Ոչ միայն չեմ հեռանալու, այլև չեմ պատկերացնում ինձ առանց Արցախի. Ռուբեն Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուբեն Վարդանյանը հայտնեց, որ տեղյակ է իր՝ Արցախում մնալու հետ կապված ճնշումներին, բայց հակառակ դրան ոչ միայն չի հեռանալու, այլև չի պատկերացնում իրեն առանց Արցախի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Վարդանյանը ասաց «Ֆեյսբուքի» իր պաշտոնական էջի տեսաուղերձում:
«Խոսքս ուղղել եմ առաջին հերթին արցախցիներին և ողջ հայությանը, ուղենշել եմ իմ հետագա անելիքներն ու պլանները, որոնք բոլորս, միասին Արցախում մնալով և ապրելով, պետք է կյանքի կոչենք: Ուրախությամբ կշարունակեմ անել այն, ինչ նախկինում էի անում»,- ընդգծեց Վարդանյանը։
Նրա խոսքով` իր հիմնադրած «Մենք և մեր սարերը» հիմնադրամն ու գործակալությունը բավականաչափ ծրագրեր է իրականացրել և դարձել պետական և մասնավոր հատվածների, Հայաստանի, Սփյուռքի, հայկական և ոչ հայկական հասարակական կազմակերպությունների համագործակցության օրինակ։
Նա ընդգծեց, որ շարունակելու են ներդնել իրենց ջանքերը և մեծ աշխատանք են անելու, որ հնարավորինս շատ հայեր գան Արցախ, որպեսզի ոչ միայն արցախահայերը միայնակ չզգան իրենց, այլև նրանք, որոնք հեռացել են Արցախից տարբեր ժամանակներում, այս ճգնաժամի ժամանակ վերադառնան՝ ավելի ուժեղացնելով մեր հայրենիքը։
Վարդանյանը կարևորեց այն, որ ֆինանսական, կառավարման և այլ հարցերից ավելի կարևոր էր այն արձանագրումը, որ Ադրբեջանը, որը հույս ուներ արցախցիներին ծնկի բերել, կոտրել, չարաչար սխալվեց։ «Ադրբեջանը տեսավ, որ մենք դարձանք ավելի միասնական, և անգամ վերացան անտարբերության դրսևորումները։ Իսկապես շատ ոգևորիչ էր լսել, թե ինչպես էին մարդիկ տարբեր համայնքներում ասում՝ մենք պատրաստ ենք դիմանալ առանց գազի ու լույսի, միայն թե մեզ մի դավաճանեք և եկեք շարունակենք պայքարը»,- ասաց նա։
Դիմելով Արցախի նախագահին՝ Վարդանյանն ընդգծեց, որ իրենք երջանիկ են այստեղ, որովհետև ֆանտաստիկ ժողովուրդ ունեն, այդ ժողովուրդը ցույց է տվել, որ ամեն ինչի կարող է դիմանալ, պատրաստ է պայքարելու, պատրաստ է իրենց հետևից գնալու, և դա իսկապես մեծ պատիվ է: Նա այդ մարդկանց հետ շփումից հասկացել է, թե որքան ուժեղ է արցախցին:
«Մենք բոլորս մարդիկ ենք, ովքեր ունեն իրենց թերությունները: Ես հուսով եմ, որ եթե ինչ-որ մեկին առանց գիտակցելու նեղացրել եմ, ներողամիտ կլինեք, եթե ինչ-որ բան չեմ ասել կամ արել, պատրաստ եմ և քննադատություն, և խորհուրդ լսելու, որովհետև ես միշտ սովորել եմ ուրիշներից:
Ես աշխատելու եմ այստեղ, մնալու եմ ձեր կողքին: Շնորհակալություն, պարոն նախագահ, ամեն ինչի համար, չնայած, իսկապես, մենք ունենք տարաձայնություններ տարբեր մոտեցումներում, բայց ընդհանուր գաղափարը, որ մենք ունենք կարմիր գծեր, որ ոչ մեկին չի կարելի անցնել դրանք: Այդ կարմիր գծերը շատ կարևոր են մեր արժանապատվության, Արցախը հայկական, անկախ և արժանապատիվ պահելու համար: Ես վստահ եմ, որ մենք այդ ճանապարհը միասին ենք հաղթահարելու»,- եզրափակեց Վարդանյանը:

Не только не уеду, но и не мыслю себя без Арцаха: экс-госминистр Арцаха Рубен Варданян
Рубен Варданян заявил, что осознает давление, связанное с его пребыванием в Арцахе, но, несмотря на это, он не только уедет, но и не мыслит себя без Арцаха. Как сообщает Арменпресс, об этом Варданян сказал в видеообращении на своей официальной странице в Facebook.
«Прежде всего я обратился к народу Арцаха и ко всем армянам, обозначил свои дальнейшие планы и шаги, которые мы все, оставшись и живя вместе в Арцахе, должны осуществить. Я с удовольствием продолжу заниматься тем, чем занимался раньше», - подчеркнул Варданян.
По его словам, основанные им фонд и агентство «Мы и наши горы» осуществили достаточно проектов и стали примером сотрудничества между государственным и частным секторами, между Арменией, диаспорой, армянскими и неармянскими общественными организациями.
Он подчеркнул, что продолжит вкладывать свои усилия и сделает большую работу, чтобы в Арцах приехало как можно больше армян, чтобы не только арцахские армяне не чувствовали себя одинокими, но и те, кто в разное время покинул Арцах, вернулись в этот кризисный период, чтобы укрепить свою Родину.
Варданян подчеркнул, что тот факт, что Азербайджан, надеявшийся поставить народ Арцаха на колени, сломить его, жестоко ошибся, важнее финансовых, управленческих и других вопросов. «Азербайджан увидел, что мы стали более сплоченными, исчезли даже проявления равнодушия. Было очень воодушевляюще слышать, как люди в разных общинах говорили: «Мы готовы терпеть без газа и электричества, только не предавайте нас и давайте продолжать борьбу», — сказал он.
Обращаясь к президенту Арцаха, Варданян подчеркнул, что они очень счастливые, потому что у них фантастический народ, который показал, что может все вынести, готов бороться, готов идти за ними, и это действительно большая честь. Он в результате общения с этими людьми понял, насколько силен народ Арцаха.
«Все мы люди со своими недостатками. Я надеюсь, что если я кого-то обидел, сам того не осознавая, простите меня, если я чего-то не сказал или не сделал, я готов выслушать и критику, и совет, потому что я всегда учился у других.
Я буду работать здесь, я останусь рядом с вам. Спасибо Вам, господин президент, за все, хотя, действительно, у нас есть различия в разных подходах, но общая идея в том, что у нас есть красные линии, которые никто не может переступить. Эти красные линии очень важны для нашего достоинства, для сохранения Арцаха армянским, независимым и достойным. Уверен, что вместе мы преодолеем этот путь», - заключил Варданян.