Ադրբեջանի կողմից միջանցքը բացելու գործողությունների բացակայությունը պետք է հանգեցնի կոնկրետ միջազգային հետևանքների. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը բացելու կոնկրետ գործողությունների բացակայությունն Ադրբեջանի կողմից պետք է հանգեցնի կոնկրետ միջազգային հետևանքների:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում՝ անդրադառնալով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը:
Անդրադառնալով Հաագայի դատարանի սահմանված՝ Լաչինի միջանցքը բացելու Ադրբեջանի պարտավորությանը՝ վարչապետն ընդգծեց, որԱդրբեջանը պետք է տեսանելի ջանքեր գործադրի, միջոցներ ձեռնարկի Լաչինի միջանցքը բացելու համար:
«Ամենասկզբում ու ամենապրիմիտիվ քայլը կարող է լինել, օրինակ, իշխանության բարձրագույն օղակից Լաչինի միջանցքը բացելու կոչ, պահանջ հնչեցնելը «էկոակտիվիստներին» : Լաչինի միջանցքը բացելու կոնկրետ գործողությունների բացակայությունն Ադրբեջանի կողմից կարող է և պետք է հանգեցնի կոնկրետ միջազգային հետևանքների»,-նշեց վարչապետը:

Бездействие Азербайджана по открытию коридора должно привести к конкретным международным последствиям: Никол Пашинян
Отсутствие конкретных действий со стороны Азербайджана по открытию Лачинского коридора должно привести к конкретным международным последствиям.
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, коснувшись решения Международного суда ООН об открытии Лачинского коридора.
Премьер-министр подчеркнул, что Азербайджан должен приложить видимые усилия и принять меры для открытия Лачинского коридора.
«Первым шагом, к слову, может быть призыв из высшего эшелона власти к «экоактивистам» открыть Лачинский коридор. Отсутствие конкретных действий Азербайджана по открытию Лачинского коридора может и должно привести к конкретным международным последствиям», - отметил премьер.