Մենք ունենք խորքային հիմքեր, որ Արցախը մնալու է հայկական, մնալու է անկախ և չի հանձնվելու. Ռուբեն Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուբեն Վարդանյանի կարծիքով` Արցախի անկախությունը գալիս է առաջին հերթին ոչ միայն միջազգային կազմակերպություններից, այլ ժողովրդի ցանկությունից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նախկին պետնախարարը հայտարարեց փետրվարի 24-ին Երևանում անցկացվող «Արցախի միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով համաժողովին՝ տեսակապի միջոցով:
«Ես վերջին վեց ամիսն Արցախում եմ և կարող եմ վստահեցնել, որ արցախցիների մեծամասնությունն այդպես է մտածում, իրենք չեն տեսնում իրենց ոչ մի ուրիշ տարբերակում, բացի անկախ լինելուց: Միևնույն ժամանակ՝ մենք ունենք խնդիր, մարդիկ կորցրել են հավատն իրենք իրենց նկատմամբ, հավատն արդարություն, ղեկավարության և ապագայի նկատմամբ: Եթե չունես հավատ, շատ դժվար է պայքարելը»,- ընդգծեց Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախը կանգնած է շատ լուրջ փոփոխությունների առջև, այնպես, ինչպես 1988 թվականին, երբ սկսվեց շարժումը:
«Մենք ոչ թե միայն քննարկում էինք Արցախի անկախության հարցը, այլ քննարկում էինք մեր արժեքները, մեր սկզբունքները, ինչին էինք պատրաստ, ինչին՝ ոչ: Այնպես է ստացվել, որ մենք ունենք անկախ Հայաստան, սփյուռք, ունենք Արցախում ապրող 120 հազար հայեր, որոնք ուզում են միանալ Հայաստանին, բայց միաժամանակ ունենք խնդիր, որ այս իրավիճակում առաջին քայլը, որը պետք է անենք՝ Արցախի անկախությունը և ինքնորոշման ճանապարհ իր ճիշտ ավարտին հասցնելն է»:
Վարդանյանը վստահ է, որ այս դժվարությունները կարող են հաղթահարել միայն մեկ դեպքում, եթե այդ գործն անեն ամեն օր, և որ դա լինի բոլորի համար ամենակարևոր գործը:
«Եվ անցնելով այս վեց ամիսների ճանապարհը, ունենալով նոր փորձը, ես մի կողմից վստահ եմ, որ մենք ունենք խորքային հիմքեր, որ Արցախը մնալու է հայկական, Արցախը մնալու է անկախ և Արցախը չի հանձնվելու»,- եզրափակեց Վարդանյանը:

We have substantial grounds that Artsakh will remain independent, Armenian, and will not be surrendered - Vardanyan
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. Artsakh is facing very serious changes as it did in 1988, when the movement began, ex-State Minister Ruben Vardanyan said at the Imperative of International Recognition of Artsakh seminar in Yerevan through video call from Stepanakert.
Vardanyan said that independence first of all comes from the desire of the people and not from international organizations.
“I’ve been in Artsakh for the past six months and I can say for sure that this is how the majority of Artsakhians think, they can’t picture themselves in any option other than being independent. At the same time, we have a problem, people lost their faith in themselves, faith for justice, leadership and the future. It is very difficult to struggle if you don’t have faith,” Vardanyan said.
Today, Artsakh is facing very serious changes as it did in 1988, when the movement began, Vardanyan said.
“We weren’t only discussing the issue of the independence of Artsakh, we were discussing our values, our principles, what we were ready for and what not. It so happened that we have an independent Armenia, a Diaspora, we have 120,000 Armenians living in Artsakh, who want to join Armenia, but at the same time we have an objective that in this situation the first step we must do is to bring the path of Artsakh’s independence and self-determination to its rightful completion,” Vardanyan said.
He said they will overcome the hardships only when this will be the priority for everyone, every day. “And having gone through these six months, having gained this experience, on one hand I am sure that we have substantial grounds that Artsakh will remain Armenian, Artsakh will remain independent and Artsakh will not be surrendered,” he said.