Ադրբեջանի կողմից միջանցքը բացելու գործողությունների բացակայությունը պետք է հանգեցնի կոնկրետ միջազգային հետևանքների. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը բացելու կոնկրետ գործողությունների բացակայությունն Ադրբեջանի կողմից պետք է հանգեցնի կոնկրետ միջազգային հետևանքների:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում՝ անդրադառնալով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը:
Անդրադառնալով Հաագայի դատարանի սահմանված՝ Լաչինի միջանցքը բացելու Ադրբեջանի պարտավորությանը՝ վարչապետն ընդգծեց, որԱդրբեջանը պետք է տեսանելի ջանքեր գործադրի, միջոցներ ձեռնարկի Լաչինի միջանցքը բացելու համար:
«Ամենասկզբում ու ամենապրիմիտիվ քայլը կարող է լինել, օրինակ, իշխանության բարձրագույն օղակից Լաչինի միջանցքը բացելու կոչ, պահանջ հնչեցնելը «էկոակտիվիստներին» : Լաչինի միջանցքը բացելու կոնկրետ գործողությունների բացակայությունն Ադրբեջանի կողմից կարող է և պետք է հանգեցնի կոնկրետ միջազգային հետևանքների»,-նշեց վարչապետը:

Azerbaijan’s failure to abide by world court ruling must lead to concrete international consequences - PM
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Azerbaijan’s failure to abide by the world court’s ruling on opening the Lachin corridor must lead to concrete international consequences, PM Nikol Pashinyan said.
Speaking about the ruling, the Prime Minister said that Azerbaijan must make visible efforts and take actions in the direction of opening the Lachin corridor.
“The first and most primitive step, for example, can be a call or demand made by the highest circle of government addressed to the so-called eco-activists to open the corridor. An absence of concrete actions by Azerbaijan on opening the Lachin corridor can and must lead to concrete international consequences,” the PM said.