Մենք ունենք խորքային հիմքեր, որ Արցախը մնալու է հայկական, մնալու է անկախ և չի հանձնվելու. Ռուբեն Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուբեն Վարդանյանի կարծիքով` Արցախի անկախությունը գալիս է առաջին հերթին ոչ միայն միջազգային կազմակերպություններից, այլ ժողովրդի ցանկությունից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նախկին պետնախարարը հայտարարեց փետրվարի 24-ին Երևանում անցկացվող «Արցախի միջազգային ճանաչման հրամայականը» խորագրով համաժողովին՝ տեսակապի միջոցով:
«Ես վերջին վեց ամիսն Արցախում եմ և կարող եմ վստահեցնել, որ արցախցիների մեծամասնությունն այդպես է մտածում, իրենք չեն տեսնում իրենց ոչ մի ուրիշ տարբերակում, բացի անկախ լինելուց: Միևնույն ժամանակ՝ մենք ունենք խնդիր, մարդիկ կորցրել են հավատն իրենք իրենց նկատմամբ, հավատն արդարություն, ղեկավարության և ապագայի նկատմամբ: Եթե չունես հավատ, շատ դժվար է պայքարելը»,- ընդգծեց Վարդանյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախը կանգնած է շատ լուրջ փոփոխությունների առջև, այնպես, ինչպես 1988 թվականին, երբ սկսվեց շարժումը:
«Մենք ոչ թե միայն քննարկում էինք Արցախի անկախության հարցը, այլ քննարկում էինք մեր արժեքները, մեր սկզբունքները, ինչին էինք պատրաստ, ինչին՝ ոչ: Այնպես է ստացվել, որ մենք ունենք անկախ Հայաստան, սփյուռք, ունենք Արցախում ապրող 120 հազար հայեր, որոնք ուզում են միանալ Հայաստանին, բայց միաժամանակ ունենք խնդիր, որ այս իրավիճակում առաջին քայլը, որը պետք է անենք՝ Արցախի անկախությունը և ինքնորոշման ճանապարհ իր ճիշտ ավարտին հասցնելն է»:
Վարդանյանը վստահ է, որ այս դժվարությունները կարող են հաղթահարել միայն մեկ դեպքում, եթե այդ գործն անեն ամեն օր, և որ դա լինի բոլորի համար ամենակարևոր գործը:
«Եվ անցնելով այս վեց ամիսների ճանապարհը, ունենալով նոր փորձը, ես մի կողմից վստահ եմ, որ մենք ունենք խորքային հիմքեր, որ Արցախը մնալու է հայկական, Արցախը մնալու է անկախ և Արցախը չի հանձնվելու»,- եզրափակեց Վարդանյանը:

Арцах стоит перед очень серьезными переменами: Рубен Варданян
По словам Рубена Варданяна, независимость Арцаха зависит прежде всего не только от международных организаций, но и от воли народа.
Как сообщает «Арменпресс», это в своем выступлении на научной конференции «Императив международного признания Республики Арцах», проходящей в Ереване 24 февраля, подчеркнул Рубен Варданян.
«Я был в Арцахе в последние 6 месяцев, и могу заверить вас, что так думает большинство арцахцев. Они не видят для себя другого выхода, кроме как быть независимыми. В то же время у нас есть проблема. Она в том, что люди потеряли веру в себя, веру в справедливость, в лидерство и в будущее. Если нет веры, бороться очень сложно», - заметил Варданян.
Он сказал что, Арцаху предстоят очень серьезные перемены. «Как и в 1998 году в Арцахе, когда началось движение, мы обсуждали не только вопрос независимости Арцаха, но и наши ценности, наши принципы, на что мы готовы, а на что нет. Вот так получилось, что у нас есть независимая Армения, диаспора, у нас в Арцахе проживает 120 тысяч армян, которые хотят присоединиться к Армении, но в то же время у нас есть проблема, которую мы должны сделать первым шагом в этой ситуации - завершить путь независимости и самоопределения Арцаха.
Рубен Варданян уверен, что эти трудности можно преодолеть только в одном случае, если они будут заниматься этой работой каждый день и что это должна быть самая важная работа для всех.
«И пройдя путь этих шести месяцев, получив новый опыт, я уверен, что с одной стороны, у нас есть глубокие основания, что Арцах останется армянским, Арцах останется независимым и Арцах не сдастся. С другой стороны, я вижу болезни, которые мы носим в себе, и первый враг - это мы, мы, которые не понимаем, что, проживая будничной жизнью, не получится изменить то, что нужно изменить. Я уверен, что если мы найдем в себе идею искренности и силу связи, понимая, что, будучи людьми, прошедшими очень разные пути и имеющими разные идеи, мы все должны будем объединиться вокруг Арцаха», - заключил Рубен Варданян.