում Միացյալ Նահանգները կարող է որոշիչ, ծանրակշիռ դեր ունենալ:
Մտքեր են փոխանակվել միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ ճնշման ավելացման անհրաժեշտության մասին, այդ թվում՝ պատժամիջոցների հնարավոր կիրառման շուրջ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, եզրափակելով խոսքը, նշել է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի իր հարեւանների նկատմամբ, որդեգրել է ժողովրդավարության ուղին եւ շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին:

Speaker of Parliament meets with new U.S. Ambassador, necessity to increase pressure on Azerbaijan discussed
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan held a meeting with the new United States Ambassador to Armenia Kristina Kvien.
Congratulating the new Ambassador, the Speaker expressed confidence that during the implementation of her mission the Armenian-American relations will continue developing and expanding, the parliament’s press service said in a read-out.
Speaker Simonyan noted that the United States plays a key role in the political and economic life of Armenia, and the Armenian-American dialogue is of strategic character.
Speaker Alen Simonyan highlighted the U.S. assistance to the ongoing systemic reforms in Armenia, which promote the development and strengthening of democracy.
The parties also touched upon the situation in Armenia and Nagorno Karabakh resulting from the Azerbaijani aggression, expressing concern about the humanitarian disaster facing the Artsakh Armenians. Speaker Simonyan underscored that in this direction one of the important steps is the decision made by the UN International Court of Justice, which ordered Azerbaijan to ensure the unimpeded movement of vehicles and people through Lachin Corridor under its obligations. He stressed that in the implementation of the decision the United States can play a decisive and weighty role.
Ideas were exchanged over the necessity to increase pressure on Azerbaijan, including possible sanctions by the international community. Concluding his speech, the Speaker noted that Armenia does not have territorial demands towards its neighbors, adopted the path of democracy and continues remaining faithful to the agenda of reaching peace.