Քնի խանգարումների ախտորոշում և բուժում. հայկական SleepDoctor ստարտափը նորարական լուծում է առաջարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում գործող հայկական նոր ստարտափը՝ SleepDoctor-ը իր նորարարական լուծումներով քնի խանգարում ունեցողներին օգնում էկարգավորել քունը:
Համաձայն ԱՀԿ պաշտոնական վիճակագրության՝ աշխարհում ամեն երկրորդ բնակիչը տառապում է քնի խանգարումներով, մարդկանց շուրջ 40%-ն ունի անքնություն: Քնի ընթացքում ուղեղն անջատվում է, հանգստանում է օրգանիզմն ու լիցքավորվում էներգիայով: Իսկ քնի խանգարումներն ազդում են հիշողության, ակտիվության վրա՝ նպաստելով մի շարք հիվանդությունների առաջացմանը:
«Քնելն ամենաթերագնահատված խնդիրն է: Մենք լուծելու ենք քնի հետ կապված բոլոր խնդիրները ՝ ախտորոշումից մինչև բուժում: SleepDoctor-ը կայք է, որտեղ կարդում եք քնելու մասին, թեստ հանձնելով հասկանում՝ արդյոք ունե՞ք խանգարում: Արդյունքում հարթակը ճիշտ գնահատական է տալիս քնի վերաբերյալ ձեր ունեցած խնդրին և բուժում առաջարկում: Մեր նպատակն է ամենակարճ ճանապարհով օգնել հայտնաբերել քնի հետ կապված հիվանդությունը ու բուժել այն»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատմեց SleepDoctor-ի, Wakie-ի և մի շարք այլ ստարտափների համահիմնադիր Թաթուլ Աջամյանը:
TAT_4784.JPG (534 KB)
Աջամյանի խոսքով՝ ստարտափի գաղափարը ծագել է իր և Փարիզում բնակվող ընկերոջ՝ Արմեն Վերդյանի հետ մտերմության արդյունքում: Աջամյանը ընդգծում է՝ եթե չլիներ իրենց մտերմությունը, հետաքրքրությունը ընթերցանության հանդեպ, ստարտափի գաղափարը չէր ծնվի: Մեթյու Ուոքերի «Ինչու ենք մենք քնում» գիրքը կարդալուց հետո երկու ընկերների մոտ քնելու խնդիր ունեցող մարդկանց օգնելու ցանկություն է առաջացել, որն էլ շուտով ստարտափի գաղափարի է վերափոխվել:
«Հասկացանք, որ քնի խանգարման վերաբերյալ թվային կլինիկա չկա: Որոշեցինք ստեղծել առաջին Phygital (physical and digital) հարթակը: Աշխարհում քնի խանգարումները շատ տարածված են, իսկ միայն ապնոէով՝ քնի շնչդադարով, մոտավորապես մեկ միլիարդ մարդ է տառապում: Սակայն նրանց մոտ 80 տոկոսը ախտորոշում չի անցել։ Ֆրանսիայում ապնոէի ախտորոշումը տևում է 4-6 ամիս, իսկ մենք կարողացանք առաջարկել պրոդուկտ, որը կրճատում է այդ ժամանակը՝ հասցնելով 2-3 շաբաթվա, որը նպատակ ունենք, ավելի կրճատելով, 10 օրվա հասցնել»,- ասաց Թաթուլ Աջամյանը:
TAT_4696.JPG (535 KB)
Համահինադրի խոսքով՝ հիմա կենտրոնացել են ապնոէի վրա, որը բնորոշվում է քնի ընթացքում շնչառական դադարներով կամ անբավարար շնչառական էպիզոդներով։
Ստարտափից օգտվելը հեշտ է։ Մի քանի գործողություն և անքնության պատճառները հայտնի են։ Ընդամենը պետք է մուտք գործել կայք և պատասխանել հարցերին:
TAT_4764.JPG (502 KB)
«Միջինում 15 հարցի պատասխանելուց հետո դուք ստանում եք պատասխան․ արդյոք հավանականությունը բա՞րձր է, թե՞ ցածր, որ դուք քնի խանգարում ունեք։ Եթե ցածր է, դուք պարզապես կարող եք ինչ-որ հոդվածներ կարդալ, բայց եթե բարձր է, մենք առաջարկում ենք մեր բժիշկներից մեկի հետ վիդեոխորհրդատվություն։ Դրանից հետո բժիշկն ուղարկում է սարք, որը պետք է ձեր վրա դնեք ու քնեք։ Հետո մենք գալիս ենք, այդ սարքը վերցնում, որին հաջորդում է մյուս խորհրդատվությունը, ու բժիշկն արդեն ասում է՝ ինչ խնդիրներ ունեք և ինչպես դրանք լուծել»,- ներկայացրեց Աջամյանը՝ հավելելով, որ համապատասխան սարքավորումը հենց նրանց համար է, որոնց մոտ ախտորոշվում է ապնոէն:
TAT_4711.JPG (531 KB)
Ախտորոշումից հետո պացիենտին առաջարկվում է դիմակ, որը օդ է փչում կոկորդի մեջ, թույլ չի տալիս, որ կոկորդը գիշերները փակվի։ Համահիմնադիրը հավելեց նաև, որ սովորաբար ապնոէն կապված է նաև գերքաշի հետ։ Եթե մարդու քաշը նվազի, հնարավոր է ազատվի հիվանդությունից:
Ստարտափն աշխատում է Ֆրանսիայի երեք քաղաքներում՝ Փարիզ, Բորդո, Լիոն, որտեղ մոտ 55 հազար մարդ անցել է SleepDoctor-ի թեստավորման փուլը: Ստարտափի ծառայությունները Ֆրանսիայում մարդկանց համար անվճար են: Աջամյանի խոսքով՝ այլ երկրում այս հարթակը ներդնելու պարագայում պայմանների փոփոխություններ կլինեն:
Ստարտափն առաջին 6-9 ամիսների ընթացքում սեփական միջոցների հաշվին է ոտքի կանգնել: Դրանից հետո ներդրումներ է ստացել հրեշտակ ներդրողներից, հայկական երկու վենչուրային ֆոնդերից: Ունեն 2 գրասենյակ. Փարիզում՝ բիզնես, օպերացիոն և բժշկական, Երևանում մարքեթինգի և ծրագրավորման աշխատանքներն են իրականացնում: 10 հոգանոց թիմից 6-ը Երևանից են, 4-ը՝ Փարիզից:
«Զբաղվել եմ տարբեր ստարտափներով, սա իմ առաջին առողջապահական ստարտափն է: Հիմա կարելի է ցանկացած հարց լուծել տարբեր ծրագրերով, տեխնոլոգիաներով, սակայն առողջապահական ոլորտը տարբերվող է: Վերջերս, լինելով Հնդկաստանում, տեսա, որ առողջապահության հետ կապված մի քանի հայկական ստարտափներ կան ու կցանկանամ խրախուսել իմ ընկերներին ու հայկական ընկերություններին, որպեսզի զբաղվեն նման ստարտափներով»,-նշեց Աջամյանը:
TAT_4798.JPG (559 KB)
Համահիմնադրի խոսքով՝ մարդկանց կյանքի որակը բարձրացնելն իրենց մոտիվացիայի աղբյուրն է: Իրենց գլխավոր նպատակն է դառնալ քնելու խանգարումների վերաբերյալ առաջին թվային կլինիկան: Առաջիկայում այլ երկրներում տարածվելու հեռանկարներ ունեն: Հիմնական ու վերջնական նպատակն է՝ լուծել քնելու հետ կապված բոլոր խնդիրները:

Армянский стартап Sleepdoctor предлагает инновационное решение по диагностике и лечению нарушений сна
Новый армянский стартап SleepDoctor, действующий во Франции, помогает людям с нарушениями сна регулировать свой сон с помощью новых инновационных решений.
По официальной статистике ВОЗ каждый второй житель земного шара страдает нарушениями сна, около 40% людей страдают бессонницей. Во время сна мозг отдыхает, тело расслабляется и заряжается энергией. А нарушения сна влияют на память, на активность, способствуя возникновению ряда заболеваний.
«Бессонница - самая недооцененная проблема. Мы решаем все проблемы со сном, от диагностики до лечения. SleepDoctor - это веб-сайт, на котором вы можете прочесть о сне все, пройти тест, чтобы узнать, есть ли у вас расстройство сна. В результате платформа правильно оценит вашу проблему со сном и порекомендует лечение. Наша цель - помочь выявить заболевания, связанные со сном, и вылечить их в кратчайшие сроки», - рассказал «Арменпресс» соучредитель SleepDoctor, Wakie и ряда других стартапов Татул Аджамян.
По словам Аджамяна, идея стартапа возникла в результате дружбы с Арменом Вердяном, живущим в Париже. Он подчеркнул, что если бы не их близость и интерес к чтению, идея стартапа не зародилась бы. После прочтения книги Мэтью Уокера «Почему мы спим» у друзей возникло желание помочь людям с проблемами сна, которое вскоре превратилось в идею стартапа.
«Мы поняли, что цифровой клиники нарушений сна не существует. Мы решили создать первую платформу Phygital - physical and digital (физическую и цифровую). Нарушения сна очень распространены в мире, только от апноэ во время сна страдает примерно один миллиард человек. Однако, около 80 % страдающих не диагностированы. Во Франции диагностика апноэ занимает 4-6 месяцев, и мы смогли предложить продукт, который сокращает это время до 2-3 недель, и мы стремимся сократить его до 10 дней», - сказал Татул Аджамян.
По словам соучредителя платформы, сейчас они сосредоточены на проблеме апноэ, которая характеризуется паузами дыхания или недостаточностью дыхания во время сна.
Пользоваться платформой довольно легко. Достаточно произвести несколько действий и причина бессонницы станет известн. Все, что вам нужно сделать, это войти на сайт и ответить на вопросы.
«Ответив в среднем на 15 вопросов, вы получите ответ. Насколько вероятно, что у вас есть расстройство сна. Если вероятность низкая, вы можете просто прочесть несколько статей, а если она высокая, мы предложим онлайн консультацию с одним из наших врачей. После этого врач пришлет устройство, которое нужно надеть и спать с ним. После мы приедем и заберем его. Далее будет еще одна консультация, и врач уже расскажет, какие у вас проблемы и как их решить», - представил Аджамян, добавив, что это устройство предназначено людям, у кого диагностировано апноэ.
После диагностики пациенту предложат маску, которая нагнетая в горло воздух, не даст горлу закрываться ночью. Соучредитель также добавил, что апноэ обычно связано с ожирением. Если человек похудеет, то можно избавиться от этой болезни.
Стартап действует в трех французских городах: Париже, Бордо, Лионе, где этап тестирования SleepDoctor прошли около 55 000 человек. Услуги стартапа бесплатны для жителей Франции. По словам Аджамяна, в случае внедрения этой платформы в другой стране условия будут изменены.
Стартап состоялся за первые 6-9 месяцев. После этого он получил инвестиции от бизнес-ангелов, двух армянских венчурных фондов. Теперь у них 2 офиса. Бизнес-операции и медицина в Париже, маркетинг и программирование в Ереване. 6 членов команды из Еревана, 4 из Парижа.
«Я участвовал в различных стартапах, и это мой первый стартап в сфере здравоохранения. Сейчас любой вопрос можно решить разными программами и технологиями, но сфера здравоохранения другая. Недавно, будучи в Индии, я увидел, что есть несколько армянских стартапов, связанных со здравоохранением, и я хотел бы призвать своих друзей и армянские компании заниматься такими стартапами», - заметил Аджамян.
По его словам, повышение качества жизни людей является источником их мотивации. Их главная цель - стать первой цифровой клиникой расстройств сна. У них есть перспективы распространения в других странах уже в ближайшем будущем. Основная и конечная цель - решить все проблемы, связанные со сном.