Հաագայի դատարանի որոշմամբ արձանագրվեց միջազգային հանրությանը մոլորության մեջ գցելու Ադրբեջանի գործելակերպը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմամբ արձանագրվեց միջազգային հանրությանը մոլորության մեջ գցելու Ադրբեջանի գործելակերպը. դատարանն արձանագրեց Ադրբեջան պետության պատասխանատվությունը Լաչինի միջանցքի փակման համար և շեշտեց, որ որոշումը պարտադիր իրավական ուժ է առաջացնում Ադրբեջանի համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով փետրվարի 22-ին դատարանի՝ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Հայաստանի պահանջի մասին հրապարակված որոշմանը:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման կապակցությամբ Հայաստանն անցյալ տարի հրատապ կերպով դիմել էր Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործի շրջանակներում ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին պահանջով՝ դատարանին խնդրելով պարտավորեցնել Ադրբեջանին դադարեցնել Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը: Ադրբեջանն էլ հունվարի 4-ին հայելային պահանջ էր ներկայացրել ընդդեմ Հայաստանի, որը վերաբերում էր Հայաստանի կողմից ականների ենթադրյալ տեղադրումներին:
«Դատարանը երեկ հրապարկեց իր որոշումները՝ բավարարելով Հայաստանի պահանջը և մերժելով Ադրբեջանի պահանջը: Պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշմամբ դատարանը Ադրբեջանին պարտավորեցրեց ձեռնարկել իրեն հասու բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղությամբ անխափան տեղաշարժը: Դատարանը շեշտեց, որ իր որոշումը պարտադիր իրավական ուժ է առաջացնում Ադրբեջանի համար»,-ասաց Փաշինյանը՝ դա համարելով չափազանց կարևոր որոշում:
Վարչապետն անդրադարձավ այդ որոշման քաղաքական ազդեցությանն ու նշանակությանը: Արդարադատության միջազգային դատարանն արձանագրեց, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքը փակ է: Փաշինյանը նկատեց՝ սա կարող է հանրության տարօրինակ արձանագրում թվալ՝ այն իմաստով, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելը ակնհայտ է բոլորի համար: «Բայց Ադրբեջանը բոլոր միջազգային ատյաններում պնդում էր, թե Լաչինի միջանցքը փակ չէ: Թե ինչքան էին միջազգային հանրության ներկայացուցիչները հավատում, դա ուրիշ հարց է: Բայց սրանով արձանագրվեց միջազգային հանրության մոլորության մեջ գցելու Ադրբեջանի գործելակերպը: Եվ դա արձանագրեց համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանը»,-ասաց վարչապետը:
Նա երկրորդ կարևոր հանգամանքը համարեց այն, որ դատարանն արձանագրեց Ադրբեջան պետության պատասխանատվությունը Լաչինի միջանցքի փակման համար՝ ըստ էության լուրջ չհամարելով միջանցքը «էկոակտիվիստների» կողմի փակելու հանգամանքը, և հենց Ադրբեջանին պարտավորեցրեց բացել միջանցքը:
Դատարանը նաև վերահաստատեց ՀՀ դիրքորոշումը, որ 2020 թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքը չպետք է լինի Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, և Ադրբեջանը նույն փաստաթղթով պարտավոր է երաշխավորել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը՝ ԼՂ-ից դեպի Հայաստան և ՀՀ-ից դեպի ԼՂ, և Լաչինի միջանցքը պետք է լինի ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո:
«Ըստ էության դատարանն արձանագրեց, որ սա Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է: Մյուս կարևոր հանգամանքը հետևյալն է՝ դատարանը հստակ արձանագրեց Լեռնային Ղարաբաղ միավորի գոյությունը՝ համաձայն 2020 թ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ըստ այդմ նաև տվյալ հայտարարությանն ու նրա դրույթներին, այդ թվում՝ ԼՂ-ի և շփման գծի առկայության վերաբերյալ տրվեց միջազգային իրավական նշանակություն»,-նկատեց վարչապետը:
Միևնույն ժամանակ դատարանն արձանագրել է, որ միջանցքի փակման հետևանքով խաթարվել են սննդի, դեղամիջոցների, առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները ԼՂ-ին, սահմանափակվել է էթնիկ հայերի հասանելիությունը մի շարք կենսական բժշկական ծառայություններին՝ այսպիսով հաստատելով ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի առկայության փաստը:

Решение Гаагского суда подтвердило практику Азербайджана вводить в заблуждение международное сообщество: Пашинян
Решением Международного суда ООН была подтверждена практика Азербайджана вводить в заблуждение международное сообщество. Суд зафиксировал ответственность Азербайджана за закрытие Лачинского коридора и подчеркнул, что решение имеет для Азербайджана обязательную юридическую силу.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян, коснувшись опубликованного 22 февраля решения суда по иску Армении о применении промежуточной меры по разблокированию Лачинского коридора.
В связи с незаконной блокадой Лачинского коридора со стороны Азербайджана, Армения в прошлом году срочно обратилась в Международный суд с требованием о применении промежуточных мер по делу “Армения против Азербайджана”, рассматриваемому в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации и обязать Азербайджан прекратить незаконную блокаду Лачинского коридора. 4 января Азербайджан предъявил Армении ответный иск, касающийся мин, якобы устанавливаемых Арменией.
«Вчера суд вынес свои решения, удовлетворив требование Армении и отклонив требование Азербайджана. Юридически обязывающим решением суд обязал Азербайджан принять все возможные меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. Суд подчеркнул, что его решение имеет для Азербайджана обязательную юридическую силу», - отметил Пашинян, посчитав это чрезвычайно важным решением.
Премьер-министр подчеркнул политическое влияние и значение этого решения. Международный суд зафиксировал, что Лачинский коридор закрыт с 12 декабря 2022 года. Пашинян отметил, что это может показаться странным, в том смысле, что закрытие Лачинского коридора очевидно для всех. «Но Азербайджан во всех международных инстанциях утверждал, что Лачинский коридор не закрыт. Верили ли этому представители международного сообщества - другой вопрос. Была зафиксирована практика Азербайджана по вводу в заблуждение международного сообщества. И это зафиксировала высшая судебная инстанция», - сказал премьер-министр.
Вторым важным обстоятельством он посчитал тот факт, что суд зафиксировал ответственность Азербайджанского государства за закрытие Лачинского коридора, по существу не рассматривая всерьез закрытие коридора «экоактивистами», и обязал сам Азербайджан открыть коридор.
Суд также подтвердил позицию РА, что согласно Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года Лачинский коридор не должен находиться под контролем Азербайджана, и этим же документом Азербайджан обязан гарантировать безопасность движения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору, из Нагорного Карабаха в Армению и из Армении в Нагорный Карабах. И Лачинский коридор должен находиться под контролем российских миротворческих сил.
«В принципе, суд зафиксировал, что это международное обязательство Азербайджана. Еще одним важным обстоятельством является следующее: суд четко зафиксировал существование Нагорно-Карабахского образования в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, согласно которому данное заявление и его положения, в том числе существование Нагорного Карабаха и линии соприкосновения, получили международно-правовое значение», - отметил премьер-министр.
Суд зафиксировал и то, что в результате перекрытия коридора были нарушены поставки продуктов питания, медикаментов и других товаров первой необходимости в Нагорный Карабах, был ограничен доступ этнических армян к ряду жизненно важных медицинских услуг, тем самым подтвердив факт существования гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.