Արցախում պահեստազորայինների վարժական հավաքներ կանցկացվեն ըստ անհրաժեշտության
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության խորհրդարանը քննարկեց «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ օրինագիծը Ազգային ժողովի նիստում լիազորված էր ներկայացնելու Արցախի Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Սերգեյ Առստամյանը: Նրա խոսքով՝ նախագծով առաջարկվում է պահեստազորայիններին վարժական հավաքների կանչել ըստ անհրաժեշտության: Ընդ որում՝ շարքային և կրտսեր ենթասպայական կազմերի պահեստազորայինները վարժական հավաքների կարող են կանչվել ոչ ավելի, քան երեք ամիս ժամկետով մեկ տարվա ընթացքում, ավագ ենթասպայական և սպայական (բացառությամբ բարձրագույն սպայական) կազմերի պահեստազորայինները կարող են կանչվել ոչ ավելի, քան երկու ամիս ժամկետով մեկ տարվա ընթացքում:
Նախագծի ընդունմամբ` կապահովվի Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության ու պաշտպանության կազմակերպման և իրականացման հետ կապված միջոցառումների լիարժեք կատարումը, ինչպես նաև հնարավորություն կընձեռվի հավաքներին ներգրավված քաղաքացիներին զբաղվել նաև իրենց առօրյա հոգսերով:
Նախագծի վերաբերյալ գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը, որից հետո խորհրդարանի միաձայն որոշմամբ այն ընդունվեց որպես օրենք:

В Арцахе по мере необходимости будут проводиться учебные сборы резервистов
Парламент Республики Арцах обсудил законопроект «О внесении изменений в Закон о воинской службе и статусе военнослужащих».
Как передает корреспондент «Арменпресс», законопроект на заседании Национального собрания представил заместитель министра обороны Арцаха Сергей Арустамян. Проект предлагает проведение, по мере необходимости, учебных сборов резервистов. Резервисты рядового и младшего унтер-офицера могут быть призваны на сборы на срок не более трех месяцев в году, резервисты старших унтер-офицеров и офицеров (кроме старших офицеров) - на срок не более двух месяцев в году.
Принятие проекта обеспечит полное выполнение мероприятий, связанных с организацией и осуществлением вопросов, обеспечивающих территориальную целостность и оборону Республики Арцах.
Председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Сейран Айрапетян представил положительное заключение комиссии, после чего единогласным решением парламента он был принят в качестве закона.