Իտալիայի մշակույթի նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի մշակույթի նախարար Ջենարո Սանջուլիանոյի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 22-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանի, արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանի, Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ծովինար Համբարձումյանի և Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյի ուղեկցությամբ:
331264170_436120062021103_940291715700654063_n.jpg (663 KB)
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամից, հյուրերին դիմավորե է և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը: «Նա անդրադարձ կատարեց նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի Սումգայիթ, Կիրովաբադ (Գանձակ), Բաքու քաղաքներում ադրբեջանական կառավարության կազմակերպած կոտորածներին զոհ գնացած հայերի հիշատակին տեղադրված երեք խաչքարերի և Արցախյան գոյամարտի տարիներին Հուշապատի դիմացի հատվածում հուղարկավորված հինգ ազատամարտիկների պատմություններին՝ շեշտելով կապը տեղի ունեցածի և Հայոց ցեղասպանության միջև:
Պարոն Ջենարո Սանջուլիանոն ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
331767557_745628650211846_7322477289662719244_n.jpg (542 KB)
Հարություն Մարությանը նրանց պատմեց Հուշապատի մասին, որի հետնամասում հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները:
Հյուրերը շրջեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, որտեղ ՀՑԹԻ ավագ էքսկուրսավար Անժել Թևեքելյանի ուղեկցությամբ ծանոթացան մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
332086702_1930452807303517_6652291741599930364_n.jpg (1.80 MB)
Ըստ աղբյուրի՝ այցի ավարտին ՀՑԹԻ ավագ գիտաշխատող Շուշան Խաչատրյանը Իտալիայից ժամանած հյուրերին ներկայացրել է մի քանի ամիս առաջ Իտալիայում ՀՀ դեսպանության միջոցով Հայոց ցեղասպանության թանգարանին տրված Հայր Սալվատորե Լիլլիի (1853-1895) վերաբերյալ բացառիկ փաստաթղթեր, որոնցում Սալվատորե Լիլլին, որպես ականատես, նաև նկարագրում է Օսմանյան կայսրության՝ հայ բնակչության դեմ իրագործած բռնաճնշումները:

The delegation led by the Minister of Culture of Italy visits Armenian Genocide Memorial
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. On February 22, the delegation led by the Minister of Culture of Italy, Gennaro Sangiuliano, visited the Armenian Genocide Memorial accompanied by the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Alfred Kocharyan, the Head of the Department of Foreign Relations and Diaspora Arkadi Papoyan, the Ambassador of the Republic of Armenia to Italy Tsovinar Hambardzumyan and the Ambassador of Italy to Armenia Alfonso di Riso.
As ARMENPRESS was informed from the Armenian Genocide Museum-Institute, Harutyun Marutyan, director of the AGMI, welcomed the guests and presented the history of the creation of the memorial complex. He also referred to the three khachkars (cross-stones) placed in the Tsitsernakaberd area in memory of the Armenians who fell victim to the massacres organized by the Azerbaijani government in the cities of Sumgait, Kirovabad (Gandzak), Baku at the end of the last century, and the stories of the five freedom fighters buried in the area of the memorial complex during the Artsakh war, stressing the connection between what happened and the Armenian Genocide.
Mr. Gennaro Sangiuliano laid a wreath at the memorial to the victims of the Armenian Genocide, then the guests placed flowers near the eternal fire and observed a minute of silence in memory of the innocent victims of the Armenian Genocide.
The guests also toured the Armenian Genocide Museum Institute, where they got acquainted with the permanent and temporary exhibitions accompanied by the senior tour guide of AGMI, Angel Tevekelyan.
At the end of the visit, Shushan Khachatryan, a senior researcher at the Armenian Genocide Museum Institute, presented the guests from Italy with the exclusive documents about Father Salvatore Lilli (1853-1895), in which Salvatore Lilli, as an eyewitness, also describes the Ottoman Empire's repressions against the Armenian population.