Արարատ Միրզոյանը Ֆեյսալ ալ-Միկդադին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված ճգնաժամի մանրամասները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 23-ին Դամասկոսում հանդիպել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ֆեյսալ ալ-Միկդադին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Արարատ Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել գործընկերոջն ու Սիրիայի բարեկամ ժողովրդին փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի կապակցությամբ՝ հայտնելով Հայաստանի և հայ ժողովրդի զորակցությունը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի կառավարության կողմից ուղարկված փրկարար ջոկատներն առաջիններից էին Սիրիայում՝ հավելելով, որ Հայաստանից մարդասիրական օգնության արդեն երեք խմբաքանակ է ուղարկվել աղետից տուժած շրջաններ:
Արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են նաև երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով հայ-սիրիական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերն արձանագրել են, որ երկու երկրների հարաբերությունները հիմնված են հայ և սիրիացի ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության վրա: Այս առումով ընդգծվել է, որ Սիրիայի հայկական համայնքը յուրահատուկ կամուրջի դեր է խաղում երկու երկրների միջև:
Հանդիպման օրակարգում էին նաև տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները: Արարատ Միրզոյանը Ֆեյսալ ալ-Միկդադին ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները:

В Дамаске состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Сирии
23 февраля в Дамаске состоялась встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Сирийской Арабской Республики Фейсалом аль-Микдадом.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение МИД РА, Арарат Мирзоян выразил соболезнования своему коллеге и дружественному народу Сирии в связи с жертвами разрушительного землетрясения, произошедшего 6 февраля, выразив поддержку Армении и армянского народа. Глава МИД Армении отметил, что спасательные отряды, направленные правительством Армении, были в числе первых прилетевших в Сирию, добавив, что из Армении в пострадавшие от стихийного бедствия регионы уже отправлены три партии гуманитарной помощи.
Министры иностранных дел обсудили вопросы, связанные с армяно-сирийским сотрудничеством в двустороннем и многостороннем форматах. Стороны отметили, что отношения между двумя странами основаны на многовековой дружбе между армянским и сирийским народами. В этой связи было подчеркнуто, что сирийская армянская община играет роль своеобразного моста между двумя странами.
В повестке встречи были и вопросы региональной безопасности. Арарат Мирзоян представил Фейсалу аль-Микдаду подробности гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора.