Նկատելի են այն փոփոխությունները, որոնք կատարվել են այս տարիների ընթացքում. Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարը՝ ՀՀ նախագահի հետ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Ժան Ասելբորնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով նախարարին և պատվիրակության անդամներին՝ Վահագն Խաչատուրյանը նշել է.
«Մեր երկրների հարաբերությունները գտնվում են բավականին բարձր մակարդակի վրա և դինամիկ զարգացում են ապրում, ինչի արդյունքում Եվրոպական միությունում ունենք բարեկամական երկիր, որն այս դժվարին պայմաններում մեզ հետ է, գնահատում է մեր երկրի վարած քաղաքականությունը, մեր երկրի որդեգրած արժեքները, որոնք հիմնված են ժողովրդավարական սկզբունքների վրա, որտեղ գերակայում է ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը: Մենք այլ կերպ չենք պատկերացնում մեր ապագան: 30 տարի առաջ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո, երբ Հայաստանն անկախ հռչակվեց, մենք միաժամանակ այդ ուղղությունը վերցրեցինք: Որոշակի շեղումներից հետո՝ հիմա հստակ այդ ճանապարհով ենք շարժվում: Համոզված եմ, որ մեր համագործակցությունն ի նպաստ կլինի նաև Հայաստանում այդ ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանը»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ժան Ասելբորնը շեշտել է, որ շատ ուրախ է Հայաստան այցելության առիթով:
«Ես Հայաստանում եմ եղել նաև 2018 թվականին: Այս այցի շրջանակում վարչապետի, Արտաքին գործերի նախարարի և հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների արդյունքում կարող եմ ասել, որ նկատելի են այն փոփոխությունները, որոնք կատարվել են այս տարիների ընթացքում»,- ասել է Ասելբորնը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ Եվրամիության շրջանակներում փոխգործակցության խթանմանն ուղղված քայլերն ու ծրագրերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային խնդիրներն, Լաչինի մարդասիրական միջանցքի ապաշրջափակման հրատապ անհրաժեշտությանն ու առկա հիմնախնդիրները խաղաղ, բանակցային ուղիով լուծելու կարևորությանը:
Վահագն Խաչատուրյանը շեշտել է, որ Հայաստանի դիրքորոշումը միանշանակ է Հարավային Կովկասում կայուն և հարատև խաղաղության և հարևանների հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատման հարցում:
Հանդիպման ավարտին Վահագն Խաչատուրյանը Հայաստանի և Լյուքսեմբուրգի միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման, համամարդկային արժեքների պաշտպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Ժան Ասելբորնին պարգևատրել է «Մխիթար Գոշ» մեդալով:

YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Foreign Minister of Luxembourg Jean Asselborn was awarded the Mkhitar Gosh medal by Armenian President Vahagn Khachaturyan for his significant contributions in strengthening the friendly ties between Armenia and Luxembourg and defending universal values.
FM Asselborn was awarded today, during his meeting with President Khachaturyan in Yerevan, Khachaturyan's Office said in a press release.
“The relations of our countries are on a very high level and are dynamically developing, as a result of which we have a friendly country in the European Union which is with us in these difficult conditions, which appreciates our country’s policy, our adopted values based on democratic principles, where the development of democratic institutions is a priority. We don’t imagine our future in any other way. 30 years ago, after the collapse of the Soviet Union, when Armenia declared independence, we took this direction at once. After some deviations, we are now clearly headed on that path. I am sure that our cooperation will be to the benefit of the development of these democratic institutions in Armenia as well,” the Armenian President said.
FM Asselborn said he visited Armenia back in 2018 as well. “As a result of my meetings during this visit with the Prime Minister, the Foreign Minister and representatives of the public sector I can say that the changes which have been done over these years are noticeable,” he said.
Steps and programs aimed at fostering cooperation both bilaterally and within the framework of the EU were discussed.
Regional issues were also discussed, such as the urgent need to unblock the humanitarian Lachin corridor and the importance of a peaceful and negotiated solution to existing conflicts.